UFC əfsanəsinə hökm oxundu -
UFC tarixinin əfsanələrindən sayılan Dieqo Sançesin barəsindəki cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb. 2025-ci ilin iyul ayında baş verən səs-küylü insidentə görə mühakimə olunan məşhur idmançı həbsxanaya düşməkdən son anda xilas ola bilib.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, hakimin qərarı ilə Sançesə beş illik sınaq müddəti və 800 saatlıq ictimai iş cəzası təyin edilib. Dövlət ittihamçısı sabiq döyüşçünün iki il müddətinə azadlıqdan məhrum olunmasını israrla tələb etsə də, məhkəmə daha yüngül cəzaya üstünlük verib.
Xatırladaq ki, Dieqo Sançesin həbsinə 2025-ci ilin iyulunda Albukerke magistralında yaşanan yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı avtomobilinin pəncərəsindən silahla atəş açması səbəb olmuşdu. Məhkəmə zalında ifadə verən idmançı əməlinin heç kimə zərər yetirmək məqsədi daşımadığını vurğulayaraq, bu addımını kobud səhv kimi qiymətləndirib.
Çıxarılan hökmə əsasən, Sançes gələcək 10 il ərzində hər hansı odlu silaha sahib olmaq hüququndan rəsmən məhrum edilib. Bundan əlavə, təyin olunmuş şərti cəza müddətində idmançının bütün davranışları hüquq-mühafizə orqanlarının xüsusi nəzarəti altında olacaq.
Qeyd edək ki, Dieqo Sançes uzun illər ərzində UFC-nin ən xarizmatik və sərt döyüşçülərindən biri kimi tanınıb. O, həmçinin təşkilat tərəfindən keçirilən ilk "The Ultimate Fighter" realiti-şousunun qalibi kimi tarixə düşüb.

"A sentence was pronounced on the UFC legend -"
The court case regarding Diego Sánchez, considered one of the legends in UFC history, has concluded. The famous athlete, who was tried for a sensational incident that occurred in July 2025, narrowly avoided going to prison.
Medianews.az reports, citing Oxu.Az, that the judge sentenced Sánchez to five years of probation and 800 hours of community service. Although the public prosecutor insisted on imprisoning the former fighter for two years, the court opted for a lighter punishment.
It is recalled that Diego Sánchez’s arrest stemmed from a traffic incident on the Albuquerque highway in July 2025, during which he fired a gun from his car window. During his testimony in court, the athlete emphasized that his action was not intended to harm anyone and described it as a serious mistake.
According to the verdict, Sánchez is officially prohibited from possessing any firearms for the next 10 years. Additionally, throughout the probation period, all of the athlete’s behaviors will be under the special supervision of law enforcement authorities.
It should be noted that Diego Sánchez has long been recognized as one of UFC’s most charismatic and tough fighters. He also made history as the winner of the first reality show "The Ultimate Fighter" held by the organization.