Dünya mətbuatı İlham Əliyevin tarixi çıxışını dərc edir
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşada “Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması” mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumunda çıxışı, jurnalistlərin suallarına cavabları dünya mətbuatının diqqət mərkəzindədir.
Medianews.az xəbər verir ki, Türkiyənin Anadolu Agentliyi Şuşa Forumuna dair yaydığı xəbərdə Prezident İlham Əliyevin Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri ilə bağlı mühüm fikirlərinə geniş yer ayırıb.
Agentlik dövlət başçısının Türkiyə və Azərbaycanın dünyada bir-birinə ən yaxın iki ölkə olduğuna dair fikirlərini qeyd edib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyev Türkiyə ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin regional sabitlik və əməkdaşlıq baxımından da mühüm element olduğunu söyləyib. Agentlik dövlət başçısının bu sözlərini sitat gətirir: “Bu, həm də təhlükəsizlik baxımından vacib amildir. Çünki burada, beş il əvvəl Şuşada Türkiyə Prezidenti ilə birlikdə Şuşa Bəyannaməsini imzaladıq. Bu sənəd münasibətlərimizi faktiki olaraq müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırdı. Buna görə də biz yalnız qardaş və dost deyilik, həm də müttəfiqik. Birimizin başına bədbəxt bir şey gələrsə, digərimiz onu müdafiə etmək üçün hərbi potensialı da daxil olmaqla, əlindəki bütün vasitələrlə qardaşının yanında olacaq”.
Anadolu Agentliyi ilə yanaşı, Türkiyənin “TRT Avaz”, “Milliyet”, “Saray Medya”, “Haber365”, “Akşam”, “Hürriyet”, “Haber1”, “Yeni Akit”, “İhlas Haber Ajansı”, “Manşet Haber”, “Birlik” və “Haber Global” kimi digər aparıcı xəbər saytları və media platformaları da Şuşa Qlobal Media Forumunu və Prezident İlham Əliyevin çıxışını diqqət mərkəzində saxlayaraq geniş materiallar yayımlayıblar.
Rusiyanın TASS İnformasiya Agentliyinin dərc etdiyi xəbərdə Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan ilə Rusiya arasındakı münasibətlərin çətin dövrünün geridə qaldığını və əlaqələrin tamamilə normallaşdığını bildirdiyi vurğulanıb. Agentlik, həmçinin Azərbaycan liderinin iki ölkə arasındakı münasibətlərin həm ikitərəfli formatda, həm də regional kontekstdə daha geniş coğrafiya üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığına dair fikirlərini önə çıxarıb.
Rusiyanın “İzvestiya”, “Kommersant”, “Rossiyskaya qazeta”, “Vedomosti”, “Arqumentı i faktı”, “Vzqlyad”, “Moskovskiy komsomolets”, eyni zamanda, “RİA Novosti”, “İnterfaks”, “RBC”, “Lenta.ru”, “Parlamentskaya Gazeta”, “Novıye İzvestiya”, “Mejdunarodnaya Jizn”, “Veçernyaya Moskva” və “Vesti” kimi aparıcı media orqanları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa IV Qlobal Media Forumundakı bəyanatlarını geniş işıqlandırıb. Bu mövzu rusdilli mətbuatda günün əsas beynəlxalq xəbərlərindən birinə çevrilib. Nəşrlər dövlət başçısının çıxışından xüsusilə regional təhlükəsizlik, Bakı-Moskva əlaqələri və beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərə dair bəyanatlarını önə çıxarıblar. Xəbərlərdə Bakı və Moskva arasında əlaqələrin tam normallaşması, “3+3” regional platformasının Cənubi Qafqaz üçün əhəmiyyəti, həmçinin Azərbaycana qarşı qərəzli yanaşmalar davam edəcəyi təqdirdə ölkənin Avropa Şurasından tamamilə çıxa biləcəyi barədə xəbərdarlığı yer alıb.
