Dünya mətbuatı İlham Əliyevin tarixi çıxışını dərc edir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşada “Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması” mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumunda çıxışı, jurnalistlərin suallarına cavabları dünya mətbuatının diqqət mərkəzindədir.
Medianews.az xəbər verir ki, Türkiyənin Anadolu Agentliyi Şuşa Forumuna dair yaydığı xəbərdə Prezident İlham Əliyevin Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri ilə bağlı mühüm fikirlərinə geniş yer ayırıb.
Agentlik dövlət başçısının Türkiyə və Azərbaycanın dünyada bir-birinə ən yaxın iki ölkə olduğuna dair fikirlərini qeyd edib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin regional sabitlik və əməkdaşlıq baxımından da mühüm element olduğunu söyləyib. Agentlik dövlət başçısının bu sözlərini sitat gətirir: “Bu, həm də təhlükəsizlik baxımından vacib amildir. Çünki burada, beş il əvvəl Şuşada Türkiyə Prezidenti ilə birlikdə Şuşa Bəyannaməsini imzaladıq. Bu sənəd münasibətlərimizi faktiki olaraq müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırdı. Buna görə də biz yalnız qardaş və dost deyilik, həm də müttəfiqik. Birimizin başına bədbəxt bir şey gələrsə, digərimiz onu müdafiə etmək üçün hərbi potensialı da daxil olmaqla, əlindəki bütün vasitələrlə qardaşının yanında olacaq”.
Anadolu Agentliyi ilə yanaşı, Türkiyənin “TRT Avaz”, “Milliyet”, “Saray Medya”, “Haber365”, “Akşam”, “Hürriyet”, “Haber1”, “Yeni Akit”, “İhlas Haber Ajansı”, “Manşet Haber”, “Birlik” və “Haber Global” kimi digər aparıcı xəbər saytları və media platformaları da Şuşa Qlobal Media Forumunu və Prezident İlham Əliyevin çıxışını diqqət mərkəzində saxlayaraq geniş materiallar yayımlayıblar.
Rusiyanın TASS İnformasiya Agentliyinin dərc etdiyi xəbərdə Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan ilə Rusiya arasındakı münasibətlərin çətin dövrünün geridə qaldığını və əlaqələrin tamamilə normallaşdığını bildirdiyi vurğulanıb. Agentlik, həmçinin Azərbaycan liderinin iki ölkə arasındakı münasibətlərin həm ikitərəfli formatda, həm də regional kontekstdə daha geniş coğrafiya üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığına dair fikirlərini önə çıxarıb.
Rusiyanın “İzvestiya”, “Kommersant”, “Rossiyskaya qazeta”, “Vedomosti”, “Arqumentı i faktı”, “Vzqlyad”, “Moskovskiy komsomolets”, eyni zamanda, “RİA Novosti”, “İnterfaks”, “RBC”, “Lenta.ru”, “Parlamentskaya Gazeta”, “Novıye İzvestiya”, “Mejdunarodnaya Jizn”, “Veçernyaya Moskva” və “Vesti” kimi aparıcı media orqanları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa IV Qlobal Media Forumundakı bəyanatlarını geniş işıqlandırıb. Bu mövzu rusdilli mətbuatda günün əsas beynəlxalq xəbərlərindən birinə çevrilib. Nəşrlər dövlət başçısının çıxışından xüsusilə regional təhlükəsizlik, Bakı-Moskva əlaqələri və beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərə dair bəyanatlarını önə çıxarıblar. Xəbərlərdə Bakı və Moskva arasında əlaqələrin tam normallaşması, “3+3” regional platformasının Cənubi Qafqaz üçün əhəmiyyəti, həmçinin Azərbaycana qarşı qərəzli yanaşmalar davam edəcəyi təqdirdə ölkənin Avropa Şurasından tamamilə çıxa biləcəyi barədə xəbərdarlığı yer alıb.
