Tələbənin əmisindən ürəkdağlayan sözlər -
Ukraynanın Xarkov şəhərinə endirilən hava zərbələri nəticəsində həlak olan azərbaycanlı tələbə Fatimə Hüseynovanın nəşi Azərbaycana yola salınıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Baku TV-nin məlumatına görə, Xarkov Tibb Universitetinin məzunu olan Fatimə Hüseynova əslən Azərbaycanın Kürdəmir rayonundandır.
Xarkovda dünyaya gələn Fatimə 2020-ci ildə doğma şəhərində Tibb Universitetinə qəbul olunmuşdu. Müharibənin əvvəlindən ailəsi ilə birlikdə müvəqqəti Almaniyada yaşayan həmvətənimiz məzun gecəsində iştirak etmək və diplomunu almaq üçün iyunun 26-da Xarkova gəlibmiş.
Fatimə Hüseynovanın əmisi Azər Hüseynov bildirib ki, mərhum fotosessiyaya gedərkən hava hücumu nəticəsində həlak olub:
“Mələk balam rəhmətə getdi. O, çox tərbiyəli və gözəl qəlbli bir qız idi. Ürəyim yanır”.
Azərbaycanlı tələbənin faciəli ölümü Ukrayna ictimaiyyətini də sarsıdıb. Məzunu olduğu universitetdə gənc həmvətənimizin xatirəsinə xüsusi guşə yaradılıb.
Qeyd edək ki, Fatimə Hüseynovanın nəşi əmisi Azər Hüseynov və Xarkovdakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələrinin müşayiəti ilə Vətənə yola salınıb. O, ata yurdunda – Kürdəmirin Ərəbqubalı kəndində dəfn olunacaq.

The body of Azerbaijani student Fatimə Hüseynova, who died as a result of air strikes on the city of Kharkiv, Ukraine, has been sent to Azerbaijan.
According to Medianews.az, citing Baku TV, Fatimə Hüseynova, a graduate of Kharkiv Medical University, is originally from the Kürdəmir district of Azerbaijan.
Born in Kharkiv, Fatimə was admitted to the Medical University in her hometown in 2020. Our compatriot, who had been temporarily living in Germany with her family since the beginning of the war, came to Kharkiv on June 26 to attend the graduation ceremony and receive her diploma.
Fatimə Hüseynova's uncle, Azər Hüseynov, stated that she died as a result of the air attack while going to a photo session:
“My angel child passed away. She was a very well-mannered and kind-hearted girl. My heart burns.”
The tragic death of the Azerbaijani student has also shaken the Ukrainian community. A special corner has been created at her alma mater in memory of the young compatriot.
It should be noted that the body of Fatimə Hüseynova was sent to the homeland accompanied by her uncle Azər Hüseynov and representatives of the Azerbaijani diaspora in Kharkiv. She will be buried in her native land – the village of Ərəbqubalı in Kürdəmir.