Ukraynanın dövlət informasiya agentliyi olan “Ukrinform”da, “Gordon”, “Tsenzor”, “Korrespondent”, “24tv.ua”, “Apastrof” və digər xəbər portallarında da dövlət başçısının jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən söylədiyi fikirlərə dair xəbərlər dərc edilib. Həmin xəbərlərdə Prezident İlham Əliyevə istinadla qeyd olunur ki, Rusiya və Ukrayna arasında müharibə zamanı Avropa İttifaqına Azərbaycan təbii qazının tədarükü 65 faiz artıb və Azərbaycan hasilatı daha da artırmağa hazırdır. Hazırda mövcud nəqliyyat infrastrukturunun genişləndirilməsi zəruridir. Hasilatın əhəmiyyətli dərəcədə artırılması əhəmiyyətli investisiya tələb edir. Azərbaycan da enerji ixracatını şaxələndirmək üçün çalışır və artıq Suriyaya qaz tədarükünə başlayıb və Suriya vasitəsilə Yaxın Şərq bazarlarına çıxış imkanlarını nəzərdən keçirir.
Ukrayna mediasında Prezident İlham Əliyevin Rusiya-Ukrayna müharibəsinə dair fikirlərinə dair xəbərlər də dərc edilib.
İranın “İSNA”, “Fararu”, “Mardom Salari”, “Akharin Khabar” və “Vista” kimi tanınmış media qurumları da Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin IV Şuşa Qlobal Media Forumundakı çıxışını və regional məsələlərlə bağlı bəyanatlarını geniş işıqlandırıb.
Gürcüstanın “İnterpressnews”, “Ambebi”, “Newshub Georgia”, “1tv.ge”, “imedinews.ge”, “news.ge”, “resonancedaily.com”, “for.ge”, “mcm.ge”, “aktual.ge”,“interpress.ge”, “qafqazturk.com”, “24news.ge” kimi mətbuat orqanlarında dərc olunan materiallarda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın Avropa Şurası və Avropa İttifaqı ilə münasibətləri barədə fikirlərinə yer ayrılıb. Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın qarşıdurma axtarmadığını və normal münasibətlərə üstünlük verdiyini bildirilib.
Eyni zamanda, İordaniyanın “Ammon News Agency”, “Hala News” və “Jordan Zad” mətbuat orqanları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şuşa Media Forumundakı çıxışından mühüm məqamları işıqlandırıb. Həmin media qurumları dövlət başçısının Azərbaycanın əməkdaşlığı gücləndirməyə və qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri həll etməyə yönəlmiş xarici siyasət xəttini xüsusi qeyd ediblər. Xəbərlərdə, həmçinin Prezidentin Şuşa Forumunun yaratdığı müsbət beynəlxalq atmosferin möhkəmləndirilməsi, eləcə də ölkənin son dövrlərdə əhəmiyyəti kəskin artan coğrafi mövqeyinə uyğun olaraq regional əlaqələndirici infrastrukturun genişləndirilməsi barədə bəyanatlarına geniş yer ayrılıb.
Prezident İlham Əliyevin IV Qlobal Media Forumundakı çıxışından əsas məqamlar, həmçinin Qazaxıstanın “Ulysmedia”, “Kursiv Media Kazakhstan”, “İnterfaks Qazaxıstan”, “Lada.kz” kimi xəbər agentliklərinin və saytlarının diqqət mərkəzində olub.
“Dispatch News Desk” xəbər agentliyində Prezident İlham Əliyevin Pakistanın Yaxın Şərqdə gərginliyin azaldılması və sülhün təmin olunmasında vasitəçilik rolunu yüksək qiymətləndirməsi, regionda təhlükəsizlik, milli maraqların qorunması və IV Şuşa Qlobal Media Forumunda səsləndirdiyi mesajlar işıqlandırılıb.
“Day.kg” xəbər portalında IV Şuşa Qlobal Media Forumunun açılışı, Şuşada aparılan bərpa-quruculuq işləri, forum çərçivəsində dezinformasiyaya qarşı mübarizə, media savadlılığı və süni intellekt mövzularında keçirilən müzakirələr, həmçinin Prezident İlham Əliyevin çıxışından əsas məqamlar oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
“Nabd”, “Al Saudi News”, “Al Qubbah News”, “Rum Online”, “Ammaniyat” və “Al Mamlaka TV” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin İordaniya Kralı II Abdullahın Yaxın Şərqdə sülh təşəbbüslərinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirməsi, Azərbaycan-İordaniya münasibətlərinin inkişafı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də regional təhlükəsizlik və Şuşa Qlobal Media Forumunda səsləndirdiyi mesajlar geniş əksini tapıb.
