Təyyarə QƏZASI: ÖLƏNLƏR VAR
Yanvarın 17-də İndoneziyanın Yogyakarta şəhərindən Cənubi Sulavesi əyalətinin paytaxtı Makassar istiqamətində uçan İndoneziya Hava Nəqliyyatına məxsus ATR 42-500 tipli təyyarə qəzaya uğrayıb.
Ajans.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, yanvarın 18-də İndoneziya xilasediciləri təyyarənin qalıqlarını Cənubi Sulavesi əyalətində yerləşən Bulusaraung dağının zirvəsində aşkar ediblər.
İndoneziya Milli Axtarış və Xilasetmə Agentliyinin məlumatına görə, xilasedicilər qəzaya uğrayan təyyarədə olan 10 nəfərin hamısının cəsədini tapıblar. Bildirilib ki, cəsədlərin təxliyəsi davam edir, lakin əlçatmaz dağlıq ərazi xilasetmə işlərini çətinləşdirir.
Məlumata əsasən, təyyarə Dənizçilik və Balıqçılıq Nazirliyi üçün çarter reysi həyata keçirir və balıqçılıq ərazilərinin hava monitorinqi ilə məşğul olurdu. Təyyarədə yeddi heyət üzvü və nazirliyin üç əməkdaşı olub.

АВИААКЦИДЕНТ: ЕСТЬ УМЕРШИЕ
17 января самолет ATR 42-500 индонезийской авиакомпании Indonesia Air Transport, летевший из города Джокьякарта в столицу провинции Южное Сулавеси — город Макассар, потерпел крушение.
Согласно информации Ajans.az со ссылкой на зарубежные СМИ, 18 января индонезийские спасатели обнаружили обломки самолета на вершине горы Булусараунг в провинции Южное Сулавеси.
По данным Национального агентства Индонезии по поиску и спасению, спасатели нашли тела всех 10 человек, находившихся на борту потерпевшего крушение самолета. Сообщается, что эвакуация тел продолжается, однако труднодоступная горная местность затрудняет спасательные работы.
Согласно информации, самолет выполнял чартерный рейс для Министерства морского дела и рыболовства и занимался воздушным мониторингом рыбных районов. На борту находились семь членов экипажа и три сотрудника министерства.