Ukraynanın dövlət informasiya agentliyi olan “Ukrinform”da, “Gordon”, “Tsenzor”, “Korrespondent”, “24tv.ua”, “Apastrof” və digər xəbər portallarında da dövlət başçısının jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən söylədiyi fikirlərə dair xəbərlər dərc edilib. Həmin xəbərlərdə Prezident İlham Əliyevə istinadla qeyd olunur ki, Rusiya və Ukrayna arasında müharibə zamanı Avropa İttifaqına Azərbaycan təbii qazının tədarükü 65 faiz artıb və Azərbaycan hasilatı daha da artırmağa hazırdır. Hazırda mövcud nəqliyyat infrastrukturunun genişləndirilməsi zəruridir. Hasilatın əhəmiyyətli dərəcədə artırılması əhəmiyyətli investisiya tələb edir. Azərbaycan da enerji ixracatını şaxələndirmək üçün çalışır və artıq Suriyaya qaz tədarükünə başlayıb və Suriya vasitəsilə Yaxın Şərq bazarlarına çıxış imkanlarını nəzərdən keçirir.
Ukrayna mediasında Prezident İlham Əliyevin Rusiya-Ukrayna müharibəsinə dair fikirlərinə dair xəbərlər də dərc edilib.
İranın “İSNA”, “Fararu”, “Mardom Salari”, “Akharin Khabar” və “Vista” kimi tanınmış media qurumları da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin IV Şuşa Qlobal Media Forumundakı çıxışını və regional məsələlərlə bağlı bəyanatlarını geniş işıqlandırıb.
Gürcüstanın “İnterpressnews”, “Ambebi”, “Newshub Georgia”, “1tv.ge”, “imedinews.ge”, “news.ge”, “resonancedaily.com”, “for.ge”, “mcm.ge”, “aktual.ge”,“interpress.ge”, “qafqazturk.com”, “24news.ge” kimi mətbuat orqanlarında dərc olunan materiallarda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın Avropa Şurası və Avropa İttifaqı ilə münasibətləri barədə fikirlərinə yer ayrılıb. Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın qarşıdurma axtarmadığını və normal münasibətlərə üstünlük verdiyini bildirilib.
Eyni zamanda, İordaniyanın “Ammon News Agency”, “Hala News” və “Jordan Zad” mətbuat orqanları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa Media Forumundakı çıxışından mühüm məqamları işıqlandırıb. Həmin media qurumları dövlət başçısının Azərbaycanın əməkdaşlığı gücləndirməyə və qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri həll etməyə yönəlmiş xarici siyasət xəttini xüsusi qeyd ediblər. Xəbərlərdə, həmçinin Prezidentin Şuşa Forumunun yaratdığı müsbət beynəlxalq atmosferin möhkəmləndirilməsi, eləcə də ölkənin son dövrlərdə əhəmiyyəti kəskin artan coğrafi mövqeyinə uyğun olaraq regional əlaqələndirici infrastrukturun genişləndirilməsi barədə bəyanatlarına geniş yer ayrılıb.
Prezident İlham Əliyevin IV Qlobal Media Forumundakı çıxışından əsas məqamlar, həmçinin Qazaxıstanın “Ulysmedia”, “Kursiv Media Kazakhstan”, “İnterfaks Qazaxıstan”, “Lada.kz” kimi xəbər agentliklərinin və saytlarının diqqət mərkəzində olub.
“Dispatch News Desk” xəbər agentliyində Prezident İlham Əliyevin Pakistanın Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması və sülhün təmin olunmasında vasitəçilik rolunu yüksək qiymətləndirməsi, regionda təhlükəsizlik, milli maraqların qorunması və IV Şuşa Qlobal Media Forumunda səsləndirdiyi mesajlar işıqlandırılıb.
“Day.kg” xəbər portalında IV Şuşa Qlobal Media Forumunun açılışı, Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işləri, forum çərçivəsində dezinformasiyaya qarşı mübarizə, media savadlılığı və süni intellekt mövzularında keçirilən müzakirələr, həmçinin Prezident İlham Əliyevin çıxışından əsas məqamlar oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
“Nabd”, “Al Saudi News”, “Al Qubbah News”, “Rum Online”, “Ammaniyat” və “Al Mamlaka TV” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin İordaniya Kralı II Abdullahın Yaxın Şərqdə sülh təşəbbüslərinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirməsi, Azərbaycan-İordaniya münasibətlərinin inkişafı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də regional təhlükəsizlik və Şuşa Qlobal Media Forumunda səsləndirdiyi mesajlar geniş əksini tapıb.
