Yeni səhmlərin hamısını Cahangir Əsgərov aldı
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) keçmiş prezidenti Cahangir Əsgərov “Premium Bank” ASC-dəki payını 84,47 %-dən 86,25 %-ə çatdırıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu, "Premium Bank”ın nizamnamə kapitalının 20 milyon manat və yaxud 12,9 % artırılaraq 154,6 milyon manatdan 174,6 milyon manata çatdırılmasından sonra baş verib. Kapital artımı üçün dövriyyəyə buraxılmış yeni səhmlərin hamısını C.Əsgərov əldə edib.
Son nəticədə digər səhmdarlar - “VIP Aviation Services” MMC-nin payı 15,22 %-dən 13,47 %-ə, Elvira Əhmədovanın payı isə 0,31 %-dən 0,28 %-ə düşüb.
Xatırladaq ki, “Premium Bank” 1993-cü ildə “AZAL Bank” adı ilə yaradılıb, 2008-ci ildə adını “Silk Vey Bank”a dəyişib, 2018-ci ildə isə yenidən rebrendinq edib.(Report)

The former president of "Azerbaijan Airlines" JSC (AZAL), Jahangir Asgarov, has increased his share in "Premium Bank" JSC from 84.47% to 86.25%.
According to Medianews.az, this occurred after the charter capital of "Premium Bank" was increased by 20 million manats or 12.9%, reaching from 154.6 million manats to 174.6 million manats. Jahangir Asgarov acquired all the newly issued shares released for the capital increase.
As a result, the shares of other shareholders decreased — the share of "VIP Aviation Services" LLC dropped from 15.22% to 13.47%, and Elvira Ahmadova's share decreased from 0.31% to 0.28%.
It should be recalled that "Premium Bank" was established in 1993 under the name "AZAL Bank," changed its name to "Silk Way Bank" in 2008, and underwent rebranding again in 2018. (Report)