Üztanıma sistemi olmayan stansiyalarda sərnişinlər necə ödəniş edəcəklər? -
"ADY-nin "SİMA Pay" - üztanıma ilə ödəniş sistemi olmayan stansiyalarında bar-koddan istifadə mümkün olacaq".
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq "Azərbaycan Dəmir Yolları" (ADY) QSC-dən məlumat verilib.
Qurum "A nöqtəsində "SİMA Pay" var, B nöqtəsində isə yoxdur, bu zaman sərnişin necə ödəniş etməlidir?" sualını belə cavablandırıb:
"Sərnişinlər üztanıma ilə ödəniş sistemi olmayan stansiyalardan bar-kodla ödəniş edə bilərlər. Üztanıma sistemi ADY-nin mobil tətbiqinə inteqrasiya olunub. Belə ki, vətəndaşlar tətbiqi yeniləyərək funksiyanı aktivləşdirə bilərlər.
Əgər A nöqtəsində "SİMA Pay" ödəniş sistemi varsa, sərnişin ödənişi edib, stansiyaya daxil olur. Çıxışda isə "SİMA Pay" olmadığı halda, tətbiqin bar-kodu ilə ödəniş etməlidir.
Eyni qaydada əksinə, bar-kodla ödəniş edib stansiyaya daxil olmaq, çıxışda isə üztanıma ilə ödəniş mümkündür. Bar-kodun aktivləşməsi üçün balansda minimum 2.40 manat olmalıdır".
Xatırladaq ki, bu gündən Azərbaycanın ictimai nəqliyyat sahəsində ilk dəfə dəmir yollarında "SİMA Pay" - üztanıma ilə ödəniş sistemi tətbiq olunur. Üztanıma ilə ödəniş sistemindən ilkin mərhələdə Bakı Dəmiryol Vağzalı, Sumqayıt Dəmiryol Vağzalı və "Koroğlu" dayanacağındakı turniketlərdən keçərkən istifadə etmək mümkündür. Bildirilir ki, növbəti mərhələdə həm Abşeron dairəvi marşrutu boyunca bütün stansiya və dayanacaqlarda, həm də ölkə üzrə dəmir yolu şəbəkəsində bu müasir xidmətin göstərilməsi planlaşdırılır.

"На станциях АДЖ без системы оплаты по распознаванию лица будет возможное использование штрих-кода с «SİMA Pay»".
Medianews.az сообщает, что об этом в ответ на запрос Oxu.Az предоставлена информация от ОАО "Азербайджанские Железные Дороги" (АДЖ).
Ведомство ответило на вопрос: "Если в точке A есть «SİMA Pay», а в точке B нет, как пассажир должен оплатить?" следующим образом:
"Пассажиры могут оплачивать штрихкодом на станциях, где нет системы оплаты по распознаванию лица. Система распознавания лица интегрирована в мобильное приложение АДЖ. Таким образом, граждане могут обновить приложение и активировать эту функцию.
Если в точке A есть система оплаты «SİMA Pay», пассажир оплачивает и заходит на станцию. При выходе, если нет «SİMA Pay», он должен оплатить с помощью штрихкода приложения.
Аналогично, наоборот — оплатить штрихкодом и войти на станцию, а при выходе — оплатить по распознаванию лица. Для активации штрихкода на балансе должно быть минимум 2,40 маната".
Напомним, что с сегодняшнего дня впервые в общественном транспорте Азербайджана внедряется система оплаты по распознаванию лица «SİMA Pay» на железных дорогах. Оплата по распознаванию лица на начальном этапе доступна при проходе через турникеты Бакинского железнодорожного вокзала, Железнодорожного вокзала Сумгаита и остановки "Короғлу". Сообщается, что на следующем этапе планируется предоставление этой современной услуги на всех станциях и остановках Абшеронского кольцевого маршрута, а также по всей железнодорожной сети страны.