Rumıniyanın “Mediafax” xəbər agentliyi və “İnformat.ro” xəbər portalı dövlət başçısının Azərbaycanın Avropa Şurası ilə münasibətləri, regional proseslər və ölkənin xarici siyasət prioritetləri ilə bağlı fikirlərinə xüsusi diqqət ayırıb. Xəbərlərdə vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın Avropa Şurası ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinə toxunaraq, təşkilatın ölkəyə münasibəti ilə bağlı yaranmış vəziyyətin Bakıda ciddi narahatlıq doğurduğunu bildirib. Dövlət başçısına istinadla qeyd edilib ki, mövcud şəraitdə Azərbaycan Avropa Şurasında gələcək iştirakını müxtəlif aspektlərdən nəzərdən keçirir.
Misirin “Dar Al-Hilal” nəşrində Prezident İlham Əliyevin IV Şuşa Qlobal Media Forumunun qlobal medianın üzləşdiyi çağırışları əks etdirdiyini vurğulaması, medianın sülhün təşviqi, dezinformasiya ilə mübarizə və süni intellekt dövründə rolu ilə bağlı fikirləri, Azərbaycanın beynəlxalq əlaqələri, enerji siyasəti, yaşıl keçid, eləcə də Yaxın Şərqdə davamlı sülhə çağırışları geniş auditoriyaya təqdim olunub.
Çilinin “Radio Insular FM” və Kubanın “Prensa Latina” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin normallaşması və əməkdaşlığın inkişafı, Azərbaycan-ABŞ əlaqələri, Azərbaycanın Avropa Şurasından çıxma ehtimalı, AŞPA-nın Azərbaycana münasibəti və Avropa təsisatları ilə əlaqələrin normallaşdırılması ilə bağlı fikirləri ön plana çıxarılıb.
Belarusun “BelTA” Dövlət İnformasiya Agentliyində Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın Avropa Şurasından tamamilə çıxması ehtimalı və Avropa təsisatlarının Azərbaycana münasibəti ilə bağlı bəyanatlarına yer verilib.
Latviyanın “Inbox News” və “Delfi Latvia”, Serbiyanın “Tanjug”, “Politika”, “B92”, “Beta”, “N1 Serbia”, “RTV”, “Srpski Kompas” və “Nova Srpska Politička Misao”, eləcə də Bolqarıstanın “Eurocom TV” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin AŞPA-da Azərbaycanın səsvermə hüququnun bərpası ilə bağlı mövqeyi, Avropa qurumları ilə münasibətlər, Avropa İttifaqına qaz ixracının artırılması, Azərbaycan-Çin əməkdaşlığı, BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlarla bağlı təklifləri və Yaxın Şərqdə sülhə dair çağırışları geniş şəkildə işıqlandırılıb.
Vyetnamın “Vietnam.vn” və “Bao Quoc Te” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin tam normallaşması, Avropa Şurası və AŞPA ilə fikir ayrılıqları, eləcə də Avropa qurumları ilə münasibətlərin normallaşdırılması üçün Bakının irəli sürdüyü şərtlərlə bağlı bəyanatları oxuculara təqdim olunub.
Transmilli və qlobal media qurumlarından “Yahoo News”, “Euronews” platformasında isə Prezident İlham Əliyevin Avropa qurumları ilə münasibətlər, Yaxın Şərqdəki vəziyyətə dair fikirləri, eləcə də Şuşa Qlobal Media Forumunda sülhün təşviqində medianın rolu, dezinformasiyaya qarşı mübarizə və süni intellekt mövzularında səsləndirdiyi mesajlar geniş auditoriyaya çatdırılıb.

The speech of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the IV Shusha Global Media Forum on "The mission of the media in promoting peace: Restoring the truth and rebuilding trust" and his answers to journalists' questions are at the center of attention of the world press.
