Zaur Naxçıvanski “qanuni oğru”dur,
Belə görünür ki, Rusiya istintaqçıları məhkəmədə “qanuni oğru” ittihamını təsdiqləməklə, Zaur Şpilova ağır cəza vermək istəyirlər
Orenburq Vilayət Məhkəməsində azərbaycanlı “qanuni oğru” Zaur Naxçivanski kimi tanınan Zaur Şipilovun məhkəməsinin başlaması barədə məlumat vermişdik. Medianews.az Musavat.com-a istinadən yada salır ki, 1985-ci ildə Rusiyanın Orenburq şəhərində anadan olan 36 yaşlı Zaur Şipilov kriminal aləmdə nüfuzlu avtoritetlərdən sayılan Bayram Talıbovun oğludur. Şipilovun atası 2006-ci ilin aprelində Sabirabadlı Hikmət kimi tanınan Hikmət Muxtarovla birgə sui-qəsd nəticəsində qətlə yetirilib.
Picture backgroundZaur Naxçıvanski Rövşən Lənkəranskinin “xaç oğlu” kimi də tanınır. Belə ki, Şipilovun atası qətlə yetiriləndə 21 yaşı olan Zaur, həmin dövrdə Rövşən Lənkəranski tərəfindən himayə edilib. İndi onun 2013-cü ilin yayında Türkiyədə olarkən “qanuni oğru” statusu almasına görə iddiham edirlər. Bu status isə Rusiya Cinayət Məcəlləsinə görə 8 ildən 15 ilə qədər həbs cəzası nəzərdə tutur. Bu qanundan əvvəl “mən qanuni oğruyam” demək zərurət idisə, indi xüsusilə məhkəmədə belə bir “etiraf” gərəksizdir. Ona görə ötən prosedə Zaur Naxçıvanski Federal Penitensiar Xidmətin üç əməkdaşının kamera qarşısında “qanuni oğru” olduğunu barədə dediklərini təkzib etmişdi. Belə görünür ki, Rusiya istintaqçıları “qanuni oğru” ittihamını təsdiqləməklə Zaur Şpilova ağır cəza vermək istəyirlər.
Son məhkəmə prosesində Şipilov haqda sosial mediada olan materiallar təqdim edilib. Bunlara Şipilovun müvafiq icmalardakı paylaşımları və fotoşəkilləri, o cümlədən on minlərlə abunəçisi olan “VKontakte”dəki "Qanundakı oğrular" qrupu daxildir. Orada onun şəkilləri, ləqəbinə aid yazılarla birlikdə yerləşdirilib. Bir neçə şahid məhkəməyə gəlməyib. Növbəti proses martın  31-ə təyin edilib.

It seems that Russian investigators want to impose a severe punishment on Zaur Shpilov by confirming the charge of "legitimate thief" in court
We had reported on the start of the trial of Azerbaijani "legitimate thief" Zaur Shpilov, known as Zaur Nakhchivanski, at the Orenburg Regional Court. Medianews.az recalling with reference to Musavat.com that 36-year-old Zaur Shpilov, born in 1985 in the city of Orenburg, Russia, is the son of Bayram Talibov, considered one of the influential authorities in the criminal world. Shpilov's father was killed in April 2006 in an assassination alongside Hikmat Mukhtarov, known as Hikmat from Sabirabad.
Picture backgroundZaur Nakhchivanski is also known as the "godson" of Rovshan Lankanski. It is noted that when Shpilov’s father was murdered, 21-year-old Zaur was under the protection of Rovshan Lankanski at that time. He is now accused because he received the status of "legitimate thief" in the summer of 2013 while in Turkey. According to the Russian Criminal Code, this status carries a prison sentence ranging from 8 to 15 years. Previously, claiming "I am a legitimate thief" was a necessity, but now, especially in court, such a "confession" is unnecessary. Therefore, in the previous procedure, Zaur Nakhchivanski had denied in front of three employees of the Federal Penitentiary Service on camera that he was a "legitimate thief". It appears that Russian investigators want to confirm the charge of "legitimate thief" and impose a severe sentence on Zaur Shpilov.
In the recent court process, materials about Shpilov from social media were presented. These include Shpilov’s posts and photos in relevant communities, including the "Thieves in Law" group on "VKontakte" with tens of thousands of subscribers. His photos were posted there along with writings related to his nickname. Several witnesses did not attend the court. The next hearing is scheduled for March 31.