Trampın İran açıqlamaları nefti
ABŞ Prezidenti Donald Trampın İranın dəniz blokadasının bərpa edilməsi barədə bəyanatından sonra dünyada neftin qiyməti kəskin artıb.
Plat.az xəbər verir ki, bu barədə "İnterfaks" məlumat yayıb.
ICE birjasında "Brent" neftinin oktyabr fyuçerslərinin qiyməti 4,5 % - bir barel üçün 79,44 ABŞ dollarına qədər artıb. Hərraclar zamanı kotirovkalar təxminən bir ay ərzində ilk dəfə bir barel üçün 80 ABŞ dollarını aşıb.
Avqustda çatdırılması nəzərdə tutulan WTI neftinin fyuçersləri 4,45 % - bir barel üçün 74,59 ABŞ dollarına qədər bahalaşıb.
Qiymət artımı Trampın "Truth Social"da blokadanın bərpa olunduğunu elan etdiyi paylaşımından sonra baş verib. Onun sözlərinə görə, məhdudiyyətlər yalnız İran gəmilərinə və onların müştərilərinə şamil ediləcək, digər ölkələr üçün isə Hörmüz boğazı açıq qalacaq.

После заявления президента США Дональда Трампа о восстановлении морской блокады Ирана цена на нефть в мире резко выросла.
Об этом сообщает "Интерфакс" со ссылкой на Plat.az.
На бирже ICE цена октябрьских фьючерсов на нефть марки "Brent" выросла на 4,5 % — до 79,44 долларов США за баррель. Во время торгов котировки впервые за примерно месяц превысили 80 долларов США за баррель.
Фьючерсы на нефть WTI с поставкой в августе подорожали на 4,45 % — до 74,59 долларов США за баррель.
Рост цен произошел после публикации Трампом в "Truth Social" сообщения о восстановлении блокады. По его словам, ограничения будут распространяться только на иранские суда и их клиентов, для других стран пролив Ормуз останется открытым.