Sülh Şurasında hansı ölkələr var? –
Medianews.az saytı ABŞ Prezidenti Donald Trampın təşəbbüsü ilə yaradılan, yanvarın 22-də İsveçrənin Davos şəhərində Trampın, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və bir sıra digər ölkələrin dövlət, hökumət başçılarının nizamnaməsini imzaladığı Sülh Şurasına daxil olan ölkələrin siyahısını təqdim edir:
Amerika Birləşmiş Ştatları
Azərbaycan
Belarus
Bəhreyn
Ermənistan
İndoneziya
Macarıstan
Monqolustan
Pakistan
Qazaxıstan
Kosovo
Küveyt
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
Vyetnam.
Qeyd edək ki, Sülh Şurası əvvəlcə İsrail-Fələstin münaqişəsinə son qoymaq və Qəzza sektorunun yenidən qurulmasını təmin etmək məqsədilə ABŞ tərəfindən hazırlanan 20 maddəlik sülh planının bir hissəsi kimi təklif olunsa da, nizamnamədə Qəzza sektorundan bəhs olunmur. Bunun əvəzinə, orada bütün dünyada münaqişələrin həllinə yardım üzrə BMT-nin onilliklərdir oynadığı rolu əks etdirən görüşlər yer alıb.
Bəzi ekspertlər Sülh Şurasını “Donald Trampın BMT-si” də adlandırırlar.
Davosda Sülh Şurasının nizamnaməsinin imzalanma mərasimində çıxış edərkən Tramp deyib ki, BMT-nin böyük potensialı var, amma ondan istifadə etmir.
ABŞ Prezidentinin sözlərinə görə, o, sona çatdırdığı səkkiz müharibənin heç biri barədə BMT ilə danışmayıb. Donald Tramp əlavə edib ki, BMT kifayət qədər səy göstərməyib və həmin müharibələri bitirə bilməyib.
Medianews.az qeyd edir ki, Sülh Şurasının loqotipi BMT-nin loqotipinə bənzəyir. Fərq orasındadır ki, BMT-nin loqotipində bütün qitələr, Sülh Şurasının loqotipində isə Şimali Amerika və Mərkəzi Amerika ilə Cənubi Amerikanın bəzi bölgələri əks olunub.
Sülh Şurasının sədri ABŞ Prezidenti Donald Trampdır. Onun Sülh Şurasının sədri olması məsələsi birbaşa şuranın nizamnaməsində yazılıb. Eyni zamanda qeyd olunub ki, Donald Tramp ABŞ-nin bu şurada ilk nümayəndəsidir.

Medianews.az представляет список стран, входящих в Совет по миру, созданный по инициативе Президента США Дональда Трампа, устав которого был подписан 22 января в швейцарском городе Давос президентом Трампом, Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и главами ряда других государств и правительств:
Соединённые Штаты Америки
Беларусь
Бахрейн
Индонезия
Венгрия
Монголия
Пакистан
Казахстан
Косово
Кувейт
Объединённые Арабские Эмираты
Вьетнам.
Отметим, что Совет по миру изначально был предложен Соединёнными Штатами как часть 20-пунктного плана мира, направленного на прекращение конфликта между Израилем и Палестиной и обеспечение восстановления сектора Газа, однако в уставе нет упоминаний о секторе Газа. Вместо этого в документе отражены взгляды, демонстрирующие роль Организации Объединённых Наций на протяжении десятилетий в содействии разрешению конфликтов во всём мире.
Некоторые эксперты называют Совет по миру «ООН Дональда Трампа».
Выступая на церемонии подписания устава Совета по миру в Давосе, Трамп заявил, что у ООН есть огромный потенциал, но этим потенциалом не пользуются.
По словам Президента США, он не консультировался с ООН ни по одному из восьми войн, которые он привёл к концу. Дональд Трамп добавил, что ООН не приложила достаточно усилий и не смогла прекратить эти войны.
Medianews.az отмечает, что логотип Совета по миру похож на логотип ООН. Однако разница в том, что на логотипе ООН представлены все континенты, тогда как на логотипе Совета по миру отражены Северная Америка, Центральная Америка и некоторые регионы Южной Америки.
Председателем Совета по миру является Президент США Дональд Трамп. Факт, что он является председателем Совета, прямо указан в уставе организации. Также отмечается, что Дональд Трамп является первым представителем США в этом совете.