Yuxusuzluq iki sağalmaz xəstəliyin
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı nevroloq Yekaterina Demyanovskaya məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, qəfil başlayan yuxusuzluq Parkinson xəstəliyinə işarə edə bilər. Bu xəstəliyin ilkin mərhələsində sürətli yuxu fazasında davranış pozuntusu yarana bilər - insan qeyri-ixtiyari hərəkətlər edir, danışır və ya əllərini yelləyir. Bildirilib ki, yuxu problemləri titrəmə və əzələ sərtliyi kimi əsas simptomlardan illər əvvəl müşahidə oluna bilər.
Həkim qeyd edib ki, oxşar vəziyyət Altsheymer xəstəliyində də müşahidə olunur. Erkən mərhələdə sirkadian ritmlər pozulur, beyinin yuxu və oyanıqlıq fazalarını tənzimləməsi çətinləşir. Nəticədə insan gec yuxuya gedir, gecə tez-tez oyanır və gündüz güclü yuxululuq hiss edir.

Insomnia can appear as an early symptom of Parkinson's and Alzheimer's diseases.
Medianews.az reports, referring to Oxu.Az, that this information was provided by Russian neurologist Yekaterina Demyanovskaya.
According to her, sudden onset insomnia may indicate Parkinson's disease. In the early stage of this disease, rapid eye movement (REM) sleep behavior disorder may occur - a person makes involuntary movements, talks, or waves their hands. It was noted that sleep problems can be observed years before the main symptoms such as tremors and muscle stiffness.
The doctor noted that a similar situation is observed in Alzheimer's disease as well. In the early stage, circadian rhythms are disrupted, making it difficult for the brain to regulate sleep and wake phases. As a result, a person falls asleep late, wakes up frequently at night, and feels strong sleepiness during the day.