Tramp: İranın neft satışına qarşı tədbirlərə digər ölkələr də qoşulacaq
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İran limanlarına daxil olan və ya buradan çıxan gəmilərə qarşı planlaşdırılan dəniz blokadası ilə bağlı bildirib ki, digər ölkələr də İranın neft satışının qarşısını almaq üçün prosesə qoşulur.
Medianews.az xəbər verir ki, Donald Tramp Merilend ştatındakı Endryus hərbi hava bazasında jurnalistlərə açıqlama verib.
O, Hörmüz boğazı ilə bağlı vəziyyətin ABŞ üçün müsbət istiqamətdə inkişaf etdiyini və İranla əldə olunan müvəqqəti atəşkəsin qüvvədə qaldığını deyib.
Onun sözlərinə görə, blokada Bakı vaxtı ilə saat 18:00-da başlayacaq və bu addımın effektiv olacağı gözlənilir. Tramp həmçinin ABŞ-nin böyük enerji ehtiyatlarına malik olduğunu vurğulayaraq, digər ölkələrin Hörmüz boğazından asılı olmadığını iddia edib.
Tramp İranın nüvə məsələsində geri addım atmadığını bildirərək, Tehranın çətin vəziyyətdə olduğunu qeyd edib və danışıqlara qayıdıb-qayıtmamasının onun üçün əhəmiyyətli olmadığını deyib.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasında son danışıqlar 11 aprel tarixində Pakistan vasitəçiliyi ilə İslamabadda keçirilmişdi. ABŞ Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) İran limanlarına yönəlik dəniz blokadası qərarını açıqlayıb.

Trump: Other countries will also join the measures against Iran's oil sales
US President Donald Trump stated regarding the planned naval blockade against ships entering or leaving Iranian ports that other countries are also joining the process to prevent Iran's oil sales.
Medianews.az reports that Donald Trump gave a statement to journalists at the Andrews military airbase in the state of Maryland.
He said that the situation regarding the Strait of Hormuz is developing positively for the US and that the temporary ceasefire reached with Iran remains in effect.
According to him, the blockade will begin at 18:00 Baku time, and it is expected that this step will be effective. Trump also emphasized that the US has large energy reserves and claimed that other countries are not dependent on the Strait of Hormuz.
Trump stated that Iran has not taken a step back on the nuclear issue, noting that Tehran is in a difficult position and said that whether or not it returns to negotiations is not important to him.
It should be noted that the last talks between the US and Iran took place on April 11 in Islamabad through Pakistani mediation. The US Central Command (CENTCOM) announced the decision for a naval blockade against Iranian ports.