Tramp Putindən Ukraynada
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə söhbətində Ukraynada tam razılaşma əldə olunana qədər atəşkəs istəməyib.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib.
O qeyd edib ki, Vaşinqton Moskvanın mövqeyini qəbul edib və "atəşkəs" ifadəsini düzgün mənada istifadə edir.
Peskov ABŞ tərəfindən belə bir şərtin qoyulmadığını deyib: "Bu, artıq dəfələrlə müzakirə olunub. Atəşkəslə bağlı bütün modallıq yaxşı anlaşılır. Prezident Putinin ardıcıl mövqeyi də hamıya məlumdur".
Kremlin sözçüsü Moskvanın Ukrayna nizamlanmasında vasitəçilik səylərinə görə Vaşinqtona minnətdar olduğunu və bu prosesin davam etməsində maraqlı olduğunu qeyd edib: "Putin Ukrayna nizamlanmasında ABŞ-ın vasitəçilik səylərini yüksək qiymətləndirir. Biz buna görə minnətdarıq və bu prosesin davam etməsində maraqlıyıq".
Peskov onu da əlavə edib ki, ABŞ Prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uitkoff rusiyalı həmkarları ilə daim əlaqə saxlayır: "Bu, ən həssas məsələlər üzrə dialoqa imkan verir. Bu rabitə kanalı həqiqətən də bizə ən həssas məsələlər üzrə bir-birimizə siqnallar ötürməyə imkan verir". //Bakıvaxtı.az

Президент США Дональд Трамп в разговоре с президентом России Владимиром Путиным не требовал прекращения огня до полного урегулирования ситуации на Украине.
Об этом сообщил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков, передает Medianews.az.
Он отметил, что Вашингтон принял позицию Москвы и использует выражение "прекращение огня" в правильном смысле.
Песков заявил, что со стороны США таких условий не ставилось: "Это уже неоднократно обсуждалось. Все условия, связанные с прекращением огня, хорошо понятны. Последовательная позиция президента Путина также известна всем".
Пресс-секретарь Кремля отметил благодарность Москве за посреднические усилия Вашингтону в урегулировании на Украине и заинтересованность в продолжении этого процесса: "Путин высоко оценивает посреднические усилия США в урегулировании на Украине. Мы благодарны за это и заинтересованы в продолжении данного процесса".
Песков добавил, что специальный представитель президента США Стив Уиткотт постоянно поддерживает связь с российскими коллегами: "Это дает возможность для диалога по самым чувствительным вопросам. Этот канал связи действительно позволяет нам передавать друг другу сигналы по самым чувствительным вопросам". //Bakıvaxtı.az