Sumqayıt şəhərində vətəndaşa məxsus qanuni mülkiyyətin yerli qurumlar tərəfindən dağıdılması və mülkiyyət hüquqlarının pozulması ilə bağlı ciddi narazılıq yaranıb. Ərazidəki sənədsiz və zəbt olunmuş digər sahələrə toxunulmadığı halda, yalnız rəsmi çıxarışı olan vətəndaşın hədəf seçilməsi iddiaları məsələnin hüquqi müstəvidə ciddi şəkildə araşdırılmasını zəruri edir.
Məsələ ilə bağlı mediaya şikayət məktubu göndərən Dadaşov Taleh Tapdıq oğlu bildirib ki, Sumqayıt şəhəri, "Samur-Abşeron" kanalının şimalı, Yeni yaşayış massivi, 4-cü məhəllə, ev 1/1 ünvanında yerləşən fərdi yaşayış evi və torpaq sahəsi tamamilə qanunidir və dövlət reyestrindən çıxarışla təsdiq olunub: "Mənə məxsus 60.70 kvadratmetrlik fərdi yaşayış evi və 0.06 hektarlıq xüsusi mülkiyyətdə olan torpaq sahəsinin rəsmi sənədi — 30901303044-10301 reyestr nömrəli çıxarışı mövcuddur. Mənim sağımda və solumda yerləşən qonşuların torpaq və mülkiyyət üzərində heç bir hüquqi sənədi yoxdur və onların əraziləri tamamilə zəbt kateqoriyasına aiddir.
Videogörüntülərdən də aydın şəkildə görünür ki, ərazidə hasarlar çəkilib, yol öz qaydasında gedib və qanuni sənədi olan bir vətəndaş kimi mən də öz hasarımı sağ-sol qonşulara nisbətən onlarla tam paralel şəkildə inşa etmişdim".
Onun sözlərinə görə, iyulun 7-də aidiyyəti qurumların nümayəndələri heç bir əsaslı xəbərdarlıq etmədən onun mülkiyyətinə ağır ziyan vurublar: "İyulun 7-si tarixində bir neçə vəzifəli şəxs əraziyə traktor və xüsusi texnika gətirərək qanuni mülkiyyətim olan hasarları uçurdu, nəticədə mənə külli miqdarda maddi ziyan vurdu. Burada əsas sual və sorğumuzun məqsədi ondan ibarətdir ki, aidiyyəti qurumların bu kəskin müdaxiləsi və 'zəbt olunmuş hissə' iddiası — yəni mülkiyyətdə olandan əlavə zəbt olunduğu iddia edilən 20 kvadratmetr — nəyə görə yalnız rəsmi sənədi olan mənə tətbiq edilir? Əgər bir qanun icra olunursa, torpaqları ümumiyyətlə sənədsiz və tamamilə zəbt vəziyyətində olan sağ və sol qonşularda da bu proses davam edəcəkmi, yoxsa bu yanaşma yalnız bir vətəndaşa qarşı seçici şəkildə həyata keçirilir? Bu prosesin hansı hüquqi formada və hansı meyarlarla davam etdiriləcəyinə, eləcə də mənə dəymiş ziyanın kompensasiya edilib-edilməyəcəyinə rəsmi qurumlar tərəfindən aydınlıq gətirilməlidir".//nocomment.az

There is serious dissatisfaction regarding the destruction of a citizen's lawful property by local authorities in Sumgait city and the violation of property rights. While other undocumented and occupied plots in the area were left untouched, the claims of targeting only the citizen with official title deed make it necessary to thoroughly investigate the issue on a legal basis.
Regarding the matter, Taleh Tapdıq oğlu Dadashov, who sent a complaint letter to the media, stated that the individual residential house and the land plot located at the address of Sumgait city, north of the "Samur-Absheron" canal, New Residential area, 4th quarter, house 1/1, are completely legal and confirmed by an extract from the state registry: "I possess an individual residential house of 60.70 square meters and a privately-owned land plot of 0.06 hectares, with the official document — extract number 30901303044-10301 from the registry. The neighbors to my right and left have no legal documents related to their land and property, and their areas fall entirely into the category of occupied land.
It is also clearly visible from video footage that fences have been erected in the area, the road is intact, and as a citizen holding legal documents, I had constructed my fence fully parallel to the neighbors on each side.”
According to him, on July 7, representatives of the relevant authorities caused significant damage to his property without any justified warning: "On July 7, several officials brought a tractor and special equipment to the area and demolished the fences which are my lawful property, causing me substantial financial damage. The main question and purpose of our inquiry are why this severe intervention by the relevant authorities and the claim of ‘occupied part’ — meaning the alleged seizure of an additional 20 square meters beyond my property — are applied only to me, who holds an official document? If a law is enforced, will this process also continue with the neighbors on the right and left, whose lands are completely undocumented and occupied, or is this approach selectively applied only against one citizen? The relevant authorities should clarify in what legal form and according to what criteria this process will proceed, as well as whether compensation will be provided for the damage caused to me."