Sülh Şurasında hansı ölkələr var? –
Medianews.az saytı ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə yaradılan, yanvarın 22-də İsveçrənin Davos şəhərində Trampın, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və bir sıra digər ölkələrin dövlət, hökumət başçılarının nizamnaməsini imzaladığı Sülh Şurasına daxil olan ölkələrin siyahısını təqdim edir:
Amerika Birləşmiş Ştatları
Azərbaycan
Belarus
Bəhreyn
Ermənistan
İndoneziya
Macarıstan
Monqolustan
Pakistan
Qazaxıstan
Kosovo
Küveyt
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
Vyetnam.
Qeyd edək ki, Sülh Şurası əvvəlcə İsrail-Fələstin münaqişəsinə son qoymaq və Qəzza sektorunun yenidən qurulmasını təmin etmək məqsədilə ABŞ tərəfindən hazırlanan 20 maddəlik sülh planının bir hissəsi kimi təklif olunsa da, nizamnamədə Qəzza sektorundan bəhs olunmur. Bunun əvəzinə, orada bütün dünyada münaqişələrin həllinə yardım üzrə BMT-nin onilliklərdir oynadığı rolu əks etdirən görüşlər yer alıb.
Bəzi ekspertlər Sülh Şurasını “Donald Trampın BMT-si” də adlandırırlar.
Davosda Sülh Şurasının nizamnaməsinin imzalanma mərasimində çıxış edərkən Tramp deyib ki, BMT-nin böyük potensialı var, amma ondan istifadə etmir.
ABŞ Prezidentinin sözlərinə görə, o, sona çatdırdığı səkkiz müharibənin heç biri barədə BMT ilə danışmayıb. Donald Tramp əlavə edib ki, BMT kifayət qədər səy göstərməyib və həmin müharibələri bitirə bilməyib.
Medianews.az qeyd edir ki, Sülh Şurasının loqotipi BMT-nin loqotipinə bənzəyir. Fərq orasındadır ki, BMT-nin loqotipində bütün qitələr, Sülh Şurasının loqotipində isə Şimali Amerika və Mərkəzi Amerika ilə Cənubi Amerikanın bəzi bölgələri əks olunub.
Sülh Şurasının sədri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Onun Sülh Şurasının sədri olması məsələsi birbaşa şuranın nizamnaməsində yazılıb. Eyni zamanda qeyd olunub ki, Donald Tramp ABŞ-nin bu şurada ilk nümayəndəsidir.

Which countries are in the Security Council? –
Medianews.az website presents the list of countries included in the Peace Council, established at the initiative of US President Donald Trump, whose charter was signed on January 22 in Davos, Switzerland, by Trump, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and heads of state and government of several other countries:
United States of America
Belarus
Bahrain
Indonesia
Hungary
Mongolia
Pakistan
Kazakhstan
Kosovo
Kuwait
United Arab Emirates
Vietnam.
It should be noted that although the Peace Council was initially proposed as part of a 20-point peace plan prepared by the US to end the Israel-Palestine conflict and ensure reconstruction of the Gaza Strip, the charter does not mention the Gaza Strip. Instead, it contains views reflecting the role the UN has played for decades in assisting the resolution of conflicts worldwide.
Some experts also call the Peace Council "Donald Trump's UN."
During the signing ceremony of the Peace Council’s charter in Davos, Trump stated that the UN has great potential but does not utilize it.
According to the US President, he did not discuss any of the eight wars he concluded with the UN. Donald Trump added that the UN has not made sufficient effort and has failed to end those wars.
Medianews.az notes that the logo of the Peace Council resembles the UN logo. The difference is that the UN logo depicts all continents, whereas the Peace Council’s logo features North and Central America along with some regions of South America.
The chairman of the Peace Council is US President Donald Trump. His chairmanship is explicitly stated in the council’s charter. It is also noted that Donald Trump is the first US representative in this council.