Tramp: İsraildə baş nazirliyə namizəd ola bilərəm
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranla bağlı gündəmi şərh edərkən İsraildəki dəstəyi ilə bağlı diqqətçəkən açıqlama verib. O, İsraildə özünə dəstəyin yüksək olduğunu iddia edərək, “Bəlkə İsraildə baş nazirliyə namizəd ola bilərəm”, - deyib.
Medianews.az xəbər verir ki, o, bunu jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
Tramp bildirib ki, İsraildə ona dəstək “99 faiz” səviyyəsindədir. O, zarafat və ya siyasi mesaj kimi qiymətləndirilən çıxışında, ABŞ prezidentliyindən sonra İsrailə gedərək baş nazir postuna namizəd ola biləcəyini də söyləyib.
Bununla yanaşı, Tramp öz iddiasını bir sorğuya əsaslandırsa da, ABŞ-də keçirilən son ictimai rəy araşdırmaları fərqli mənzərə ortaya qoyub. Associated Press (AP) və NORC İctimai Əlaqələr Araşdırma Mərkəzinin mayın 14-18-də keçirdiyi sorğuya görə, Trampın ABŞ-də ümumi dəstək reytinqi 37 faiz olub.
Sorğunun nəticələri, xüsusilə demokrat seçicilərin böyük əksəriyyətinin Trampın prezidentlik fəaliyyətini dəstəkləmədiyini göstərib.

Президент США Дональд Трамп, комментируя повестку дня, связанную с Ираном, сделал примечательное заявление, касающееся своей поддержки в Израиле. Он заявил, что поддержка в Израиле у него высока и добавил: «Возможно, я могу баллотироваться на пост премьер-министра в Израиле».
Medianews.az сообщает, что он сказал это в объяснении журналистам.
Трамп отметил, что поддержка в Израиле у него на уровне «99 процентов». В своей речи, оцененной как шутка или политическое сообщение, он также сказал, что после президентства в США может отправиться в Израиль и выдвинуть свою кандидатуру на пост премьер-министра.
При этом, Трамп основывает свои утверждения на одном опросе, в то время как последние общественные исследования в США показывают иную картину. Согласно опросу, проведенному Associated Press (AP) и Центром общественных исследований NORC с 14 по 18 мая, общий уровень поддержки Трампа в США составил 37 процентов.
Результаты опроса особенно показали, что большинство избирателей-демократов не поддерживают деятельность Трампа на посту президента.