As reported by Medianews.az, Turkey's Anadolu Agency has extensively covered President Ilham Aliyev's important remarks regarding Turkey-Azerbaijan relations in its news about the Shusha Forum.
The agency noted the head of state's views that Turkey and Azerbaijan are the two closest countries in the world. It was reported that President Ilham Aliyev said the relations between Turkey and Azerbaijan are also an important element in regional stability and cooperation. The agency quotes the president’s words: “This is also an important factor in terms of security. Because here, five years ago in Shusha, together with the President of Turkey, we signed the Shusha Declaration. This document practically raised our relations to the level of alliance. Therefore, we are not just brothers and friends but also allies. If something bad happens to one of us, the other will stand by his brother with all means at his disposal, including military potential, to defend him.”
Alongside Anadolu Agency, other leading Turkish news websites and media platforms such as "TRT Avaz", "Milliyet", "Saray Medya", "Haber365", "Akşam", "Hürriyet", "Haber1", "Yeni Akit", "İhlas Haber Ajansı", "Manşet Haber", "Birlik" and "Haber Global" also kept the Shusha Global Media Forum and President Ilham Aliyev’s speech in focus and published extensive materials.
In news published by Russia’s TASS Information Agency, it was emphasized that President Ilham Aliyev stated that the difficult period in relations between Azerbaijan and Russia is over and the relations are fully normalized. The agency highlighted the Azerbaijani leader's views that relations between the two countries carry important significance not only bilaterally but also in a regional context and for a broader geography.
Russian leading media outlets such as "Izvestiya", "Kommersant", "Rossiyskaya Gazeta", "Vedomosti", "Argumenty i Fakty", "Vzglad", "Moskovskiy Komsomolets", as well as "RIA Novosti", "Interfax", "RBC", "Lenta.ru", "Parlamentskaya Gazeta", "Novye Izvestiya", "Mezhdunarodnaya Zhizn", "Vechernyaya Moskva" and "Vesti" widely covered President Ilham Aliyev’s statements at the IV Shusha Global Media Forum. This topic became one of the main international news items in the Russian-language press. The publications particularly highlighted the head of state's statements on regional security, Baku-Moscow relations, and relations with international organizations. The news covered the full normalization of ties between Baku and Moscow, the importance of the "3+3" regional platform for the South Caucasus, and the warning that Azerbaijan could completely leave the Council of Europe if biased approaches towards the country persist.
Ukraine’s state information agency "Ukrinform", along with news portals such as "Gordon", "Tsenzor", "Korrespondent", "24tv.ua", "Apastroph" and others, published news about the president’s remarks responding to journalists’ questions. Those reports cite President Ilham Aliyev stating that during the Russia-Ukraine war, Azerbaijan's natural gas supplies to the European Union increased by 65%, and Azerbaijan is ready to further increase production. Currently, expanding the existing transportation infrastructure is necessary. A significant increase in production requires substantial investments. Azerbaijan is also striving to diversify its energy exports, has already begun supplying gas to Syria, and is considering access possibilities to Middle Eastern markets via Syria.
Ukrainian media also covered news about President Ilham Aliyev’s opinions regarding the Russia-Ukraine war.
Iranian recognized media outlets such as "ISNA", "Fararu", "Mardom Salari", "Akharin Khabar" and "Vista" widely covered President Ilham Aliyev’s speech and regional-related statements at the IV Shusha Global Media Forum.
Georgian media outlets like "Interpressnews", "Ambebi", "Newshub Georgia", "1tv.ge", "imedinews.ge", "news.ge", "resonancedaily.com", "for.ge", "mcm.ge", "aktual.ge", "interpress.ge", "qafqazturk.com", "24news.ge" published materials including President Ilham Aliyev’s thoughts on Azerbaijan’s relations with the Council of Europe and the European Union. It was noted that President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan does not seek confrontation and prefers normal relations.
