Yuxusuzluq iki sağalmaz xəstəliyin
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı nevroloq Yekaterina Demyanovskaya məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, qəfil başlayan yuxusuzluq Parkinson xəstəliyinə işarə edə bilər. Bu xəstəliyin ilkin mərhələsində sürətli yuxu fazasında davranış pozuntusu yarana bilər - insan qeyri-ixtiyari hərəkətlər edir, danışır və ya əllərini yelləyir. Bildirilib ki, yuxu problemləri titrəmə və əzələ sərtliyi kimi əsas simptomlardan illər əvvəl müşahidə oluna bilər.
Həkim qeyd edib ki, oxşar vəziyyət Altsheymer xəstəliyində də müşahidə olunur. Erkən mərhələdə sirkadian ritmlər pozulur, beyinin yuxu və oyanıqlıq fazalarını tənzimləməsi çətinləşir. Nəticədə insan gec yuxuya gedir, gecə tez-tez oyanır və gündüz güclü yuxululuq hiss edir.

Бессонница может проявляться как ранний симптом болезни Паркинсона и болезни Альцгеймера.
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что об этом рассказала российский невролог Екатерина Демьяновская.
По её словам, внезапно начавшаяся бессонница может свидетельствовать о болезни Паркинсона. На начальной стадии этого заболевания может развиться нарушение поведения на фазе быстрого сна — человек совершает непроизвольные движения, разговаривает или размахивает руками. Отмечается, что проблемы со сном могут наблюдаться за несколько лет до появления основных симптомов, таких как тремор и мышечная ригидность.
Врач отметила, что аналогичное состояние наблюдается и при болезни Альцгеймера. На ранней стадии нарушаются циркадные ритмы, затрудняется регулирование мозгом фаз сна и бодрствования. В результате человек поздно засыпает, часто просыпается ночью и испытывает сильную дневную сонливость.