“Sülh Körpüsü” təşəbbüsünün iştirakçıları Hikmət Hacıyevlə
Qəbələ şəhərində “Sülh Körpüsü” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən ikitərəfli dəyirmi masa çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevlə görüş baş tutub.
Medianews.az Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki, görüş zamanı Hikmət Hacıyev iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparıb, həmçinin erməni nümayəndə heyətinin suallarını cavablandırıb.
Görüşdə Azərbaycan hökumətinin sülh gündəliyinə sadiqliyi vurğulanıb.
Görüşdə ölkəmizin Vaşinqtonda Ermənistanla Azərbaycan arasında razılaşdırılmış sülh gündəliyinə və Vaşinqton Sammitinin ruhuna sadiqliyi bir daha diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin iki ölkə arasında ticərət münasibətlərinin yaranması və Azərbaycan ərazisindən Ermənistana məhsulların tranzit keçidinin təmin olunduğu qeyd edilib, TRIPP layihəsinin həyata keçirilməsi və bunun bölgədə ab-havanın, bütün bir regionun nəqliyyat mənzərəsinin dəyişəcəyinə xidmət göstərəcəyi bildirilib.
H.Hacıyev qeyd edib ki, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh gündəliyi üzrə danışıqların ikitərəfli xarakter daşıdığı kimi, vətəndaş cəmiyyətləri arasındakı bu mübadilələrin və etimad quruculuğu tədbirlərinin də ikitərəfli xarakter daşıması vacibdir.
Prezidentin köməkçisi vurğulayıb ki, dünyada baş verən yeni təlatümlərin və müharibələrin fonunda Cənubi Qafqazda sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi oluqca vacibdir.

In the city of Gabala, within the framework of the "Peace Bridge" initiative, a meeting took place with Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration, during a bilateral roundtable involving representatives of Azerbaijani and Armenian civil societies.
According to Medianews.az citing Teleqraf, during the meeting, Hikmat Hajiyev exchanged views with the participants and also answered questions from the Armenian delegation.
The meeting emphasized the Azerbaijani government's commitment to the peace agenda.
The meeting also again highlighted our country's adherence to the agreed peace agenda between Armenia and Azerbaijan in Washington and to the spirit of the Washington Summit.
It was noted that trade relations between the two countries have been established and that the transit of goods from Azerbaijan to Armenia is being ensured; the implementation of the TRIPP project was mentioned, stating that it will serve to change the atmosphere in the region and the entire regional transport landscape.
H. Hajiyev noted that just as negotiations on the peace agenda between Azerbaijan and Armenia have a bilateral character, it is also important that these exchanges and confidence-building measures between civil societies have a bilateral nature.
The President’s assistant emphasized that, against the backdrop of new upheavals and wars occurring worldwide, ensuring peace and security in the South Caucasus is extremely important.