Baş nazir Əli Əsədov iyulun 13-də Ümumdünya Gömrük Təşkilatının (ÜGT) Baş katibi Yan Sonders ilə görüşüb, Azərbaycan ilə ÜGT arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Bu barədə Medianews.az -a Nazirlər Kabinetindən məlumat verilib.
Bildirilib Görüşdə Azərbaycan ilə Ümumdünya Gömrük Təşkilatı arasında uzunmüddətli və səmərəli tərəfdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Azərbaycanın gömrük sistemində həyata keçirilən ardıcıl islahatlar barədə bəhs olunub, bu baxımdan beynəlxalq standartların tətbiqi istiqamətində ÜGT ilə əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Beynəlxalq ticarətin asanlaşdırılması, gömrük prosedurlarının modernləşdirilməsi və qlobal təchizat zəncirlərinin dayanıqlılığının təmin olunması ilə bağlı həyata keçirilən layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin regional və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri çərçivəsində gömrük əməkdaşlığının genişləndirilməsi, xüsusilə də Orta Dəhlizin inkişafı və tranzit potensialının gücləndirilməsi məsələlərinə toxunulub.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə ÜGT arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Премьер-министр Али Асадов 13 июля встретился с Генеральным секретарем Всемирной таможенной организации (ВТО) Ян Сондерсом и обсудил сотрудничество между Азербайджаном и ВТО.
Об этом сообщила пресс-служба Кабинета Министров в Medianews.az.
Было отмечено, что на встрече выражено удовлетворение развитием долгосрочного и эффективного партнерства между Азербайджаном и Всемирной таможенной организацией.
Обсуждались последовательные реформы, проводимые в таможенной системе Азербайджана, при этом была подчеркнута важность сотрудничества с ВТО в направлении внедрения международных стандартов.
Обменялись мнениями по проектам, реализуемым в сфере упрощения международной торговли, модернизации таможенных процедур и обеспечения устойчивости глобальных цепочек поставок.
Также были затронуты вопросы расширения таможенного сотрудничества в рамках региональных и международных транспортных коридоров, особенно развитие Среднего коридора и усиление транзитного потенциала.
В ходе встречи обсуждались перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и ВТО в различных направлениях.