Rumıniyanın “Mediafax” xəbər agentliyi və “İnformat.ro” xəbər portalı dövlət başçısının Azərbaycanın Avropa Şurası ilə münasibətləri, regional proseslər və ölkənin xarici siyasət prioritetləri ilə bağlı fikirlərinə xüsusi diqqət ayırıb. Xəbərlərdə vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev çıxışında Azərbaycanın Avropa Şurası ilə gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinə toxunaraq, təşkilatın ölkəyə münasibəti ilə bağlı yaranmış vəziyyətin Bakıda ciddi narahatlıq doğurduğunu bildirib. Dövlət başçısına istinadla qeyd edilib ki, mövcud şəraitdə Azərbaycan Avropa Şurasında gələcək iştirakını müxtəlif aspektlərdən nəzərdən keçirir.
Misirin “Dar Al-Hilal” nəşrində Prezident İlham Əliyevin IV Şuşa Qlobal Media Forumunun qlobal medianın üzləşdiyi çağırışları əks etdirdiyini vurğulaması, medianın sülhün təşviqi, dezinformasiya ilə mübarizə və süni intellekt dövründə rolu ilə bağlı fikirləri, Azərbaycanın beynəlxalq əlaqələri, enerji siyasəti, yaşıl keçid, eləcə də Yaxın Şərqdə davamlı sülhə çağırışları geniş auditoriyaya təqdim olunub.
Çilinin “Radio Insular FM” və Kubanın “Prensa Latina” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin normallaşması və əməkdaşlığın inkişafı, Azərbaycan-ABŞ əlaqələri, Azərbaycanın Avropa Şurasından çıxma ehtimalı, AŞPA-nın Azərbaycana münasibəti və Avropa təsisatları ilə əlaqələrin normallaşdırılması ilə bağlı fikirləri ön plana çıxarılıb.
Belarusun “BelTA” Dövlət İnformasiya Agentliyində Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın Avropa Şurasından tamamilə çıxması ehtimalı və Avropa təsisatlarının Azərbaycana münasibəti ilə bağlı bəyanatlarına yer verilib.
Latviyanın “Inbox News” və “Delfi Latvia”, Serbiyanın “Tanjug”, “Politika”, “B92”, “Beta”, “N1 Serbia”, “RTV”, “Srpski Kompas” və “Nova Srpska Politička Misao”, eləcə də Bolqarıstanın “Eurocom TV” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin AŞPA-da Azərbaycanın səsvermə hüququnun bərpası ilə bağlı mövqeyi, Avropa qurumları ilə münasibətlər, Avropa İttifaqına qaz ixracının artırılması, Azərbaycan-Çin əməkdaşlığı, BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlarla bağlı təklifləri və Yaxın Şərqdə sülhə dair çağırışları geniş şəkildə işıqlandırılıb.
Vyetnamın “Vietnam.vn” və “Bao Quoc Te” media orqanlarında Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin tam normallaşması, Avropa Şurası və AŞPA ilə fikir ayrılıqları, eləcə də Avropa qurumları ilə münasibətlərin normallaşdırılması üçün Bakının irəli sürdüyü şərtlərlə bağlı bəyanatları oxuculara təqdim olunub.
Transmilli və qlobal media qurumlarından “Yahoo News”, “Euronews” platformasında isə Prezident İlham Əliyevin Avropa qurumları ilə münasibətlər, Yaxın Şərqdəki vəziyyətə dair fikirləri, eləcə də Şuşa Qlobal Media Forumunda sülhün təşviqində medianın rolu, dezinformasiyaya qarşı mübarizə və süni intellekt mövzularında səsləndirdiyi mesajlar geniş auditoriyaya çatdırılıb.

Выступление Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Шуше на IV Глобальном медиафоруме Шуши на тему «Миссия СМИ в продвижении мира: восстановление истины и восстановление доверия», ответы на вопросы журналистов находятся в центре внимания мировой прессы.
По сообщению Medianews.az, турецкое агентство Anadolu в своем репортаже о Форуме в Шуше подробно остановилось на важных высказываниях Президента Ильхама Алиева относительно отношений между Турцией и Азербайджаном.
Агентство отметило мнение главы государства о том, что Турция и Азербайджан являются двумя странами, наиболее близкими друг к другу в мире. Сообщается, что Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что отношения между Турцией и Азербайджаном являются важным элементом региональной стабильности и сотрудничества. Агентство цитирует слова главы государства: «Это также важный фактор с точки зрения безопасности. Потому что здесь, пять лет назад в Шуше, вместе с Президентом Турции мы подписали Шушинскую декларацию. Этот документ фактически поднял наши отношения до уровня союзничества. Поэтому мы не только братья и друзья, но и союзники. Если с кем-то из нас случится несчастье, другой окажется рядом со своим братом, чтобы защитить его всеми имеющимися средствами, включая военный потенциал».
