Yaşıl banan – az şəkər, çox vitamin
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssisin sözlərinə görə, yaşıl bananlarda şəkərin miqdarı sarı bananlardan daha azdır. Onlar rezistent nişasta ilə zəngindir ki, bu da bağırsaq mikrobioması və həzm üçün faydalıdır. Bundan əlavə, yaşıl banan C vitamini və antioksidantlarla da zəngindir.
Tyajelnikov qeyd edib ki, diabet xəstələrinə məhz yaşıl banan yemək tövsiyə olunur, çünki bu meyvə qan şəkərinin səviyyəsini sabitləşdirməyə kömək edir.
Həkim əlavə edib ki, əksinə, çox yetişmiş bananlar qlükozanı sürətlə artırır və diabetiklər üçün uyğun deyil.

Российский врач Андрей Тяжельников рассказал о неожиданных преимуществах зелёных бананов.
Medianews.az сообщает, что, по словам специалиста, количество сахара в зелёных бананах меньше, чем в жёлтых. Они богаты резистентным крахмалом, который полезен для кишечной микробиоты и пищеварения. Кроме того, зелёный банан богат витамином С и антиоксидантами.
Тяжельников отметил, что пациентам с диабетом рекомендуется именно зелёный банан, так как этот фрукт помогает стабилизировать уровень сахара в крови.
Врач добавил, что наоборот, слишком спелые бананы быстро повышают уровень глюкозы и не подходят для диабетиков.