“Sülh Körpüsü” təşəbbüsünün iştirakçıları Hikmət Hacıyevlə
Qəbələ şəhərində “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən ikitərəfli dəyirmi masa çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevlə görüş baş tutub.
Medianews.az Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki, görüş zamanı Hikmət Hacıyev iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparıb, həmçinin erməni nümayəndə heyətinin suallarını cavablandırıb.
Görüşdə Azərbaycan hökumətinin sülh gündəliyinə sadiqliyi vurğulanıb.
Görüşdə ölkəmizin Vaşinqtonda Ermənistanla Azərbaycan arasında razılaşdırılmış sülh gündəliyinə və Vaşinqton Sammitinin ruhuna sadiqliyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin iki ölkə arasında ticərət münasibətlərinin yaranması və Azərbaycan ərazisindən Ermənistana məhsulların tranzit keçidinin təmin olunduğu qeyd edilib, TRIPP layihəsinin həyata keçirilməsi və bunun bölgədə ab-havanın, bütün bir regionun nəqliyyat mənzərəsinin dəyişəcəyinə xidmət göstərəcəyi bildirilib.
H.Hacıyev qeyd edib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh gündəliyi üzrə danışıqların ikitərəfli xarakter daşıdığı kimi, vətəndaş cəmiyyətləri arasındakı bu mübadilələrin və etimad quruculuğu tədbirlərinin də ikitərəfli xarakter daşıması vacibdir.
Prezidentin köməkçisi vurğulayıb ki, dünyada baş verən yeni təlatümlərin və müharibələrin fonunda Cənubi Qafqazda sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi oluqca vacibdir.

В городе Габала в рамках инициативы «Мост Мира» с участием представителей гражданского общества Азербайджана и Армении состоялся двусторонний круглый стол, в ходе которого состоялась встреча с помощником Президента Азербайджана — руководителем отдела внешнеполитических вопросов Администрации Президента Хикматом Гаджиевым.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Телеграф, во время встречи Хикмат Гаджиев провел обмен мнениями с участниками, а также ответил на вопросы армянской делегации.
На встрече было подчеркнуто приверженность азербайджанского правительства программе мира.
Также во время встречи вновь было обращено внимание на приверженность нашей страны согласованной программе мира между Арменией и Азербайджаном и духу Вашингтонского саммита.
Кроме того, было отмечено развитие торговых отношений между двумя странами и обеспечение транзита товаров через территорию Азербайджана в Армению, а также заявлено, что реализация проекта TRIPP будет способствовать улучшению атмосферы в регионе и изменению всей транспортной картины региона.
Х.Гаджиев отметил, что поскольку переговоры между Азербайджаном и Арменией по программе мира имеют двусторонний характер, то также обмены и мероприятия по укреплению доверия между гражданскими обществами должны носить двусторонний характер.
Помощник Президента подчеркнул, что на фоне новых потрясений и войн, происходящих в мире, обеспечение мира и безопасности в Южном Кавказе крайне важно.