Yaponiya sahillərində güclü zəlzələ:
Yaponiyanın şimalında, Aomori bölgəsində 7,4 bal gücündə zəlzələ baş verib. Güclü yeraltı təkanlardan sonra sahil əraziləri üçün tsunami xəbərdarlığı edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı milli yayım qurumu NHK məlumat yayıb.
Məlumata görə, İvate prefekturası və Hokkaydo adasında dalğaların hündürlüyü 3 metrə çata bilər. Rəsmilər sahil bölgələrində yaşayan əhaliyə dərhal yüksək yerlərə çəkilməyi tövsiyə edib.
Rəsmi açıqlamalarda bildirilib ki, ilk tsunami dalğaları artıq qeydə alınıb və ardıcıl bir neçə dalğa baş verə bilər. Dalğaların gözləniləndən daha tez və ya gec çatması, həmçinin daha yüksək olması istisna edilmir.
Səlahiyyətli qurumlar vətəndaşlara sahil xətlərindən və çay mənsəblərindən uzaq durmağı, xəbərdarlıq aradan qaldırılana qədər təhlükəsiz ərazilərdə qalmağı tövsiyə edib. Mümkün ziyanın qiymətləndirilməsi üçün aidiyyəti qurumlar hazır vəziyyətə gətirilib.

На севере Японии, в регионе Аомори, произошло землетрясение силой 7,4 балла. После сильных подземных толчков для прибрежных районов было объявлено предупреждение о цунами.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщил национальный вещатель NHK.
По информации, на префектуру Ивате и остров Хоккайдо высота волн может достигать 3 метров. Власти призвали население, проживающее в прибрежных зонах, немедленно переместиться в возвышенные места.
В официальных заявлениях сообщается, что первые волны цунами уже зафиксированы, и может последовать несколько последовательных волн. Не исключается, что волны могут прийти раньше или позже ожидаемого, а также быть выше по высоте.
Уполномоченные органы рекомендовали гражданам держаться подальше от береговых линий и истоков рек, оставаться в безопасных местах до снятия предупреждения. Соответствующие службы приведены в готовность для оценки возможного ущерба.