TƏBİB-dən qızı qəzada ölən vəkilin iddiaları ilə bağlı
Tanınmış vəkil Fərhad Mehdiyevin qızı Zəhra Mehdizadə iyunun 16-da Bakı-Sumqayıt yolunda baş verən ağır qəzada faciəli şəkildə ölüb.
F.Mehdiyev deyib ki, övladı ağır xəsarət alsa da, qəzadan sonra sağ qalıb və onu Abşeron Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına çatdırıblar. Lakin tibb müəssisəsində Kompüter Tomoqrafiya cihazı işləməyib. Ona görə də qızına lazımı tibbi yardım göstərilməyib.
Medianews.az xəbər verir ki, Ölkə.az-ın məsələ ilə bağlı TƏBİB-ə sorğusuna cavan olaraq 2008-ci il təvəllüdlü şəxsin (qadın) iyunun 16-da saat 17:00 radələrində Abşeron Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının Təcili tibbi yardım şöbəsinə gətirildiyi bildirilib.
“Xəstəyə qəbul olunduğu andan etibarən vəziyyətinin ağırlığı nəzərə alınaraq təxirəsalınmaz tibbi yardımlar göstərilib.
Qarın, bel və çanaq nahiyəsinin dəqiqləşdirilməmiş travması, digər kəllədaxili travmalar, boyun nahiyəsinin dəqiqləşdirilməmiş travması, dəqiqləşdirilməmiş pnevmotoraks, ön qol sümüklərinin digər hissələrinin sınığı, bud sümüyünün digər hissələrinin sınığı, bud nahiyəsinin açıq yarası diaqnozları təyin edilən pasiyentə zəruri müayinə və müalicə tədbirləri həyata keçirilib.
Həkimlər tərəfindən aparılan intensiv müalicə və reanimasiya tədbirlərinə baxmayaraq, xəstənin həyati funksiyalarını bərpa etmək mümkün olmayıb və 16.06.2026-cı il tarixində saat 20:20 radələrində bioloji ölüm faktı qeydə alınıb.
Qeyd edək ki, xəstənin xəstəxanaya daxil olduğu andakı vəziyyəti son dərəcə ağır, həyati göstəriciləri qeyri-sabit olub. Bu səbəbdən xəstənin KT (kompüter tomoqrafiyası) müayinəsinə aparılması tibbi baxımdan mümkün olmayıb.
Əlavə olaraq bildiririk ki, radioloji tibbi xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə TƏBİB tərəfindən müasir tibbi texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Əsas prioritet bütün tibb müəssisələrinin radioloji avadanlıqlarla təchiz edilməsi deyil, pasiyentlərin tibbi xidmətlərə əlçatanlığının təmin edilməsi istiqamətində vahid radioloji tibbi xidmətlərin göstərilməsi üçün şəraitin yaradılmasıdır”, - TƏBİB-dən bildirilib.

The daughter of the well-known lawyer Farhad Mehdiyev, Zahra Mehdizade, tragically died in a severe accident that occurred on June 16 on the Baku-Sumgait road.
F. Mehdiyev stated that although his child sustained serious injuries, she initially survived the accident and was taken to the Absheron District Central Hospital. However, the Computed Tomography device at the medical facility was not working. Therefore, his daughter did not receive the necessary medical assistance.
Medianews.az reports that in response to an inquiry from Olke.az regarding the matter, TƏBİB indicated that a person born in 2008 (female) was brought to the Emergency Department of Absheron District Central Hospital around 5:00 PM on June 16.
“From the moment the patient was admitted, urgent medical aid was provided considering the severity of her condition.
The patient was diagnosed with unspecified trauma of the abdomen, lumbar and pelvic regions, other intracranial injuries, unspecified trauma of the cervical region, unspecified pneumothorax, fracture of other parts of the forearm bones, fracture of other parts of the femur, and an open wound in the thigh region. Necessary examinations and treatment measures were carried out.
Despite intensive treatment and resuscitation efforts by the doctors, it was not possible to restore the patient's vital functions, and the fact of biological death was recorded on 16.06.2026 at approximately 8:20 PM.
It should be noted that the patient's condition upon admission to the hospital was extremely severe with unstable vital signs, making it medically impossible to perform CT (computed tomography) examination on her.
Additionally, we state that TƏBİB is undertaking necessary measures for the implementation of modern medical technologies aimed at further improvement of radiological medical services.
The main priority is not merely equipping all medical institutions with radiological equipment, but creating conditions for the provision of unified radiological medical services to ensure patients' accessibility to medical care,” TƏBİB stated.