Yaponiyada əhali rekord həddə azalıb
Yaponiyada son 5 ildə əhali sayı 3,09 milyon nəfər azalıb ki, bu da ölkədə statistika aparıldığı dövrdən bəri ən böyük göstərici hesab olunur.
APA xəbər verir ki, Yaponiyanın İnzibati İşlər və Kommunikasiyalar Nazirliyinin açıqladığı siyahıyaalmanın nəticələrinə görə, 2025-ci il oktyabrın 1-nə ölkə əhalisi 123 milyon 49 min 524 nəfər təşkil edib.
Bu, 2020-ci illə müqayisədə 2,5 faiz azalma deməkdir.
Əhali sayında azalma artıq üçüncü siyahıyaalma dövrüdür ki, ardıcıl qeydə alınır. Nazirlik bunu əsasən doğum səviyyəsinin aşağı düşməsi və cəmiyyətin qocalması fonunda ölüm hallarının doğumları üstələməsi ilə izah edir.
47 prefekturadan yalnız ikisində – Tokioda (1,4 faiz) və Okinavada (0,1 faiz) əhali artımı qeydə alınıb. Ən böyük azalma isə Akita (8,1 faiz) və Aomori (7,9 faiz) prefekturalarında müşahidə olunub.

В Японии население сократилось до рекордно низкого уровня
В Японии за последние 5 лет население сократилось на 3,09 миллиона человек, что считается самым большим показателем с момента ведения статистики в стране.
Как сообщает APA, согласно результатам переписи, опубликованным Министерством внутренних дел и коммуникаций Японии, по состоянию на 1 октября 2025 года население страны составило 123 миллиона 49 тысяч 524 человека.
Это означает снижение на 2,5 процента по сравнению с 2020 годом.
Снижение численности населения регистрируется уже третий период переписи подряд. Министерство объясняет это в основном тем, что в контексте снижения уровня рождаемости и старения общества смертность превысила рождаемость.
Из 47 префектур рост населения зафиксирован только в двух — в Токио (1,4 процента) и Окинаве (0,1 процента). Наибольшее снижение наблюдалось в префектурах Акита (8,1 процента) и Аомори (7,9 процента).