Zaur Naxçıvanski “qanuni oğru”dur,
Belə görünür ki, Rusiya istintaqçıları məhkəmədə “qanuni oğru” ittihamını təsdiqləməklə, Zaur Şpilova ağır cəza vermək istəyirlər
Orenburq Vilayət Məhkəməsində azərbaycanlı “qanuni oğru” Zaur Naxçivanski kimi tanınan Zaur Şipilovun məhkəməsinin başlaması barədə məlumat vermişdik. Medianews.az Musavat.com-a istinadən yada salır ki, 1985-ci ildə Rusiyanın Orenburq şəhərində anadan olan 36 yaşlı Zaur Şipilov kriminal aləmdə nüfuzlu avtoritetlərdən sayılan Bayram Talıbovun oğludur. Şipilovun atası 2006-ci ilin aprelində Sabirabadlı Hikmət kimi tanınan Hikmət Muxtarovla birgə sui-qəsd nəticəsində qətlə yetirilib.
Picture backgroundZaur Naxçıvanski Rövşən Lənkəranskinin “xaç oğlu” kimi də tanınır. Belə ki, Şipilovun atası qətlə yetiriləndə 21 yaşı olan Zaur, həmin dövrdə Rövşən Lənkəranski tərəfindən himayə edilib. İndi onun 2013-cü ilin yayında Türkiyədə olarkən “qanuni oğru” statusu almasına görə iddiham edirlər. Bu status isə Rusiya Cinayət Məcəlləsinə görə 8 ildən 15 ilə qədər həbs cəzası nəzərdə tutur. Bu qanundan əvvəl “mən qanuni oğruyam” demək zərurət idisə, indi xüsusilə məhkəmədə belə bir “etiraf” gərəksizdir. Ona görə ötən prosedə Zaur Naxçıvanski Federal Penitensiar Xidmətin üç əməkdaşının kamera qarşısında “qanuni oğru” olduğunu barədə dediklərini təkzib etmişdi. Belə görünür ki, Rusiya istintaqçıları “qanuni oğru” ittihamını təsdiqləməklə Zaur Şpilova ağır cəza vermək istəyirlər.
Son məhkəmə prosesində Şipilov haqda sosial mediada olan materiallar təqdim edilib. Bunlara Şipilovun müvafiq icmalardakı paylaşımları və fotoşəkilləri, o cümlədən on minlərlə abunəçisi olan “VKontakte”dəki "Qanundakı oğrular" qrupu daxildir. Orada onun şəkilləri, ləqəbinə aid yazılarla birlikdə yerləşdirilib. Bir neçə şahid məhkəməyə gəlməyib. Növbəti proses martın  31-ə təyin edilib.

Похоже, что российские следователи, подтвердив обвинение в «законном воре» в суде, хотят дать Зауру Шпилову тяжёлое наказание
Мы уже сообщали о начале судебного процесса над азербайджанским «законным вором» Зауром Нахчиванским, известным как Заур Шпилов, в Оренбургском областном суде. Medianews.az, ссылаясь на Musavat.com, напоминает, что 36-летний Заур Шпилов, родившийся в 1985 году в городе Оренбург, Россия, является сыном Байрама Талыбова – одного из влиятельных авторитетов в криминальном мире. Отец Шпилова был убит в апреле 2006 года в результате покушения вместе с Хикметом Мухтаровым, известным как Сабирабадлы Хикмет.
Picture backgroundЗаур Нахчиванский также известен как «крестник» Ровшена Ленкеранского. Когда Отца Шпилова убили, Зауру было 21 год, и в то время его поддерживал Ровшен Ленкеранский. Сейчас ему предъявляют обвинения из-за получения статуса «законного вора» летом 2013 года в Турции. Этот статус по российскому УК предусматривает наказание от 8 до 15 лет лишения свободы. До принятия данного закона заявлять «я законный вор» было необходимо, но теперь особенно в суде такое «признание» не требуется. Поэтому на прошлом заседании Заур Нахчиванский опроверг заявления трех сотрудников Федеральной службы исполнения наказаний, сделанные на камеру о том, что он «законный вор». Похоже, что российские следователи, подтвердив обвинение в «законном воре», хотят дать Зауру Шпилову тяжёлое наказание.
На последнем судебном процессе были представлены материалы из социальных сетей о Шпилове. Среди них публикации и фотографии Шпилова в соответствующих сообществах, включая группу «ВКонтакте» с десятками тысяч подписчиков под названием «Воры в законе». Там размещены его фотографии вместе с надписями, относящимися к его прозвищу. Несколько свидетелей в суд не явились. Следующее заседание назначено на 31 марта.