Tramp İranı yenə hədələdi
ABŞ Prezidenti Donald Trump bildirib ki, İranla əldə olunan razılaşma olmasaydı, dünyada “qlobal depressiya” baş verə bilərdi.
İran və ABŞ iyunun 19-da İsveçrədə imzalanmalı olan memorandumu artıq razılaşdırıblar. Gözlənilir ki, bu memorandum Hormuz boğazının açılmasına imkan verəcək. İran Xarici İşlər Nazirliyi qeyd edib ki, memorandum imzalandıqdan sonra Tehran və Vaşinqton yekun sazişin hazırlanması üçün 60 gün ərzində danışıqlar aparmalıdırlar.
Medianews.az xəbər verir ki, Tramp iyunun 17-də bildirib ki, əgər Tehran razılaşmanın şərtlərinə uyğun davranmasa, Vaşinqton İrana qarşı zərbələri yenidən bərpa edəcək.
“Bu, qarşılıqlı anlaşma memorandumudur. Əgər onlar lazımi şəkildə davranmasalar, biz dərhal onların başı üzərinə yenidən bombalar yağdırmağa qayıdacağıq”
Tramp həmçinin ABŞ ilə İran arasında münaqişənin nizamlanması çərçivəsində 300 milyard dollarlıq özəl investisiya fondunun yaradılması barədə mediada yayılan məlumatları təkzib edib.

Президент США Дональд Трамп заявил, что если бы не достигнуто соглашение с Ираном, в мире могла бы начаться «глобальная депрессия».
Иран и США уже согласовали меморандум, который должен быть подписан 19 июня в Швейцарии. Ожидается, что этот меморандум позволит открыть Ормузский пролив. Министерство иностранных дел Ирана сообщило, что после подписания меморандума Тегеран и Вашингтон должны провести переговоры в течение 60 дней для подготовки окончательного соглашения.
Medianews.az сообщает, что Трамп 17 июня заявил, что если Тегеран не будет соблюдать условия соглашения, Вашингтон восстановит санкции против Ирана.
«Это меморандум о взаимопонимании. Если они не будут вести себя должным образом, мы немедленно вернемся к тому, чтобы вновь обрушить на них бомбы»
Трамп также опроверг сообщения СМИ о создании частного инвестиционного фонда на 300 миллиардов долларов в рамках урегулирования конфликта между США и Ираном.