At the same time, Jordanian media outlets such as "Ammon News Agency", "Hala News" and "Jordan Zad" highlighted significant points from President Ilham Aliyev’s speech at the Shusha Media Forum. These media organizations specially noted the head of state’s foreign policy line aimed at strengthening cooperation and solving mutually interesting issues. The news extensively covered the president's statements on consolidating the positive international atmosphere created by the Shusha Forum and in accordance with the country's recently sharply increased geographical position, on expanding regional coordinating infrastructure.
Key points from President Ilham Aliyev’s speech at the IV Global Media Forum were also at the center of attention of Kazakhstan’s "Ulysmedia", "Kursiv Media Kazakhstan", "Interfax Kazakhstan", "Lada.kz" news agencies and websites.
The "Dispatch News Desk" news agency highlighted President Ilham Aliyev's high appreciation of Pakistan's mediation role in reducing tension and ensuring peace in the Middle East, regional security, protecting national interests, and messages voiced at the IV Shusha Global Media Forum.
The "Day.kg" news portal presented the opening of the IV Shusha Global Media Forum, restoration and construction works in Shusha, discussions on combating disinformation, media literacy, and artificial intelligence held within the forum, as well as key points from President Ilham Aliyev’s speech to readers.
Media outlets such as "Nabd", "Al Saudi News", "Al Qubbah News", "Rum Online", "Ammaniyat" and "Al Mamlaka TV" widely reflected President Ilham Aliyev’s high assessment of Jordanian King Abdullah II's peace initiatives in the Middle East, the development of Azerbaijan-Jordan relations, cooperation within the Organization of Islamic Cooperation, regional security, and messages voiced at the Shusha Global Media Forum.
Romania’s "Mediafax" news agency and "Informat.ro" news portal paid special attention to the head of state’s views on Azerbaijan's relations with the Council of Europe, regional processes, and the country’s foreign policy priorities. The news emphasized president Ilham Aliyev's remarks about Azerbaijan’s future cooperation prospects with the Council of Europe and that the situation regarding the organization’s attitude towards the country causes serious concern in Baku. Citing the head of state, it was noted that Azerbaijan is considering its future participation in the Council of Europe from various aspects in the current circumstances.
Egypt's "Dar Al-Hilal" publication featured President Ilham Aliyev's emphasis at the IV Shusha Global Media Forum that it reflects the serious challenges facing global media, his views on media’s role in promoting peace, combating disinformation, and the era of artificial intelligence, as well as Azerbaijan’s international relations, energy policy, green transition, and calls for sustainable peace in the Middle East, reaching a wide audience.
In Chile’s "Radio Insular FM" and Cuba’s "Prensa Latina" media outlets, President Ilham Aliyev’s remarks were highlighted, focusing on the normalization of Azerbaijan-Russia relations and their development, Azerbaijan-US relations, the possibility of Azerbaijan leaving the Council of Europe, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE)'s attitude towards Azerbaijan, and the normalization of relations with European institutions.
Belarus’s "BelTA" State Information Agency published reports covering President Ilham Aliyev's statements on the possibility of Azerbaijan’s full withdrawal from the Council of Europe and the attitude of European institutions towards Azerbaijan.
Latvian media such as "Inbox News" and "Delfi Latvia", Serbian media including "Tanjug", "Politika", "B92", "Beta", "N1 Serbia", "RTV", "Srpski Kompas" and "Nova Srpska Politička Misao", as well as Bulgarian "Eurocom TV" media outlets extensively covered President Ilham Aliyev’s position on restoring Azerbaijan's voting rights at PACE, relations with European institutions, increasing gas exports to the European Union, Azerbaijan-China cooperation, proposals on reforms at the UN Security Council, and calls for peace in the Middle East.
Vietnamese media "Vietnam.vn" and "Bao Quoc Te" presented President Ilham Aliyev’s statements to readers regarding the full normalization of Azerbaijan-Russia relations, differences with the Council of Europe and PACE, and the conditions put forward by Baku for normalizing relations with European institutions.
On transnational and global media platforms such as "Yahoo News" and "Euronews", President Ilham Aliyev’s views on relations with European institutions, the situation in the Middle East, and messages voiced at the Shusha Global Media Forum about the media's role in promoting peace, combating disinformation, and artificial intelligence were broadly communicated to the audience.