"2026-cı il "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"nın sonuncu ilidir. Əvvəllər başlanmış layihələrin böyük hissəsi bu il ərzində yekunlaşır. İşğaldan azad edilmiş digər ərazilərdə olduğu kimi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında, o cümlədən Ağdam şəhərində, Ağdamın iki kəndində, Füzulinin iki kəndində, eləcə də Xocavənd rayonunun bir sıra yaşayış məntəqələrində bərpa, təmir və tikinti işlərinin başa çatdırılması nəzərdə tutulur".
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri AZƏRTAC-a açıqlamasında Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov söyləyib.
O bildirib ki, ilin sonuna qədər Ağdam şəhərində dördüncü və beşinci yaşayış komplekslərinin istifadəyə verilməsi ilə təxminən 10 min nəfərin köçürülməsinin təmin edilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, Füzuli rayonunun Dövlətyarlı və Pirəhmədli, Ağdam rayonunun Eyvazxanbəyli və Baş Qərvənd kəndlərinin tikintisi davam edir. Xocavənd rayonunda isə bir şəhər, iki qəsəbə və 14 kənddə yaşayış məntəqələrinin bərpası aparılır və ilin sonuna qədər rayon əhalisinin 12 min nəfərə çatdırılması nəzərdə tutulur.
"Bütün bu proseslər "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"na uyğun həyata keçirilir. Hazırda II Dövlət Proqramı hazırlanır və onun çərçivəsində Ağdam şəhərində, rayonun digər kəndlərində, eləcə də Füzuli rayonunda bərpa işlərinin davam etdirilməsi planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə Ağdam rayonuna əlavə 30-40 min, Füzuli rayonuna isə daha 10 min nəfərin köçürülməsi nəzərdə tutulur. Əsas infrastruktur layihələrinin böyük hissəsi artıq tamamlandığından, bundan sonra sosial infrastrukturun tikintisi və köç prosesi daha sürətlə həyata keçiriləcək", - deyə E.Hüseynov vurğulayıb.

"2026 год — последний год реализации I Государственной программы «Большое возвращение». Большая часть проектов, начатых ранее, будет завершена в течение этого года. Как и в других освобожденных от оккупации территориях, в районах Агдам, Физули и Ходжавенд, включая город Агдам, два села Агдама, два села Физули, а также ряд населенных пунктов района Ходжавенд планируется завершение восстановительных, ремонтных и строительных работ".
Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью АЗЕРТАДЖ сказал специальный представитель Президента Азербайджана по районам Агдам, Физули и Ходжавенд Эмин Гусейнов.
Он сообщил, что до конца года планируется обеспечение переселения около 10 тысяч человек с введением в эксплуатацию четвертого и пятого жилых комплексов в городе Агдам. Одновременно продолжается строительство в сёлах Довлятырлы и Пирехмедли Физулинского района, а также в сёлах Эйвазханбейли и Баш Гярвенд Агдамского района. В районе Ходжавенд ведется восстановление населенных пунктов в одном городе, двух посёлках и 14 селах, и к концу года численность населения района планируется довести до 12 тысяч человек.
"Все эти процессы осуществляются в соответствии с I Государственной программой «Большое возвращение». В настоящее время разрабатывается II Государственная программа, в рамках которой планируется продолжение восстановительных работ в городе Агдам, других селах района, а также в Физулинском районе. На следующем этапе планируется дополнительно переселить 30-40 тысяч человек в Агдамский район и еще 10 тысяч человек — в Физулинский район. Поскольку большая часть основных инфраструктурных проектов уже завершена, в дальнейшем строительство социальной инфраструктуры и процесс переселения будут осуществляться более интенсивно", — отметил Э. Гусейнов.