Yuxusuzluqdan əziyyət çəkənlər üçün yeni
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bəzən yuxuya getmək üçün çox çalışmaq beyin fəaliyyətini artırır. Bu da yuxunu çətinləşdirir.
Həkim bildirib ki, belə hallarda “paradoksal niyyət” (paradoxical intention) texnikası kömək edə bilər. Bu üsulda insan özünə yatmamaq tapşırığı verir və gözlərini açıq saxlayaraq oyaq qalmağa çalışır.
Bundan əlavə, “koqnitiv qarışdırma”  texnikası da tövsiyə olunur. Bu zaman insan təsadüfi və neytral obrazları təsəvvür edir ki, bu da beynin ayıq qalma mexanizmini zəiflədir və yuxuya getməyi asanlaşdırır.

Новинка для страдающих от бессонницы
Medianews.az сообщает, что, по ее словам, иногда слишком сильные попытки уснуть увеличивают активность мозга. Это затрудняет засыпание.
Врач отметила, что в таких случаях может помочь техника «парадоксальное намерение» (paradoxical intention). Этот метод заключается в том, что человек ставит перед собой задачу не уснуть и старается оставаться бодрствующим с открытыми глазами.
Кроме того, рекомендуется техника «когнитивного отвлечения». В этом случае человек воображает случайные и нейтральные образы, что ослабляет механизм бодрствования мозга и облегчает засыпание.