Türkiyədə məktəbə hücumun təfərrüatları:
Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində məktəbdə törədilən silahlı hücumla bağlı yeni detallar ortaya çıxıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hücumu həyata keçirən İsa Aras Mersinlinin sinif yoldaşı G.İ. onun davranışları barədə diqqətçəkən açıqlamalar verib.
Şagirdin sözlərinə görə, Mersinli tez-tez qəribə və narahatedici hərəkətlər edirdi: “Dərsdə bir şeyə əsəbiləşəndə qələm ilə əlini, qolunu deşirdi, partası qan olurdu. Çantası belə qan içində qalırdı. Hətta özünü boğmağa çalışdığı hallar da olub”.
G.İ. bildirib ki, hücum edən şagirdin yaxın dost çevrəsi olmayıb və psixoloji problemləri olduğu hiss edilirdi. Onun tez-tez dərsdə ağladığı, müəllimlərin isə onu dəfələrlə psixoloq yanına apardığı qeyd olunub.
Sinif yoldaşının iddiasına görə, Mersinli hücumdan bir neçə gün əvvəl bəzi şagirdlərə silahla məktəbə hücum edəcəyini dediyini bildirib. Lakin bu sözlər ciddi qəbul edilməyib və zarafat kimi qiymətləndirilib.
Xatırladaq ki, hücum zamanı şagird atasına məxsus silahlarla məktəbə daxil olaraq 8 şagird və 1 müəllimi qətlə yetirib. Hadisədən sonra məktəbə gələn insanlar əraziyə gül və qərənfillər qoyur, həyatını itirənlərin xatirəsinə qeydlər buraxırlar.

В турецком городе Кахраманмараш появились новые детали, связанные с вооружённым нападением в школе.
По сообщению Medianews.az, одноклассник Исы Араса Мерсинли, совершившего нападение, Г.И. дал примечательные показания о его поведении.
По словам ученика, Мерсинли часто проявлял странные и тревожные действия: «Когда он злился на уроке, он прокалывал ручкой свою руку или руку, его парта была в крови. Его рюкзак тоже оставался в крови. Бывали случаи, когда он пытался себя задушить».
Г.И. сообщил, что нападавший ученик не имел близкого круга друзей, у него были заметны психологические проблемы. Отмечается, что он часто плакал на уроках, а учителя неоднократно водили его к психологу.
По утверждению одноклассника, за несколько дней до нападения Мерсинли сказал некоторым ученикам, что пойдет в школу с оружием для нападения. Однако эти слова не восприняли всерьёз и приняли за шутку.
Напомним, что во время нападения ученик, войдя в школу с оружием, принадлежащим его отцу, убил 8 учеников и 1 учителя. После происшествия люди, приходящие в школу, приносят цветы и гвоздики к месту происшествия, оставляют записи в память о погибших.