Xarici prodüserlər Azərbaycanda film istehsalına
Xarici prodüserləri Azərbaycan Respublikası ərazisində film istehsalına cəlb etmək məqsədilə filmlərin istehsalı üçün çəkilmiş xərclər qismən geri ödəniləcək.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Kinematoqrafiya haqqında” qanuna edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Dəyişikliyə əsasən, xarici və birgə istehsal filmlərinin istehsalı üçün çəkilmiş xərclərin qismən geri ödənilməsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada şərtlərlə həyata keçiriləcək.
Bundan başqa, xarici prodüserləri Azərbaycan Respublikasının ərazisində film istehsalına cəlb etmək üçün təşviqedici tədbirlərin həyata keçirilməsi kinematoqrafiyaya dövlət himayəsinin əsas formaları siyahısına əlavə ediləcək.

Для привлечения иностранных продюсеров к производству фильмов на территории Азербайджанской Республики часть расходов, понесённых на производство фильмов, будет частично возмещена.
По данным Medianews.az, это отражено в изменениях к закону «О кинематографии», утверждённому Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно изменениям, частичное возмещение расходов, понесённых на производство иностранных и совместных фильмов, будет осуществляться в порядке и на условиях, определённых соответствующим органом исполнительной власти.
Кроме того, стимулирующие мероприятия для привлечения иностранных продюсеров к производству фильмов на территории Азербайджанской Республики будут включены в перечень основных форм государственной поддержки кинематографии.