Sürücülərə ŞAD XƏBƏR -
Qanunvericiliyə görə, yol hərəkəti qaydalarını pozan sürücü cərimə olunur və ona bəzi hallarda cərimə balı yazılır. Cərimə balı 20-ni keçdikdən sonra sürücünün sürücülük hüququ müvəqqəti olaraq məhdudlaşdırılır. Amma burada bir məsələ var ki, məsələn, dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə 60 manat cərimə varsa, bu zaman iki balın tətbiq olunmasına ehtiyac yoxdur. Hesab edirəm ki, burada bal ləğv olunmalıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə tətbiq edilən cərimə ballarından danışarkən deyib.
Ekspert bildirib ki, şəhər mühitində sürücülər dayanma-durma qaydalarını tez-tez pozmalı olurlar:
"Şəhər mühitində məlumdur ki, sürücü dayanma-durma qaydalarını bilərəkdən və ya bilməyərəkdən tez-tez poza bilər. Onu da qeyd etsək ki, hazırda müşahidə kameraları vasitəsilə də cərimələr tətbiq olunur və kamera bütün hallarda dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə cərimə yazır. Bəzən araşdırdıqda görürsən ki, burada əsassız cərimələr də olur".
Ekspert hesab edir ki, ümumilikdə cərimə balı sistemi saxlanılmalıdır:
"Ümumilikdə biz cərimə balını ləğv edə bilmərik. Bu, çəkindirici bir alətdir ki, cərimə ödənilməklə yanaşı, cərimə balı da tətbiq olunur ki, kimsə öz iqtisadi vəziyyətinə güvənərək dəfələrlə qaydanı pozmasın. Sadəcə bəzi qayda pozuntularında, məsələn dayanma-durma qaydalarında balın tətbiq olunmaması daha yaxşı olar".

According to the legislation, a driver who violates traffic rules is fined and, in some cases, penalty points are assigned to them. After accumulating more than 20 penalty points, the driver's driving license is temporarily restricted. However, there is an issue here that, for example, if there is a 60 manat fine for violating stopping and parking rules, there is no need to apply two penalty points. I believe that penalty points should be abolished in this case.
Medianews.az reports that these words were said by transport expert Eldəniz Cəfərov in an interview with Axar.az while discussing the penalty points applied for violations of stopping and parking rules.
The expert stated that drivers often have to violate stopping and parking rules in the urban environment:
"It is known in urban areas that a driver may frequently violate stopping and parking rules either intentionally or unintentionally. It should also be noted that fines are currently imposed through observation cameras, and the camera always issues fines for violations of stopping and parking rules. Sometimes, upon investigation, you see that there are also unjustified fines."
The expert believes that, overall, the penalty point system should be maintained:
"In general, we cannot abolish penalty points. It is a deterrent tool so that, alongside paying fines, penalty points are also applied, preventing someone from repeatedly violating the rules due to confidence in their economic situation. It would be better, however, not to apply penalty points for certain violations, such as stopping and parking rules."