“Titanik” gəmisini min dronla belə canlandırdılar -
Təxminən min ədəd işıqlanan dron Belfast limanında əfsanəvi "Titanik" laynerinin siluetini canlandırıb.
BBC-nin "Burada hazırlanıb" (Made Here) layihəsi çərçivəsində yaradılan instalyasiya barədə "BelfastLive" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, gəmi 1912-ci ildə məhz buradan özünün ilk və son səfərinə yollanmışdı.
"Biz “Titanik”i Belfasta qaytardığımız üçün çox qürur duyuruq. Şəhər gəminin həyatının son saatlarının saniyəbəsaniyə araşdırılmasını böyük həvəslə qarşıladı. Tarixin ən məşhur gəmisinin inşasını və bu epik serialın yaradılmasını qeyd etmək üçün 'Titanik'i Belfast limanında işıqlandırma vasitəsilə canlandırmaqdan daha yaxşı üsul yoxdur", - deyə layihənin həmmüəllifi Saymon Yanq bildirib.
Lakin bir çox irlandiyalı qarşıdan gələn dron şousu barədə məlumatlandırmanın kifayət qədər kütləvi olmamasından və martın 30-da baş tutan çəkilişləri canlı izləyə bilməmələrindən narazı qalıblar. "Irish News" yazır ki, insanlar şounu yalnız aprelin 2-də, "Titanik"in yola düşməsinin ildönümündə BBC-də nümayiş etdirilərkən izləməklə kifayətlənməli olublar.
Tədbirdə "Titanik"lə əlaqəsi olan bir neçə şəxs, o cümlədən Belfastın "Titanic" Cəmiyyətinin sədri Eydan Makmaykl iştirak edib. O, çəkilişə düşə bilməyənlərin məyusluğunu başa düşdüyünü, lakin BBC-nin dron şousunu kütləvi tədbirə çevirməmək qərarını düzgün hesab etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, böyük insan kütləsi təhlükəsizlik riski yarada və layihənin icrasına mane ola bilərdi./publika.az

Около тысячи светящихся дронов в порту Белфаста воссоздали силуэт легендарного лайнера "Титаник".
«Мы очень гордимся тем, что вернули "Титаник" в Белфаст. Город с большим энтузиазмом воспринял детальное изучение последних часов жизни корабля по секундам. Нет лучшего способа отметить строительство самого известного в истории корабля и создание этого эпического сериала, чем воссоздать "Титаник" в порту Белфаста с помощью светового шоу», — сказал соавтор проекта Саймон Янг.
Однако многие ирландцы выразили недовольство тем, что информация о предстоящем дрон-шоу была недостаточно массовой, и они не смогли в прямом эфире наблюдать за съемками, прошедшими 30 марта. «Irish News» пишет, что людям пришлось довольствоваться просмотром шоу только 2 апреля, в годовщину отплытия "Титаника", когда оно транслировалось на BBC.
В мероприятии приняли участие несколько человек, связанных с "Титаником", в том числе председатель общественной организации "Titanic" в Белфасте Эйдан Макмайкл. Он выразил понимание досады тех, кто не смог присутствовать на съемках, но отметил, что решение BBC не делать из дрон-шоу массовое мероприятие было правильным. По его словам, большое скопление людей могло создать риск для безопасности и помешать реализации проекта./publika.az