Sürücülərə ŞAD XƏBƏR -
Qanunvericiliyə görə, yol hərəkəti qaydalarını pozan sürücü cərimə olunur və ona bəzi hallarda cərimə balı yazılır. Cərimə balı 20-ni keçdikdən sonra sürücünün sürücülük hüququ müvəqqəti olaraq məhdudlaşdırılır. Amma burada bir məsələ var ki, məsələn, dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə 60 manat cərimə varsa, bu zaman iki balın tətbiq olunmasına ehtiyac yoxdur. Hesab edirəm ki, burada bal ləğv olunmalıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə tətbiq edilən cərimə ballarından danışarkən deyib.
Ekspert bildirib ki, şəhər mühitində sürücülər dayanma-durma qaydalarını tez-tez pozmalı olurlar:
"Şəhər mühitində məlumdur ki, sürücü dayanma-durma qaydalarını bilərəkdən və ya bilməyərəkdən tez-tez poza bilər. Onu da qeyd etsək ki, hazırda müşahidə kameraları vasitəsilə də cərimələr tətbiq olunur və kamera bütün hallarda dayanma-durma qaydalarının pozulmasına görə cərimə yazır. Bəzən araşdırdıqda görürsən ki, burada əsassız cərimələr də olur".
Ekspert hesab edir ki, ümumilikdə cərimə balı sistemi saxlanılmalıdır:
"Ümumilikdə biz cərimə balını ləğv edə bilmərik. Bu, çəkindirici bir alətdir ki, cərimə ödənilməklə yanaşı, cərimə balı da tətbiq olunur ki, kimsə öz iqtisadi vəziyyətinə güvənərək dəfələrlə qaydanı pozmasın. Sadəcə bəzi qayda pozuntularında, məsələn dayanma-durma qaydalarında balın tətbiq olunmaması daha yaxşı olar".

Согласно законодательству, водитель, нарушающий правила дорожного движения, подвергается штрафу, и в некоторых случаях ему начисляются штрафные баллы. После превышения 20 баллов водительское удостоверение водителя временно ограничивается. Но здесь есть одна проблема: например, если за нарушение правил остановки и стоянки предусмотрен штраф в размере 60 манатов, в этом случае нет необходимости применять два балла. Я считаю, что здесь баллы должны быть отменены.
Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью Axar.az сказал эксперт по транспорту Эльдениз Джафаров, говоря о штрафных баллах, применяемых за нарушение правил остановки и стоянки.
Эксперт отметил, что в городской среде водители часто нарушают правила остановки и стоянки:
"В городской среде известно, что водитель может сознательно или неосознанно часто нарушать правила остановки и стоянки. Также отметим, что сейчас штрафы применяются и через камеры наблюдения, и камера в любом случае выписывает штраф за нарушение правил остановки и стоянки. Иногда, исследуя, видишь, что здесь бывают необоснованные штрафы".
Эксперт считает, что в целом систему штрафных баллов следует сохранить:
"В целом мы не можем отменить систему штрафных баллов. Это сдерживающий инструмент, при котором кроме уплаты штрафа начисляются штрафные баллы, чтобы никто не нарушал правила многократно, полагаясь на свое экономическое положение. Просто в некоторых случаях нарушения правил, например, при нарушениях правил остановки и стоянки, лучше не применять баллы".