Tramp: İranın neft satışına qarşı tədbirlərə digər ölkələr də qoşulacaq
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İran limanlarına daxil olan və ya buradan çıxan gəmilərə qarşı planlaşdırılan dəniz blokadası ilə bağlı bildirib ki, digər ölkələr də İranın neft satışının qarşısını almaq üçün prosesə qoşulur.
Medianews.az xəbər verir ki, Donald Tramp Merilend ştatındakı Endryus hərbi hava bazasında jurnalistlərə açıqlama verib.
O, Hörmüz boğazı ilə bağlı vəziyyətin ABŞ üçün müsbət istiqamətdə inkişaf etdiyini və İranla əldə olunan müvəqqəti atəşkəsin qüvvədə qaldığını deyib.
Onun sözlərinə görə, blokada Bakı vaxtı ilə saat 18:00-da başlayacaq və bu addımın effektiv olacağı gözlənilir. Tramp həmçinin ABŞ-nin böyük enerji ehtiyatlarına malik olduğunu vurğulayaraq, digər ölkələrin Hörmüz boğazından asılı olmadığını iddia edib.
Tramp İranın nüvə məsələsində geri addım atmadığını bildirərək, Tehranın çətin vəziyyətdə olduğunu qeyd edib və danışıqlara qayıdıb-qayıtmamasının onun üçün əhəmiyyətli olmadığını deyib.
Qeyd edək ki, ABŞ və İran arasında son danışıqlar 11 aprel tarixində Pakistan vasitəçiliyi ilə İslamabadda keçirilmişdi. ABŞ Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) İran limanlarına yönəlik dəniz blokadası qərarını açıqlayıb.

Трамп: Другие страны также присоединятся к мерам против продажи ирана нефти
Президент США Дональд Трамп, касательно планируемой морской блокады судов, входящих в порты Ирана или выходящих из них, заявил, что другие страны также присоединяются к процессу, чтобы предотвратить продажу иранской нефти.
Как сообщает Medianews.az, Дональд Трамп дал заявление журналистам на военной воздушной базе Эндрюс в штате Мэриленд.
Он отметил, что ситуация с проливом Ормуз развивается в положительном для США направлении и временное перемирие с Ираном остается в силе.
По его словам, блокада начнётся в 18:00 по бакинскому времени, и ожидается, что этот шаг будет эффективным. Трамп также подчеркнул, что США обладают большими энергетическими запасами и утверждал, что другие страны не зависят от пролива Ормуз.
Трамп сообщил, что Иран не сделал шага назад по ядерному вопросу, отметил, что Тегеран находится в сложном положении, и заявил, что для него не имеет значения, вернутся ли они к переговорам.
Отметим, что последние переговоры между США и Ираном прошли 11 апреля в Исламабаде через посредничество Пакистана. Центральное командование США (CENTCOM) объявило решение о морской блокаде иранских портов.