Yaşıl banan – az şəkər, çox vitamin
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssisin sözlərinə görə, yaşıl bananlarda şəkərin miqdarı sarı bananlardan daha azdır. Onlar rezistent nişasta ilə zəngindir ki, bu da bağırsaq mikrobioması və həzm üçün faydalıdır. Bundan əlavə, yaşıl banan C vitamini və antioksidantlarla da zəngindir.
Tyajelnikov qeyd edib ki, diabet xəstələrinə məhz yaşıl banan yemək tövsiyə olunur, çünki bu meyvə qan şəkərinin səviyyəsini sabitləşdirməyə kömək edir.
Həkim əlavə edib ki, əksinə, çox yetişmiş bananlar qlükozanı sürətlə artırır və diabetiklər üçün uyğun deyil.

Russian doctor Andrey Tyazhelnikov spoke about the unexpected benefits of green bananas.
Medianews.az reports that according to the expert, green bananas contain less sugar than yellow bananas. They are rich in resistant starch, which is beneficial for the gut microbiome and digestion. Additionally, green bananas are rich in vitamin C and antioxidants.
Tyazhelnikov noted that diabetic patients are specifically advised to eat green bananas because this fruit helps stabilize blood sugar levels.
The doctor added that, on the contrary, very ripe bananas rapidly increase glucose and are not suitable for diabetics.