Yerdə maqnit qasırğası
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutu və Günəş-Yer Fizikası İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyası məlumat yayıb.
Qeyd olunub ki, aadisənin pik nöqtəsi Bakı vaxtı ilə saat 06 radələrində qeydə alınıb və 1-dən 5-ə qədər olan şkala üzrə G1.3 təşkil edib.
Laboratoriyanın məlumatına görə, geomaqnit həyəcanlanmalarının ümumi davam etmə müddəti iki sutkaya qədər ola bilər. Alimlər qeyd edirlər ki, bu müddət ərzində qasırğanın G2 (orta) səviyyəsindən yuxarı qalxması ehtimalı azdır.
G1 səviyyəli maqnit qasırğaları kosmik aparatların idarəetmə sistemlərinə kiçik təsirlər göstərə bilər, həmçinin zəif qasırğaların təsiri zamanı yüksək enliklərdə (60 dərəcəyə qədər) qütb parıltıları müşahidə oluna bilər.

Magnetic storm on the ground
Oxu.Az reports that this information was released by the Institute of Space Research of the Russian Academy of Sciences and the Solar Astronomy Laboratory of the Institute of Solar-Terrestrial Physics.
It was noted that the peak of the event was recorded around 06:00 Baku time and reached G1.3 on the scale ranging from 1 to 5.
According to the laboratory's information, the total duration of geomagnetic disturbances can last up to two days. Scientists note that during this period, the storm is unlikely to increase beyond the G2 (moderate) level.
G1 level magnetic storms can have minor effects on the control systems of spacecraft, and during weak storms, auroras may be observed at high latitudes (up to 60 degrees).