Uşaqlarda burun əti böyüməsi təhlükəsi:
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı türkiyəli qulaq-burun-boğaz mütəxəssisi professor Ömər Faruq Çalım danışıb.
Həkim qeyd edib ki, xüsusilə 2–7 yaş aralığında daha çox rast gəlinən bu vəziyyət ağızdan nəfəsalma, xoruldama və tez-tez qulaq-burun infeksiyaları ilə özünü göstərir. Müalicə olunmadıqda yuxu keyfiyyətinin pozulması, böyümə geriliyi kimi nəticələr yarada bilər.
Adenoid immun sisteminin bir hissəsidir, lakin allergiya, tez-tez infeksiyalar və digər faktorlar səbəbindən normadan artıq böyüyə bilər. Bu isə tənəffüs yollarının daralmasına və hətta yuxu apnesinə səbəb ola bilər.
Mütəxəssis bildirib ki, diaqnoz klinik müayinə və endoskopik üsullarla qoyulur, lazım olduqda orta qulaq funksiyaları da yoxlanılır.
Müalicə mümkün olduqda cərrahi müdaxilə ilə aparılır və əməliyyat adətən qısa müddətdə, təhlükəsiz şəkildə həyata keçirilir. Uşaqlar isə qısa zamanda normal həyatlarına qayıda bilirlər.

Рост аденоидов у детей может привести к серьезным проблемам со здоровьем и развитием.
Как сообщает Medianews.az, по этому поводу выступил турецкий специалист по ушам, носу и горлу профессор Омер Фарук Чалым.
Врач отметил, что это состояние, особенно часто встречающееся в возрасте от 2 до 7 лет, проявляется дыханием через рот, храпом и частыми инфекциями ушей и носа. При отсутствии лечения может привести к снижению качества сна и задержке роста.
Аденоиды являются частью иммунной системы, однако из-за аллергии, частых инфекций и других факторов могут увеличиваться сверх нормы. Это может привести к сужению дыхательных путей и даже к апноэ сна.
Специалист сообщил, что диагноз ставится на основе клинического осмотра и эндоскопических методов, при необходимости проверяются функции среднего уха.
Лечение, если возможно, проводится хирургическим вмешательством, и операция обычно проходит быстро и безопасно. Дети могут в короткие сроки вернуться к нормальной жизни.