Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Fransa Prezidenti Emmanuel Makronu "Azadlıq" dövlət ordeni ilə təltif edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna lideri Parisdə fransalı həmkarı ilə görüşün yekunları ilə bağlı sosial şəbəkələrdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, iki ölkə arasındakı münasibətlər daha çox Makronun şəxsi səyləri sayəsində strateji səviyyəyə çatıb.
Zelenski, həmçinin bildirib ki, tərəflər cəbhədəki vəziyyəti, Ukraynanın hava hücumundan müdafiəni gücləndirmək ehtiyaclarını, eləcə də raket hücumundan müdafiə və istəklilər koalisiyalarının iclasları ərəfəsindəki prioritetləri müzakirə ediblər.
"Biz cəbhədəki vəziyyəti və vətəndaşların Rusiya hücumlarından qorunmasında Ukraynanın ehtiyaclarını ətraflı müzakirə etdik. Ukraynanı gücləndirmək, hava hücumundan müdafiə sistemimizi möhkəmləndirmək və Avropanın raket hücumundan müdafiə sisteminin inkişafını sürətləndirmək vacibdir. Fransanın bu işdə kömək edə biləcək lazımi imkanları və qabaqcıl texnologiyaları var. Biz müttəfiqlərimizlə birlikdə bu istiqamətdə işləyəcəyik", - o əlavə edib.

Президент Украины Владимир Зеленский наградил президента Франции Эммануэля Макрона орденом «Свобода».
Как сообщает Medianews.az, об этом украинский лидер заявил в социальных сетях по итогам встречи с французским коллегой в Париже.
По его словам, отношения между двумя странами достигли стратегического уровня во многом благодаря личным усилиям Макрона.
Зеленский также отметил, что стороны обсудили ситуацию на фронте, необходимость усиления противовоздушной обороны Украины, а также приоритеты в преддверии заседаний коалиций по противоракетной обороне.
«Мы подробно обсудили ситуацию на фронте и потребности Украины в защите граждан от российских атак. Важно укрепить Украину, усилить нашу систему противовоздушной обороны и ускорить развитие европейской системы противоракетной обороны. У Франции есть необходимые ресурсы и передовые технологии, которые могут помочь в этом деле. Вместе с нашими союзниками мы будем работать в этом направлении», — добавил он.