"2026-cı il "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"nın sonuncu ilidir. Əvvəllər başlanmış layihələrin böyük hissəsi bu il ərzində yekunlaşır. İşğaldan azad edilmiş digər ərazilərdə olduğu kimi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında, o cümlədən Ağdam şəhərində, Ağdamın iki kəndində, Füzulinin iki kəndində, eləcə də Xocavənd rayonunun bir sıra yaşayış məntəqələrində bərpa, təmir və tikinti işlərinin başa çatdırılması nəzərdə tutulur".
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri AZƏRTAC-a açıqlamasında Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov söyləyib.
O bildirib ki, ilin sonuna qədər Ağdam şəhərində dördüncü və beşinci yaşayış komplekslərinin istifadəyə verilməsi ilə təxminən 10 min nəfərin köçürülməsinin təmin edilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, Füzuli rayonunun Dövlətyarlı və Pirəhmədli, Ağdam rayonunun Eyvazxanbəyli və Baş Qərvənd kəndlərinin tikintisi davam edir. Xocavənd rayonunda isə bir şəhər, iki qəsəbə və 14 kənddə yaşayış məntəqələrinin bərpası aparılır və ilin sonuna qədər rayon əhalisinin 12 min nəfərə çatdırılması nəzərdə tutulur.
"Bütün bu proseslər "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı"na uyğun həyata keçirilir. Hazırda II Dövlət Proqramı hazırlanır və onun çərçivəsində Ağdam şəhərində, rayonun digər kəndlərində, eləcə də Füzuli rayonunda bərpa işlərinin davam etdirilməsi planlaşdırılır. Növbəti mərhələdə Ağdam rayonuna əlavə 30-40 min, Füzuli rayonuna isə daha 10 min nəfərin köçürülməsi nəzərdə tutulur. Əsas infrastruktur layihələrinin böyük hissəsi artıq tamamlandığından, bundan sonra sosial infrastrukturun tikintisi və köç prosesi daha sürətlə həyata keçiriləcək", - deyə E.Hüseynov vurğulayıb.

"The year 2026 is the final year of the 'First State Program on the Great Return.' Most of the projects that were previously initiated are expected to be completed within this year. As in other liberated territories, restoration, repair, and construction works are planned to be completed in the Agdam, Fuzuli, and Khojavend districts, including the city of Agdam, two villages in Agdam, two villages in Fuzuli, as well as in several settlements of Khojavend district."
Medianews.az reports that these words were said to AZERTAC by Emin Huseynov, the special representative of the President of Azerbaijan in Agdam, Fuzuli, and Khojavend districts.
He stated that by the end of the year, with the commissioning of the fourth and fifth residential complexes in Agdam city, the relocation of approximately 10,000 people is planned to be ensured. At the same time, construction continues in the villages of Dovlyatyarly and Pirahmedli in Fuzuli district, and Eyvazkhanbeyli and Bash Garvend villages in Agdam district. In Khojavend district, restoration works are being carried out in one city, two settlements, and 14 villages, and by the end of the year, the population of the district is planned to reach 12,000 people.
"All these processes are being implemented in accordance with the 'First State Program on the Great Return.' Currently, the Second State Program is being prepared, within the framework of which restoration works in the city of Agdam, other villages of the district, and also in Fuzuli district are planned to continue. In the next phase, an additional 30-40 thousand people are expected to be relocated to Agdam district, and another 10 thousand people to Fuzuli district. Since most of the main infrastructure projects have already been completed, the construction of social infrastructure and the relocation process will be carried out more rapidly from now on," emphasized E. Huseynov.