Ürək əməliyyatından sonra xasiyyət dəyişirmi? –
Medianews.az xəbər verir ki, bəzi xəstələr əməliyyatdan sonra özlərini tanımadıqlarını bildirirlər. Yaxınları isə dəyişikliklərdən təəccüblənirlər.
Damar Cərrahiyyəsi üzrə mütəxəssisi, professor Çingiz Köksal deyib ki, əməliyyatdan sonra xaraktercə sakit adamlar aqressiv, aqressiv olanlar isə sakit təbiətli olurlar. Bu dəyişikliklərin səbəbləri arasında qəfil əməliyyat qərarı, ölüm qorxusu, ürək masajı, ürəyin müvəqqəti dayanması və intensiv terapiyada yad mühitdə ayılmaq kimi travmalar göstərilir.
Həkim vurğulayıb ki, əməliyyat sonrası psixoloji və fiziki dəstək çox önəmlidir. Psixoloq, fiziki reabilitasiya və diyetoloq dəstəyi xəstələrin sağalmasını sürətləndirir.
Həmçinin, kiçik kəsiklə və ya ürəyi dayandırmadan edilən müasir cərrahi üsullar yalnız tibbi deyil, psixoloji fayda da verir. Bu yanaşma əməliyyat sonrası həyat keyfiyyətini yüksəldir və xəstələrin özünəgəlməsini asanlaşdırır.

Операция на сердце влияет не только на тело, но и на эмоциональное состояние.
Как сообщает Medianews.az, некоторые пациенты после операции отмечают, что не узнают самих себя. Близкие же удивляются их изменениям.
Специалист в области сосудистой хирургии, профессор Чингиз Кёксал сказал, что после операции спокойные по характеру люди становятся агрессивными, а агрессивные — спокойными по натуре. Среди причин этих изменений называются внезапное решение об операции, страх смерти, массаж сердца, временная остановка сердца и травмы, связанные с пробуждением в чуждой среде интенсивной терапии.
Врач подчеркнул, что психологическая и физическая поддержка после операции очень важны. Поддержка психолога, физическая реабилитация и диетолога ускоряет выздоровление пациентов.
Кроме того, современные хирургические методы с маленьким разрезом или без остановки сердца приносят не только медицинскую, но и психологическую пользу. Такой подход повышает качество жизни после операции и облегчает восстановление пациентов.