Trampın İran açıqlamaları nefti
ABŞ Prezidenti Donald Trampın İranın dəniz blokadasının bərpa edilməsi barədə bəyanatından sonra dünyada neftin qiyməti kəskin artıb.
Plat.az xəbər verir ki, bu barədə "İnterfaks" məlumat yayıb.
ICE birjasında "Brent" neftinin oktyabr fyuçerslərinin qiyməti 4,5 % - bir barel üçün 79,44 ABŞ dollarına qədər artıb. Hərraclar zamanı kotirovkalar təxminən bir ay ərzində ilk dəfə bir barel üçün 80 ABŞ dollarını aşıb.
Avqustda çatdırılması nəzərdə tutulan WTI neftinin fyuçersləri 4,45 % - bir barel üçün 74,59 ABŞ dollarına qədər bahalaşıb.
Qiymət artımı Trampın "Truth Social"da blokadanın bərpa olunduğunu elan etdiyi paylaşımından sonra baş verib. Onun sözlərinə görə, məhdudiyyətlər yalnız İran gəmilərinə və onların müştərilərinə şamil ediləcək, digər ölkələr üçün isə Hörmüz boğazı açıq qalacaq.

After US President Donald Trump's statement on the restoration of Iran's maritime blockade, oil prices sharply increased worldwide.
Plat.az reports that "Interfax" has provided this information.
On the ICE exchange, the price of "Brent" oil October futures rose by 4.5% to 79.44 US dollars per barrel. During the auction, quotes exceeded 80 US dollars per barrel for the first time in approximately a month.
WTI oil futures for delivery in August increased by 4.45% to 74.59 US dollars per barrel.
The price increase occurred after Trump's post on "Truth Social" announcing the restoration of the blockade. According to him, restrictions will apply only to Iranian ships and their customers, while the Strait of Hormuz will remain open for other countries.