Sürətli çəki itirmək istəyənlər üçün QIZIL VASİTƏ –
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, qidalanma mütəxəssislərinə görə, nanənin “sehrli” təsiri onun tərkibindəki mentol maddəsi ilə bağlıdır.
Mentol ağızda yaratdığı sərin və təravətli hiss vasitəsilə beyinə “yemək bitdi” siqnalı göndərərək yemək istəyini azaldır. Diyetoloqlar xüsusilə bir fincan nanə çayının bu təsiri gücləndirdiyini vurğulayırlar.
Elmi araşdırmalar nanənin xüsusilə həzm sistemi üzərində sakitləşdirici təsirini təsdiqləyir. Nanə yeməkdən sonra yaranan köp və narahatlığı azaldır.
Mütəxəssislər həmçinin bildirirlər ki, təzə nanə çeynəmək yalnız ağız sağlamlığı üçün deyil, metabolizmanın aktivləşməsi üçün də faydalıdır.
Yay aylarında həm yüngül, həm də enerjili hiss etmək istəyənlər üçün nanə ideal seçimdir. O, orqanizmin detoks prosesinə dəstək verə, eyni zamanda isti havalarda yaranan iştaha dəyişikliklərini tarazlaya bilər.

ЗОЛОТОЕ СРЕДСТВО для тех, кто хочет быстро похудеть –
Medianews.az со ссылкой на Musavat.com сообщают, что согласно мнению специалистов по питанию, «волшебное» действие мяты связано с содержанием ментола.
Ментол, создавая в ротовой полости ощущение свежести и прохлады, посылает сигнал в мозг о том, что «еда закончилась», уменьшая желание поесть. Диетологи особенно подчеркивают, что чашка мятного чая усиливает этот эффект.
Научные исследования подтверждают особенно успокаивающее воздействие мяты на пищеварительную систему. Мята уменьшает вздутие и дискомфорт, возникающие после еды.
Специалисты также отмечают, что жевание свежей мяты полезно не только для здоровья ротовой полости, но и для активации обмена веществ.
Для тех, кто хочет летом чувствовать себя одновременно легко и энергично, мята является идеальным выбором. Она поддерживает процессы детокса в организме и одновременно может уравновесить изменения аппетита в жаркую погоду.