Tələbənin əmisindən ürəkdağlayan sözlər -
Ukraynanın Xarkov şəhərinə endirilən hava zərbələri nəticəsində həlak olan azərbaycanlı tələbə Fatimə Hüseynovanın nəşi Azərbaycana yola salınıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Baku TV-nin məlumatına görə, Xarkov Tibb Universitetinin məzunu olan Fatimə Hüseynova əslən Azərbaycanın Kürdəmir rayonundandır.
Xarkovda dünyaya gələn Fatimə 2020-ci ildə doğma şəhərində Tibb Universitetinə qəbul olunmuşdu. Müharibənin əvvəlindən ailəsi ilə birlikdə müvəqqəti Almaniyada yaşayan həmvətənimiz məzun gecəsində iştirak etmək və diplomunu almaq üçün iyunun 26-da Xarkova gəlibmiş.
Fatimə Hüseynovanın əmisi Azər Hüseynov bildirib ki, mərhum fotosessiyaya gedərkən hava hücumu nəticəsində həlak olub:
“Mələk balam rəhmətə getdi. O, çox tərbiyəli və gözəl qəlbli bir qız idi. Ürəyim yanır”.
Azərbaycanlı tələbənin faciəli ölümü Ukrayna ictimaiyyətini də sarsıdıb. Məzunu olduğu universitetdə gənc həmvətənimizin xatirəsinə xüsusi guşə yaradılıb.
Qeyd edək ki, Fatimə Hüseynovanın nəşi əmisi Azər Hüseynov və Xarkovdakı Azərbaycan diasporunun nümayəndələrinin müşayiəti ilə Vətənə yola salınıb. O, ata yurdunda – Kürdəmirin Ərəbqubalı kəndində dəfn olunacaq.

Тело азербайджанской студентки Фатимы Гусейновой, погибшей в результате воздушных ударов по городу Харьков в Украине, отправлено в Азербайджан.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Baku TV, Фатима Гусейнова, выпускница Харьковского медицинского университета, родом из района Кюрдамир в Азербайджане.
Фатима, родившаяся в Харькове, в 2020 году поступила в Медицинский университет в родном городе. Наша соотечественница, которая с начала войны временно проживала в Германии вместе с семьей, приехала в Харьков 26 июня, чтобы принять участие в выпускном вечере и получить диплом.
Дядя Фатимы Гусейновой Азер Гусейнов сообщил, что погибла она во время воздушного удара, направляясь на фотосессию:
«Моя ангельская дочь ушла из жизни. Она была очень воспитанной и добросердечной девушкой. Моё сердце горит.»
Трагическая смерть азербайджанской студентки потрясла украинское общество. В университете, где она училась, создана специальная зона памяти в честь молодой соотечественницы.
Отметим, что тело Фатимы Гусейновой было отправлено на родину в сопровождении её дяди Азера Гусейнова и представителей азербайджанской диаспоры в Харькове. Она будет похоронена на своей родине — в селе Арабкубалы района Кюрдамир.