Yaşa görə pensiyaya çıxanlara verilən güzəşt hər il dəyişəcək
Azərbaycanın “Əmək pensiyaları haqqında” qanununun 7-ci maddəsinə görə, pensiya yaşına çatmış adamın fərdi şəxsi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə sığorta stajından asılı olmayaraq, bu pensiya təminatına imkan vermədikdə isə azı 25 il sığorta stajı olduqda yaşa görə əmək pensiyası hüququ var.
Ölkədə kişilər 65 yaşda, qadınlar 64 yaş yarımda pensiyaya çıxır. 2026-cı il iyulun 1-dən qadınların da pensiya yaşı 65-ə qalxacaq.
Medianews.az bildirir ki, qanun pensiya təyinatı üçün ya 25 il sığorta stajı, ya da minimum pensiya kapitalı şərti qoyur. Minimum pensiya kapitalı minimum pensiya göstəricisinin (320) gözlənən pensiya ödənişi müddətinin (12 il) aylarının sayına (144) vurulmasından yaranır, hazırda 46080 manatdır.
Ancaq qanunun 22-1-ci maddəsi pensiya şərtini qismən yüngülləşdirir. 2006-cı il yanvarın 1-dən 2018-ci il iyulun 1-dək hər hansı məbləğdə pensiya kapitalı toplamış şəxsin sosial sığorta stajı avtomatik 25 il hesablanır, əks halda pensiya yaşı çatan şəxsə yaşa görə 220 manat aylıq müavinət verilir.
22-1-ci maddədə o da qeyd olunur ki, 2019-2025-ci illərdə pensiya yaşına çatmış sığortaolunana yaşa görə əmək pensiyası təyin edilərkən onun 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı 25 il, 2026-cı ildən etibarən isə hər təqvim ili üçün bir il azaldılmaqla hesablanır.
Yəni 2026-cı ilin yanvar ayının 1-dən pensiya yaşına çatmış şəxsin 2006-cı il yanvarın 1-dən 2018-ci il iyulun 1-nə qədər olan dövrdə hər hansı məbləğdə pensiya kapitalı və azı 1 il sığorta stajı olduqda ona güzəşt olaraq 24 il sığorta stajı hədiyyə edilir, nəticədə 25 il stajı formalaşmaqla bu əsasda yaşa görə pensiya hüququ yaranır.
Başqa sözlə, 2026-cı ildə pensiya yaşına çatmış şəxs minimum sığorta stajı tələbini tamamlamaq üçün azı 1 il məcburi sığorta ödənişi etmiş olmalıdır.

The discount given to those retiring by age will change every year.
According to Article 7 of Azerbaijan's "On Labor Pensions" law, a person who has reached the retirement age has the right to an old-age labor pension regardless of insurance record if the pension capital recorded in the insurance part of the individual's personal account allows for a pension provision not less than the minimum amount of labor pension; if this pension provision is not sufficient, then the person has the right to an old-age labor pension if they have at least 25 years of insurance record.
In the country, men retire at age 65, and women at 64 and a half. From July 1, 2026, the retirement age for women will also increase to 65.
Medianews.az reports that the law requires either 25 years of insurance record or the minimum pension capital for pension appointment. The minimum pension capital arises from multiplying the minimum pension indicator (320) by the number of months in the expected pension payment period (12 years) (144), currently amounting to 46,080 manats.
However, Article 22-1 of the law partially eases the pension condition. For a person who has accumulated any amount of pension capital from January 1, 2006, to July 1, 2018, their social insurance record is automatically considered 25 years; otherwise, a monthly allowance of 220 manats is given to a person who has reached retirement age.
Article 22-1 also states that for the years 2019-2025, when assigning an old-age labor pension to an insured person who has reached retirement age, their insurance record before January 1, 2006, is counted as 25 years, and from 2026 onwards, one year will be subtracted for each calendar year.
That is, starting January 1, 2026, if a person reaching retirement age has any amount of pension capital and at least 1 year of insurance record for the period between January 1, 2006, and July 1, 2018, a discount of 24 years of insurance record is granted to them, resulting in a total of 25 years of record, thereby establishing the right to an old-age pension based on this.
In other words, in 2026, a person reaching retirement age must have at least 1 year of compulsory insurance payment to fully meet the minimum insurance record requirement.
In 2027, the minimum insurance record requirement will increase to 2 years, in 2028 to 3 years, in 2029 to 4 years, in 2030 to 5 years, and in 2035 to 10 years.