Xarici prodüserlər Azərbaycanda film istehsalına
Xarici prodüserləri Azərbaycan Respublikası ərazisində film istehsalına cəlb etmək məqsədilə filmlərin istehsalı üçün çəkilmiş xərclər qismən geri ödəniləcək.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Kinematoqrafiya haqqında” qanuna edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Dəyişikliyə əsasən, xarici və birgə istehsal filmlərinin istehsalı üçün çəkilmiş xərclərin qismən geri ödənilməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada şərtlərlə həyata keçiriləcək.
Bundan başqa, xarici prodüserləri Azərbaycan Respublikasının ərazisində film istehsalına cəlb etmək üçün təşviqedici tədbirlərin həyata keçirilməsi kinematoqrafiyaya dövlət himayəsinin əsas formaları siyahısına əlavə ediləcək.

Foreign producers in film production in Azerbaijan
In order to attract foreign producers to film production in the territory of the Republic of Azerbaijan, the expenses incurred for the production of films will be partially reimbursed.
According to Medianews.az, this is reflected in the amendment to the “On Cinematography” law approved by President Ilham Aliyev.
According to the amendment, the partial reimbursement of expenses incurred for the production of foreign and co-produced films will be carried out under the conditions determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
In addition, incentive measures to attract foreign producers to film production in the territory of the Republic of Azerbaijan will be added to the list of main forms of state support for cinematography.