Tehran: Şərtlərimiz qəbul olunmasa, qarşıdurma qaçılmazdır
ABŞ və İsrailin hücumlarından sonra müharibənin 40-cı günündə əldə olunan atəşkəs fonunda İran danışıqlara ehtiyatla yanaşdığını və nəticə əldə olunmasa, uzunmüddətli müharibəyə hazır olduğunu bəyan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, İran Ordusunun sözçüsü, briqada generalı Məhəmməd Ekreminiya dövlət televiziyasına danışıb.
O bildirib ki, atəşkəs İranın qəti mövqeyi nəticəsində qarşı tərəfə qəbul etdirilib və danışıqlar Tehran tərəfindən irəli sürülən şərtlər əsasında aparılır.
O qeyd edib ki, rəsmi Tehran danışıqların uğurlu olmasını istəsə də, nəticə əldə olunmazsa, uzunmüddətli qarşıdurmaya hazırdır.
Ekreminiya ABŞ-yə etimad göstərmədiklərini də vurğulayaraq, 2015-ci il nüvə sazişi zamanı qarşı tərəfin etibarsız mövqe nümayiş etdirdiyini xatırladıb.
İranın hərbi hazırlığının davam etdiyini bildirən sözçü, ölkənin mümkün gərginliyə hazır olduğunu deyib.
Bununla yanaşı, o, Hörmüz boğazı ilə bağlı qanun layihəsinə toxunaraq, keçidlərə görə ödəniş tətbiqinin ölkəyə iqtisadi fayda verə biləcəyini qeyd edib.

Тегеран: Если наши условия не будут приняты, конфронтация неизбежна
После атак США и Израиля, на 40-й день войны, на фоне достигшегося прекращения огня, Иран заявил, что относится к переговорам с осторожностью и, если не будет достигнут результат, готов к продолжительной войне.
Как сообщает Medianews.az, официальный представитель армии Ирана, бригадный генерал Мохаммад Экреминиа, дал интервью государственному телевидению.
Он заявил, что прекращение огня было навязано противоположной стороне в результате решительной позиции Ирана, и переговоры ведутся на условиях, выдвинутых Тегераном.
Он отметил, что официально Тегеран хочет успешных переговоров, однако если результата достигнуто не будет, страна готова к долгосрочному противостоянию.
Экреминиа подчеркнул, что они не доверяют США, напомнив, что во время ядерного соглашения 2015 года противоположная сторона проявила ненадежную позицию.
Говорящий сообщил, что военная подготовка Ирана продолжается и страна готова к возможной напряженности.
Кроме того, он коснулся законопроекта, касающегося пролива Ормуз, отметив, что введение платы за проход может принести экономическую выгоду стране.