Tez xarab olan mallarla bağlı
Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında Gömrük Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsi müzakirə olunub.
Medianews.az bildirir ki, layihəyə əsasən, barəsindəki məlumatlar reyestrə daxil edilmiş tez xarab olan malların gömrük nəzarəti və gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı onların pirat və ya kontrafakt olması əlamətləri aşkar edilərsə, belə malların buraxılışı gömrük rəsmiləşdirilməsini həyata keçirən gömrük orqanının rəhbəri və ya onu əvəz edən şəxsin qərarı ilə 3 (üç) iş günü müddətinə dayandırılacaq.
Sənəddə qeyd olunur ki, müraciət edən şəxsin əsaslandırılmış müraciəti olduqda göstərilən müddət daha 3 (üç) iş gününədək uzadılacaq.

На сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса был обсуждён проект закона о внесении изменений в Таможенный кодекс.
Medianews.az сообщает, что согласно проекту, если при таможенном контроле и таможенном оформлении быстро портящихся товаров, информация о которых внесена в реестр, обнаруживаются признаки того, что товары являются пиратскими или контрафактными, выпуск таких товаров будет приостанавливаться на срок 3 (три) рабочих дня по решению руководителя таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление, или его заместителя.
В документе отмечается, что при наличии обоснованного обращения заявителя указанный срок может быть продлён ещё на 3 (три) рабочих дня.