Sumqayıtda Novruz tonqalı
Sumqayıt şəhərində Novruz tonqalına normadan artıq yandırıcı maddənin tökülməsi partlayışa səbəb olub.
Medianews.az report-a istinadən xəbər verir ki, hadisə şəhərin Birləşmiş məhəlləsi ərazisində qeydə alınıb.
Hadisə yerinə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları cəlb olunub.
Hazırda hadisənin baş vermə səbəbləri araşdırılır.
Güclü partlayışda doqquzu uşaq olmaqla, 11 nəfər tüstüdən zəhərlənib.
Bununla bağlı Respublika Təcili və Təxirəsalınmaz Tibbi Yardım Mərkəzi və Sumqayıt Tibb Mərkəzi birgə məlumat yayıb.
Bildirilib ki, çağırış ünvanına 3 təcili tibbi yardım briqadası cəlb olunub.
Təcili tibbi yardım briqadaları tərəfindən 5 uşaq Sumqayıt Tibb Mərkəzinin nəzdində olan Uşaq Xəstəxanasına, 4 nəfər Uşaq Xəstəxanasına, 2 nəfər isə Təcili Tibbi Yardım Xəstəxanasına hospitalizasiya olunub.
Onların hər birinə tüstüdən zəhərlənmə səbəbilə zəruri tibbi xidmətlər göstərilib.
Vəziyyəti qənaətbəxş qiymətləndirilən 7 nəfər ambulator müalicə üçün evə buraxılıb. Hazırda 4 nəfərin müalicəsi davam etdirilir, vəziyyətləri stabildir.

Novruz bonfire in Sumqayit IT EXPLODED - VIDEO
In Sumgayit city, an excessive amount of flammable substance being poured into the Novruz bonfire caused an explosion.
Medianews.az report cites that the incident was recorded in the United neighborhood area of the city.
Law enforcement officers were involved at the scene of the incident.
Currently, the causes of the incident are being investigated.
In the strong explosion, 11 people were poisoned by smoke, nine of whom were children.
The Republic Emergency and Urgent Medical Aid Center and Sumgayit Medical Center jointly issued a statement regarding this.
It was reported that 3 emergency medical teams were dispatched to the call address.
By the emergency medical teams, 5 children were hospitalized in the Children’s Hospital under the Sumgayit Medical Center, 4 persons to the Children’s Hospital, and 2 persons to the Emergency Medical Aid Hospital.
Necessary medical services were provided to each of them due to smoke poisoning.
Seven persons, whose conditions were assessed as satisfactory, were discharged home for outpatient treatment. Currently, the treatment of 4 persons continues, their conditions are stable.
Previously, the Ministry of Emergency Situations had released information about 10 people being injured.