Dövlət İmtahan Mərkəzi beynəlxalq dil sertifikatlarını qəbul etmədiyi ilə bağlı yayılan məlumatların həqiqəti əks etdirmədiyini açıqlayıb.
Bu barədə DİM-dən bildirilib.
Bildirilib ki, Mərkəz yalnız beynəlxalq dil imtahanlarının rəsmi imtahan mərkəzlərində keçirilmiş nəticələrini məqbul hesab edir.
“Beynəlxalq dil sertifikatlarının tanınması ilə bağlı tətbiq olunan yanaşma öncədən ictimaiyyətə açıqlanıb. Bu barədə DİM-in rəsmi internet səhifəsində, eləcə də "Doktorantura – 2026" jurnalında məlumat verilib. Orada qeyd olunur ki, TOEFL iBT Home Edition və IELTS-in onlayn versiyaları üzrə əldə olunan nəticələrin etibarlılığı və obyektivliyi ilə bağlı risklər nəzərə alınaraq, zərurət yarandıqda namizədlərin dil biliyinin səviyyəsini dəqiqləşdirmək, əlavə izahat almaq və ya dil bacarıqlarını yoxlamaq məqsədilə üzbəüz formatda müsahibə və ya qiymətləndirmə xarakterli görüşlər keçirilir”, - deyə məlumatda bildirilib.
DİM qeyd edib ki, dünyanın bir sıra nüfuzlu ali təhsil müəssisələri də qəbul siyasətlərinə uyğun olaraq bu tip imtahan nəticələrini ya ümumiyyətlə qəbul etmir, ya da onlarla bağlı əlavə yoxlama və ya məhdudiyyətlər tətbiq edir.
“Bu səbəbdən Dövlət İmtahan Mərkəzinin yanaşması beynəlxalq praktikadan kənar və ya istisna xarakterli hesab edilə bilməz. Eyni zamanda qeyd edilməlidir ki, ETS tərəfindən də TOEFL iBT Home Edition sertifikatlarının qəbul edilib-edilməməsi məsələsi ali təhsil müəssisələrinin və nəticəni qəbul edən təşkilatların səlahiyyətinə verilib. Başqa sözlə, ETS Home Edition nəticələrinin bütün qurumlar tərəfindən mütləq qəbul edilməsini tələb etmir. Bu barədə qərar qəbul edən təşkilatın daxili qaydaları və qiymətləndirmə siyasəti əsasında müəyyən edilir”, - deyə açıqlamada vurğulanıb.
Qeyd edək ki, sosial şəbəkələrdə doktoranturaya qəbul üçün sənəd təqdim edən namizədlərin beynəlxalq ingilis dili sertifikatlarının DİM tərəfindən tanınmaması, əvəzində onlardan yenidən dil imtahanı və ya müsahibə tələb olunması ilə bağlı məlumatlar yayılmışdı.//APA

Государственный экзаменационный центр опроверг информацию о том, что он не принимает международные языковые сертификаты.
Об этом сообщили в ГЭЦ.
Уточняется, что Центр принимает только результаты международных языковых экзаменов, проведенных в официальных экзаменационных центрах.
«Подход к признанию международных языковых сертификатов был предварительно доведен до общественности. Об этом сообщается на официальном сайте ГЭЦ, а также в журнале "Докторантура – 2026". Там указано, что в связи с рисками, связанными с надежностью и объективностью результатов TOEFL iBT Home Edition и онлайн-версий IELTS, при необходимости проводится очное собеседование или оценочная встреча с кандидатами для уточнения уровня владения языком, получения дополнительных объяснений или проверки языковых навыков», — говорится в сообщении.
ГЭЦ отметил, что ряд престижных мировых вузов также либо не принимают такие результаты экзаменов в соответствии с политикой приема, либо вводят дополнительные проверки или ограничения.
«Поэтому подход Государственного экзаменационного центра не может считаться отклоняющимся от международной практики или исключительным. Также следует отметить, что принятие сертификатов TOEFL iBT Home Edition определяется вузами и организациями, принимающими результаты, а не компанией ETS. Иными словами, ETS не требует обязательного принятия результатов Home Edition всеми учреждениями, это определяется внутренними правилами и политикой оценки принимающей организации», — подчеркнуто в заявлении.
Отметим, что в социальных сетях распространялась информация о том, что международные сертификаты по английскому языку у кандидатов, подающих документы на докторантуру, не признаются ГЭЦ, и вместо этого требуется повторный языковой экзамен или собеседование.//APA