Baş nazir Əli Əsədov iyulun 13-də Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) Baş katibi Yan Sonders ilə görüşüb, Azərbaycan ilə ÜGT arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Bu barədə Medianews.az -a Nazirlər Kabinetindən məlumat verilib.
Bildirilib Görüşdə Azərbaycan ilə Ümumdünya Gömrük Təşkilatı arasında uzunmüddətli və səmərəli tərəfdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Azərbaycanın gömrük sistemində həyata keçirilən ardıcıl islahatlar barədə bəhs olunub, bu baxımdan beynəlxalq standartların tətbiqi istiqamətində ÜGT ilə əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Beynəlxalq ticarətin asanlaşdırılması, gömrük prosedurlarının modernləşdirilməsi və qlobal təchizat zəncirlərinin dayanıqlılığının təmin olunması ilə bağlı həyata keçirilən layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin regional və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri çərçivəsində gömrük əməkdaşlığının genişləndirilməsi, xüsusilə də Orta Dəhlizin inkişafı və tranzit potensialının gücləndirilməsi məsələlərinə toxunulub.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə ÜGT arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

On July 13, Prime Minister Ali Asadov met with World Customs Organization (WCO) Secretary General John Sonders, and cooperation between Azerbaijan and the WCO was discussed.
This information was provided to Medianews.az by the Cabinet of Ministers.
It was noted that the meeting expressed satisfaction with the development of long-term and effective partnership between Azerbaijan and the World Customs Organization.
The ongoing reforms implemented in Azerbaijan's customs system were discussed, emphasizing the importance of cooperation with the WCO in applying international standards in this regard.
Exchanges of views took place on projects related to facilitating international trade, modernizing customs procedures, and ensuring the resilience of global supply chains.
Attention was also paid to expanding customs cooperation within the framework of regional and international transport corridors, particularly the development of the Middle Corridor and strengthening transit potential.
During the meeting, prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and the WCO in various directions were discussed.