Tramp İranı yenə hədələdi
ABŞ Prezidenti Donald Trump bildirib ki, İranla əldə olunan razılaşma olmasaydı, dünyada “qlobal depressiya” baş verə bilərdi.
İran və ABŞ iyunun 19-da İsveçrədə imzalanmalı olan memorandumu artıq razılaşdırıblar. Gözlənilir ki, bu memorandum Hormuz boğazının açılmasına imkan verəcək. İran Xarici İşlər Nazirliyi qeyd edib ki, memorandum imzalandıqdan sonra Tehran və Vaşinqton yekun sazişin hazırlanması üçün 60 gün ərzində danışıqlar aparmalıdırlar.
Medianews.az xəbər verir ki, Tramp iyunun 17-də bildirib ki, əgər Tehran razılaşmanın şərtlərinə uyğun davranmasa, Vaşinqton İrana qarşı zərbələri yenidən bərpa edəcək.
“Bu, qarşılıqlı anlaşma memorandumudur. Əgər onlar lazımi şəkildə davranmasalar, biz dərhal onların başı üzərinə yenidən bombalar yağdırmağa qayıdacağıq”
Tramp həmçinin ABŞ ilə İran arasında münaqişənin nizamlanması çərçivəsində 300 milyard dollarlıq özəl investisiya fondunun yaradılması barədə mediada yayılan məlumatları təkzib edib.

US President Donald Trump stated that without the agreement reached with Iran, there could have been a "global depression" in the world.
Iran and the US have already agreed on the memorandum to be signed in Switzerland on June 19. It is expected that this memorandum will allow the opening of the Strait of Hormuz. The Iranian Ministry of Foreign Affairs noted that after the memorandum is signed, Tehran and Washington should hold negotiations within 60 days for the preparation of the final agreement.
Medianews.az reports that Trump stated on June 17 that if Tehran does not comply with the terms of the agreement, Washington will reinstate strikes against Iran.
"This is a memorandum of mutual understanding. If they do not behave properly, we will immediately return to bombing them again."
Trump also denied the media reports about the establishment of a $300 billion private investment fund within the framework of resolving the conflict between the US and Iran.