Помимо агентства Anadolu, ведущие турецкие новостные сайты и медиаплатформы, такие как «TRT Avaz», «Milliyet», «Saray Medya», «Haber365», «Akşam», «Hürriyet», «Haber1», «Yeni Akit», «İhlas Haber Ajansı», «Manşet Haber», «Birlik» и «Haber Global», также освещали Глобальный медиафорум в Шуше и выступление Президента Ильхама Алиева, уделяя этому большое внимание.
Российское информационное агентство ТАСС в опубликованной новости подчеркнуло, что Президент Ильхам Алиев отмечает, что сложный период в отношениях между Азербайджаном и Россией остался позади, и связи полностью нормализовались. Агентство также выделило мысли лидера Азербайджана о том, что отношения между двумя странами имеют важное значение как в двустороннем формате, так и в региональном контексте для более широкого географического пространства.
Ведущие российские СМИ, такие как «Известия», «Коммерсант», «Российская газета», «Ведомости», «Аргументы и факты», «Взгляд», «Московский комсомолец», а также «РИА Новости», «Интерфакс», «РБК», «Lenta.ru», «Парламентская газета», «Новые Известия», «Международная жизнь», «Вечерняя Москва» и «Вести» широко освещали заявления Президента Ильхама Алиева на IV Глобальном медиафоруме в Шуше. Эта тема стала одной из главных международных новостей дня в русскоязычной прессе. Издания выделяли заявления главы государства, особенно касающиеся региональной безопасности, отношений между Баку и Москвой, а также взаимодействия с международными организациями. В новостях отмечается полная нормализация отношений между Баку и Москвой, значимость региональной платформы «3+3» для Южного Кавказа, а также предупреждение о возможном полном выходе страны из Совета Европы в случае продолжения предвзятого отношения к Азербайджану.
В украинских государственных информационных агентствах, таких как «Укринформ», а также на порталах «Gordon», «Цензор», «Корреспондент», «24tv.ua», «Апостроф» и других публиковались новости с изложением мнений главы государства, высказанных в ответах журналистам. В этих сообщениях со ссылкой на Президента Ильхама Алиева говорится, что в период войны между Россией и Украиной поставки природного газа Азербайджана в Европейский союз увеличились на 65 процентов, и Азербайджан готов увеличить добычу еще больше. В настоящее время необходимо расширение существующей транспортной инфраструктуры. Существенное увеличение добычи требует значительных инвестиций. Азербайджан также работает над диверсификацией экспорта энергии и уже начал поставки газа в Сирию, рассматривая возможности выхода на рынки Ближнего Востока через Сирию.
В украинских СМИ также публиковались новости, касающиеся взглядов Президента Ильхама Алиева по войне России и Украины.
Известные иранские медиаорганизации, такие как «ISNA», «Fararu», «Mardom Salari», «Akharin Khabar» и «Vista», также широко освещали выступление Президента Азербайджана Ильхама Алиева на IV Глобальном медиафоруме в Шуше и его заявления по региональным вопросам.
В грузинских СМИ, таких как «Interpressnews», «Ambebi», «Newshub Georgia», «1tv.ge», «imedinews.ge», «news.ge», «resonancedaily.com», «for.ge», «mcm.ge», «aktual.ge», «interpress.ge», «qafqazturk.com», «24news.ge» публиковались материалы, в которых уделялось внимание высказываниям Президента Ильхама Алиева о взаимоотношениях Азербайджана с Советом Европы и Европейским союзом. Указывалось, что Президент отметил, что Азербайджан не ищет конфронтации и отдает предпочтение нормальным отношениям.
В то же время, иорданские СМИ, такие как «Ammon News Agency», «Hala News» и «Jordan Zad», осветили ключевые моменты выступления Президента Азербайджана Ильхама Алиева на медиафоруме в Шуше. Эти медиаорганизации особенно подчеркнули внешнеполитический курс главы государства, направленный на укрепление сотрудничества и решение взаимно важных вопросов. В сообщениях уделено внимание и заявлениям Президента о необходимости укрепления позитивной международной атмосферы, созданной Шушинским форумом, а также о расширении региональной координационной инфраструктуры с учетом резко возросшего географического значения страны в последнее время.
