“Titanik” gəmisini min dronla belə canlandırdılar -
Təxminən min ədəd işıqlanan dron Belfast limanında əfsanəvi "Titanik" laynerinin siluetini canlandırıb.
BBC-nin "Burada hazırlanıb" (Made Here) layihəsi çərçivəsində yaradılan instalyasiya barədə "BelfastLive" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, gəmi 1912-ci ildə məhz buradan özünün ilk və son səfərinə yollanmışdı.
"Biz “Titanik”i Belfasta qaytardığımız üçün çox qürur duyuruq. Şəhər gəminin həyatının son saatlarının saniyəbəsaniyə araşdırılmasını böyük həvəslə qarşıladı. Tarixin ən məşhur gəmisinin inşasını və bu epik serialın yaradılmasını qeyd etmək üçün 'Titanik'i Belfast limanında işıqlandırma vasitəsilə canlandırmaqdan daha yaxşı üsul yoxdur", - deyə layihənin həmmüəllifi Saymon Yanq bildirib.
Lakin bir çox irlandiyalı qarşıdan gələn dron şousu barədə məlumatlandırmanın kifayət qədər kütləvi olmamasından və martın 30-da baş tutan çəkilişləri canlı izləyə bilməmələrindən narazı qalıblar. "Irish News" yazır ki, insanlar şounu yalnız aprelin 2-də, "Titanik"in yola düşməsinin ildönümündə BBC-də nümayiş etdirilərkən izləməklə kifayətlənməli olublar.
Tədbirdə "Titanik"lə əlaqəsi olan bir neçə şəxs, o cümlədən Belfastın "Titanic" Cəmiyyətinin sədri Eydan Makmaykl iştirak edib. O, çəkilişə düşə bilməyənlərin məyusluğunu başa düşdüyünü, lakin BBC-nin dron şousunu kütləvi tədbirə çevirməmək qərarını düzgün hesab etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, böyük insan kütləsi təhlükəsizlik riski yarada və layihənin icrasına mane ola bilərdi./publika.az

Approximately a thousand illuminated drones recreated the silhouette of the legendary "Titanic" liner at Belfast port.
BBC's "Made Here" project created the installation, according to a report by "BelfastLive."
It was stated that the ship set off on its first and final voyage from here in 1912.
"We are very proud to have brought the 'Titanic' back to Belfast. The city enthusiastically supported the second-by-second investigation of the ship's final hours. There is no better way to commemorate the construction of the most famous ship in history and the creation of this epic series than by illuminating the 'Titanic' at Belfast port," said Simon Young, co-creator of the project.
However, many Irish people have expressed dissatisfaction with the insufficient public information about the upcoming drone show and their inability to watch the filming live, which took place on March 30. "Irish News" writes that people had to settle for watching the show only on April 2 on BBC, on the anniversary of the "Titanic's" departure.
Several people connected to the "Titanic," including Aidan McMichael, president of Belfast's "Titanic" Society, attended the event. He said he understood the disappointment of those who could not attend the filming but considered BBC's decision not to turn the drone show into a mass event correct. According to him, a large crowd could create safety risks and interfere with the execution of the project./publika.az