Dövlət İmtahan Mərkəzi beynəlxalq dil sertifikatlarını qəbul etmədiyi ilə bağlı yayılan məlumatların həqiqəti əks etdirmədiyini açıqlayıb.
Bu barədə DİM-dən bildirilib.
Bildirilib ki, Mərkəz yalnız beynəlxalq dil imtahanlarının rəsmi imtahan mərkəzlərində keçirilmiş nəticələrini məqbul hesab edir.
“Beynəlxalq dil sertifikatlarının tanınması ilə bağlı tətbiq olunan yanaşma öncədən ictimaiyyətə açıqlanıb. Bu barədə DİM-in rəsmi internet səhifəsində, eləcə də "Doktorantura – 2026" jurnalında məlumat verilib. Orada qeyd olunur ki, TOEFL iBT Home Edition və IELTS-in onlayn versiyaları üzrə əldə olunan nəticələrin etibarlılığı və obyektivliyi ilə bağlı risklər nəzərə alınaraq, zərurət yarandıqda namizədlərin dil biliyinin səviyyəsini dəqiqləşdirmək, əlavə izahat almaq və ya dil bacarıqlarını yoxlamaq məqsədilə üzbəüz formatda müsahibə və ya qiymətləndirmə xarakterli görüşlər keçirilir”, - deyə məlumatda bildirilib.
DİM qeyd edib ki, dünyanın bir sıra nüfuzlu ali təhsil müəssisələri də qəbul siyasətlərinə uyğun olaraq bu tip imtahan nəticələrini ya ümumiyyətlə qəbul etmir, ya da onlarla bağlı əlavə yoxlama və ya məhdudiyyətlər tətbiq edir.
“Bu səbəbdən Dövlət İmtahan Mərkəzinin yanaşması beynəlxalq praktikadan kənar və ya istisna xarakterli hesab edilə bilməz. Eyni zamanda qeyd edilməlidir ki, ETS tərəfindən də TOEFL iBT Home Edition sertifikatlarının qəbul edilib-edilməməsi məsələsi ali təhsil müəssisələrinin və nəticəni qəbul edən təşkilatların səlahiyyətinə verilib. Başqa sözlə, ETS Home Edition nəticələrinin bütün qurumlar tərəfindən mütləq qəbul edilməsini tələb etmir. Bu barədə qərar qəbul edən təşkilatın daxili qaydaları və qiymətləndirmə siyasəti əsasında müəyyən edilir”, - deyə açıqlamada vurğulanıb.
Qeyd edək ki, sosial şəbəkələrdə doktoranturaya qəbul üçün sənəd təqdim edən namizədlərin beynəlxalq ingilis dili sertifikatlarının DİM tərəfindən tanınmaması, əvəzində onlardan yenidən dil imtahanı və ya müsahibə tələb olunması ilə bağlı məlumatlar yayılmışdı.//APA

The State Examination Center has announced that the information circulating about not accepting international language certificates is not true.
This was reported by the SEC.
It was stated that the Center only accepts the results of international language exams conducted at official examination centers.
"The approach applied to the recognition of international language certificates has been previously disclosed to the public. Information about this has been provided on the SEC's official website as well as in the 'Doctorate – 2026' magazine. It is noted there that considering the risks regarding the reliability and objectivity of the results obtained from the TOEFL iBT Home Edition and the online versions of IELTS, when necessary, face-to-face interviews or evaluation meetings are held to clarify the candidate’s language proficiency level, obtain additional explanations, or test language skills," the statement said.
The SEC noted that a number of prestigious higher education institutions worldwide, according to their admission policies, either do not accept such exam results at all or apply additional verification or restrictions regarding them.
"For this reason, the approach of the State Examination Center cannot be considered unusual or exceptional compared to international practice. It should also be noted that ETS has delegated the decision on whether TOEFL iBT Home Edition certificates are accepted to higher education institutions and organizations that accept the results. In other words, ETS does not require all institutions to accept the ETS Home Edition results unconditionally. This is determined based on the internal rules and evaluation policies of the organization making the decision," the announcement emphasized.
It should be noted that on social networks, there were reports claiming that international English language certificates submitted by candidates for doctoral admission were not recognized by the SEC, and instead, they were required to take a language exam or interview again. //APA