Основные моменты выступления Президента Ильхама Алиева на IV Глобальном медиафоруме стали объектом внимания таких казахстанских агентств и сайтов, как «Ulysmedia», «Kursiv Media Kazakhstan», «Интерфакс Казахстан», «Lada.kz».
В агентстве новостей «Dispatch News Desk» освещена высокая оценка Президента Ильхама Алиева посреднической роли Пакистана в снижении напряженности и обеспечении мира на Ближнем Востоке, вопросы региональной безопасности, охраны национальных интересов и сообщения, прозвучавшие на IV Глобальном медиафоруме в Шуше.
На новостном портале «Day.kg» освещено открытие IV Глобального медиафорума в Шуше, восстановительные работы, ведущиеся в Шуше, дискуссии в рамках форума на темы борьбы с дезинформацией, медиаобразования и искусственного интеллекта, а также основные моменты выступления Президента Ильхама Алиева, доведенные до внимания читателей.
В медиаорганах «Nabd», «Al Saudi News», «Al Qubbah News», «Rum Online», «Ammaniyat» и «Al Mamlaka TV» широко отражена высокая оценка поддержки Президентом Ильхамом Алиевым мирных инициатив короля Иордании Абдаллы II на Ближнем Востоке, развитие отношений между Азербайджаном и Иорданией, сотрудничество в рамках Организации исламского сотрудничества, а также вопросы региональной безопасности и сообщения форума.
Румынские новостные агентства «Mediafax» и новостной портал «Informat.ro» особое внимание уделили мнению главы государства по отношениям Азербайджана с Советом Европы, региональным процессам и внешнеполитическим приоритетам страны. В статьях отмечается, что Президент Ильхам Алиев, говоря о перспективах сотрудничества с Советом Европы, выразил серьезную обеспокоенность в Баку ситуацией, сложившейся вокруг отношения организации к Азербайджану. По словам главы государства, в существующих условиях Азербайджан рассматривает свое будущее участие в Совете Европы с разных аспектов.
В египетском издании «Dar Al-Hilal» широко представлено мнение Президента Ильхама Алиева о том, что IV Глобальный медиафорум в Шуше отражает вызовы, с которыми сталкивается глобальная медиа. Рассмотрены его мысли о роли СМИ в продвижении мира, борьбе с дезинформацией и месте в эпоху искусственного интеллекта, а также темы международных связей Азербайджана, энергетической политики, зеленого перехода и призывов к устойчивому миру на Ближнем Востоке.
В средствах массовой информации Чили «Radio Insular FM» и Кубы «Prensa Latina» выделены взгляды Президента Ильхама Алиева на нормализацию и развитие азербайджано-российских отношений, связи Азербайджана и США, возможный выход Азербайджана из Совета Европы, отношение Парламентской ассамблеи Совета Европы к Азербайджану и нормализацию отношений с европейскими институтами.
В белорусском государственном информационном агентстве «BelTA» опубликованы заявления Президента Ильхама Алиева о возможном полном выходе Азербайджана из Совета Европы и отношениях страны с европейскими институтами.
В латвийских изданиях «Inbox News» и «Delfi Latvia», а также в сербских медиа «Tanjug», «Politika», «B92», «Beta», «N1 Serbia», «RTV», «Srpski Kompas» и «Nova Srpska Politička Misao», а также в болгарском «Eurocom TV» широко освещены позиции Президента Ильхама Алиева по восстановлению права Азербайджана на голосование в ПАСЕ, отношения с европейскими учреждениями, расширение экспорта газа в Европейский союз, сотрудничество Азербайджана и Китая, инициативы по реформированию Совета Безопасности ООН и призывы к миру на Ближнем Востоке.
Вьетнамские СМИ «Vietnam.vn» и «Bao Quoc Te» представили заявления Президента Ильхама Алиева о полной нормализации отношений с Россией, разногласиях с Советом Европы и ПАСЕ, а также о предложенных Баку условиях для нормализации связей с европейскими структурами.
Транснациональные и глобальные медиа-платформы «Yahoo News» и «Euronews» широко довели до аудитории высказывания Президента Ильхама Алиева по вопросам отношений с европейскими институтами, ситуация на Ближнем Востоке, роли медиа в продвижении мира, борьбы с дезинформацией и темы искусственного интеллекта, озвученные на Глобальном медиафоруме в Шуше.