Yaz allergiyası mövsümündə ən çox hansı
Allergiya mövsümü başlamazdan əvvəl bir çox insanlar eyni səhvi edir ki, bu da çiçəklənmə dövrünü xüsusilə çətin keçirir.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə ümumi praktika həkimi Niqhat Arif danışıb.
Həkim qeyd edib ki, ən çox yayılmış səhv antihistamin preparatlarının qəbuluna gec başlanmasıdır. Onun sözlərinə görə, dərmanları çiçəklənmə mövsümünün başlanmasına qədər - havada çox tozcuq olmadığı zaman qəbul etmək daha effektiv təsir göstərir.
Çiçəklənmə dövrünə hazırlıq üçün həkim həmçinin tozcuqların yayılma proqnozlarını izləməyi, əvvəlcədən dərman ehtiyatı toplamağı və ya məsləhət üçün həkimə müraciət etməyi tövsiyə edib. Onun fikrincə, mövsümün qızğın vaxtında vazelin də faydalı ola bilər. Niqhat Arif vazelini buruna və burunun ətrafına çəkməyi məsləhət görüb.
"Vazelin tozcuğa qarşı baryer (maneə) rolunu oynayır, tozcuqları burun keçidlərinə girməzdən əvvəl tutub saxlayır", - deyə o əlavə edib.

Which is the most common in the spring allergy season
Before the allergy season begins, many people make the same mistake, which makes the flowering period especially difficult to endure.
Medianews.az, referring to Oxu.Az, reports that general practitioner Nighat Arif spoke about this issue.
The doctor noted that the most common mistake is the late start of taking antihistamine medications. According to her, taking the medicines before the flowering season begins - when there is not much pollen in the air - has a more effective impact.
To prepare for the flowering period, the doctor also recommended monitoring pollen spread forecasts, stocking up on medication in advance, or consulting a doctor for advice. In her opinion, vaseline can also be helpful during the peak of the season. Nighat Arif advised applying vaseline to the nose and around the nose.
"Vaseline acts as a barrier against pollen, trapping and holding pollen particles before they enter the nasal passages," she added.