Yaponiya sahillərində güclü zəlzələ:
Yaponiyanın şimalında, Aomori bölgəsində 7,4 bal gücündə zəlzələ baş verib. Güclü yeraltı təkanlardan sonra sahil əraziləri üçün tsunami xəbərdarlığı edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı milli yayım qurumu NHK məlumat yayıb.
Məlumata görə, İvate prefekturası və Hokkaydo adasında dalğaların hündürlüyü 3 metrə çata bilər. Rəsmilər sahil bölgələrində yaşayan əhaliyə dərhal yüksək yerlərə çəkilməyi tövsiyə edib.
Rəsmi açıqlamalarda bildirilib ki, ilk tsunami dalğaları artıq qeydə alınıb və ardıcıl bir neçə dalğa baş verə bilər. Dalğaların gözləniləndən daha tez və ya gec çatması, həmçinin daha yüksək olması istisna edilmir.
Səlahiyyətli qurumlar vətəndaşlara sahil xətlərindən və çay mənsəblərindən uzaq durmağı, xəbərdarlıq aradan qaldırılana qədər təhlükəsiz ərazilərdə qalmağı tövsiyə edib. Mümkün ziyanın qiymətləndirilməsi üçün aidiyyəti qurumlar hazır vəziyyətə gətirilib.

In the north of Japan, in the Aomori region, an earthquake with a magnitude of 7.4 occurred. After strong underground tremors, a tsunami warning was issued for the coastal areas.
Medianews.az reports that the national broadcasting organization NHK has released information about this.
According to the information, in Iwate Prefecture and on Hokkaido Island, wave heights may reach 3 meters. Officials have immediately advised residents living in coastal areas to move to higher ground.
Official statements have indicated that the first tsunami waves have already been recorded and several consecutive waves may occur. It is not ruled out that the waves may arrive earlier or later than expected, and that they may be higher.
Authorities have advised citizens to stay away from coastlines and river sources and to remain in safe areas until the warning is lifted. Relevant organizations have been put on alert to assess potential damage.