Yaşı 60-dan çox olanların
Əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağan olunan işçilərin siyahısının genişləndirilməsi təklif edilir.
Medianews.az Report-a istinadən xəbər verir ki, bu, İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin (Ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsində öz əksini tapıb.
Sənəd Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd edilib ki, 60 yaşdan yuxarı olan şəxslərin əmək müqaviləsinə xitam verilməsinin qadağan olunması təklif edilir.
Hazırkı qanunvericiliyə görə, işəgötürən tərəfindən: hamilə, habelə üç yaşınadək uşağı olan qadınların, üç yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən kişilərin;
yeganə qazanc yeri işlədiyi iş yeri olub məktəb yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən işçilərin;
əmək qabiliyyətini müvəqqəti itirən işçilərin əmək müqaviləsinə xitam verilməsi qadağandır.
Məruzədə yer alan təkliflər sırasında dövlət qulluğunda azı 35 il iş stajı olan şəxslərin güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan şəxslər siyahısına daxil edilməsi də var.

Людей старше 60 лет ВНИМАНИЮ
Medianews.az со ссылкой на Report сообщает, что это отражено в отчёте Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) на 2025 год.
Документ был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
Отмечается, что предлагается запретить расторжение трудового договора с лицами старше 60 лет.
Согласно действующему законодательству, запрещается расторжение трудового договора работодателем с беременными женщинами, а также женщинами, имеющими детей до трёх лет;
мужчинами, которые в одиночку воспитывают ребёнка до трёх лет и являются единственным источником дохода;
работниками, временно утратившими трудоспособность.
Среди предложений, представленных в отчёте, также предусмотрено включение лиц с не менее чем 35 годами стажа государственной службы в список лиц, имеющих право на трудовую пенсию на льготных условиях.