Belçikanın Baş naziri Bart De Vever Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın ona tapança hədiyyə etdiyini bilmədən özü ilə ölkəsinə aparıb.
Bu barədə yerli “Nieuwsblad” qəzeti məlumat yayıb.
Bildirilir ki, hökumət başçısı aldığı hədiyyə paketini nümayəndə heyətinin üzvlərinə ötürüb. O, hədiyyənin silah olduğunu yalnız Belçikaya qayıtdıqdan sonra aeroportda mətbuatdan öyrəndiyini bildirib.
De Vever hədiyyəni açdıqdan sonra silahı hava limanının polisinə təhvil verib. Hazırda o, aeroportun seyfində saxlanılır.
Hədiyyənin gələcək taleyinin necə olacağı məlum deyil.
Xatırladaq ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan NATO-nun Ankarada keçirilən sammitinin yekununda Avropa liderlərinə üzərində onların adları həkk olunmuş “Tofak” markalı fərdi tapançalar və döyüş patronları hədiyyə edib./“Qafqazinfo”

Премьер-министр Бельгии Барт Де Вевер, не зная, что подарок от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана был пистолетом, увез его с собой в страну.
Об этом сообщила местная газета «Nieuwsblad».
Отмечается, что глава правительства передал полученный подарок членам своей делегации. Он заявил, что узнал о том, что подарок является оружием, только после возвращения в Бельгию, уже в аэропорту из средств массовой информации.
После того как Де Вевер распаковал подарок, он передал пистолет полиции аэропорта. В настоящее время оружие хранится в сейфе аэропорта.
Будущее судьбы подарка пока неизвестно.
Напомним, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на итогах саммита НАТО, прошедшего в Анкаре, подарил европейским лидерам персональные пистолеты марки «Tofak» с выгравированными их именами и боевые патроны./«Qafqazinfo»