Zakir Həsənov Türkiyə və Qətərə başsağlığı verdi
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri Yaşar Gülerə və Qətərin baş nazirinin müavini və müdafiə işləri üzrə dövlət naziri Əlahəzrət Şeyx Saud bin Əbdülrəhman bin Həsən Əl Taniyə başsağlığı verib.
Bu barədə Medianews.az-a Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyindən məlumat verilib.
"Qətər-Türkiyə Birləşik Müştərək Qüvvələr Komandanlığı çərçivəsində təlim uçuşu həyata keçirən Qətər Silahlı Qüvvələrinə məxsus helikopterin texniki nasazlıq səbəbindən dənizə düşməsi, qəza nəticəsində Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin bir hərbi qulluqçusunun, ASELSAN şirkətinin iki texniki əməkdaşının və Qətər Silahlı Qüvvələrinin dörd hərbi qulluqçusunun həlak olması xəbəri məni dərindən kədərləndirdi.
Həlak olanlara Allahdan rəhmət diləyir, yaxınlarının dərdlərinə şərik olur, ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verirəm.

Zakir Hasanov expressed condolences to Turkey and Qatar
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, extended condolences to the Minister of National Defense of the Republic of Turkey, Yaşar Güler, and to His Excellency Sheikh Saud bin Abdulrahman bin Hasen Al Thani, Deputy Prime Minister and State Minister for Defense Affairs of Qatar.
This was reported to Medianews.az by the Ministry of Defense of Azerbaijan.
"I was deeply saddened by the news that a helicopter belonging to the Qatari Armed Forces, conducting a training flight within the framework of the Qatar-Turkey Joint Combined Forces Command, crashed into the sea due to technical malfunction, resulting in the death of one military serviceman of the Turkish Armed Forces, two technical staff of ASELSAN company, and four military servicemen of the Qatari Armed Forces as a result of the accident.
I pray to God for mercy for those who lost their lives, share the grief of their relatives, and offer my deepest condolences to their families with great sorrow.