TBNM Assosiasiyasının yeni baş katibi
"Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu" (TBNM, Orta Dəhliz) Assosiasiyası Nurqul Jakupovanı baş katib vəzifəsinə təsdiq edib.
Medianews.az-ın "Report"a istinadən məlumatına görə, o, bundan əvvəl baş katibin səlahiyyətlərinin müvəqqəti icraçısı olub.
Xatırladaq ki, təşkilatın əvvəlki baş katibi Qaydar Abdikərimov 2025-ci ilin aprelində istefa verib.
TBNM-in nizamnaməsinə əsasən, baş katib üç il müddətinə seçilir.
TBNM Beynəlxalq Assosiasiyası 2017-ci ildə yaradılıb. Mənzil qərargahı Astana şəhərində yerləşən assosiasiyanın məqsədi Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu üzrə yükdaşımaların bütün iştirakçılarının qarşılıqlı fəaliyyətinin əlaqələndirilməsindən ibarətdir.
Hazırda TBNM Assosiasiyasının İdarə Heyətinə "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov, "Kazakhstan Temir Zholy" SC-nin İdarə Heyətinin sədri Talqat Aldıbergenov, "Gürcüstan Dəmir Yolu" SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze, "Aktau Dəniz Ticarət Limanı" SC-nin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsinin müvəqqəti icraçısı Dauren Kutpanbayev, "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin sədri Əfqan Cəlilov, "Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı" QSC-nin direktoru Eldar Salahov, "TCDD Taşımacılık A.Ş." SC-nin baş direktoru və Direktorlar Şurasının sədri Ufuk Yalçın və "Ukrayna Dəmir Yolu" SC-nin ("Ukrzaliznıtsya" SC) İdarə Heyətinin sədri Aleksandr Pertsovski daxildir.
TBNM və ya Orta Dəhliz Qazaxıstan, Xəzər dənizi, Azərbaycan və Gürcüstan vasitəsilə Çin və Avropa ölkələrini birləşdirən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizidir. Assosiasiya zəruri informasiya dəstəyi təqdim edir, inzibati prosedurların sadələşdirilməsinə, rəqabət mühitinin yaradılmasına töhfə verir və müxtəlif ölkələrdən olan iştirakçılar, o cümlədən coğrafi cəhətdən birbaşa Orta Dəhliz boyunca yerləşməyən ölkələr üçün maksimum səmərəliliyi təmin edir.

The "Trans-Caspian International Transport Route" (TITR, Middle Corridor) Association has confirmed Nurgul Jakupova as the Secretary-General.
According to Medianews.az, citing "Report," she previously served as the acting Secretary-General.
Recall that the previous Secretary-General of the organization, Gaydar Abdikerimov, resigned in April 2025.
According to the TITR charter, the Secretary-General is elected for a term of three years.
The TITR International Association was established in 2017. The association, headquartered in Astana, aims to coordinate the interaction of all participants in cargo transportation along the Trans-Caspian International Transport Route.
Currently, the Board of Directors of the TITR Association includes Rovshan Rustamov, Chairman of Azerbaijan Railways CJSC; Talgat Aldibergenov, Chairman of the Board of Kazakhstan Temir Zholy SC; Lasha Abashidze, General Director of Georgian Railways SC; Dauren Kutpanbayev, acting Chairman of the Board of Aktau Sea Trade Port SC; Afghan Jalilov, Chairman of Azerbaijan Caspian Sea Shipping CJSC; Eldar Salahov, Director of Baku International Sea Trade Port CJSC; Ufuk Yalçın, General Director and Chairman of the Board of Directors of TCDD Taşımacılık A.Ş. SC; and Aleksandr Pertsovski, Chairman of the Board of Ukraine Railways SC ("Ukrzaliznytsia" SC).
TITR or Middle Corridor is an international transport corridor connecting China and European countries through Kazakhstan, the Caspian Sea, Azerbaijan, and Georgia. The Association provides necessary informational support, contributes to the simplification of administrative procedures, the creation of a competitive environment, and ensures maximum efficiency for participants from various countries, including those not geographically located directly along the Middle Corridor.