Bu xəstəxananın tikintisində külli miqdarda
Şuşa rayon Mərkəzi Xəstəxanasının (I mərhələ) tikintisi zamanı artıq iş həcmlərinin daxil edilməsi, satınalma qanunvericiliyi sahəsində hüquqi sənədlərin tələblərinin gözlənilməməsi obyektin müqavilə dəyərinin artması ilə nəticələnib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının Şuşa rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi üzrə apardığı auditin nəticələrində qeyd edilib.
Layihə dəyəri 41 milyon 751 min 77,73 manat olan 90 çarpayılıq “Şuşa Mərkəzi Xəstəxananın tikintisinin (I mərhələsi)” 2023-cü ildə başa çatmasına baxmayaraq müvafiq sənədləşmələrin vaxtında aparılmaması və istismara qəbulunun ləngiməsi mühasibat uçotunda müvafiq dövrlər üzrə hesabatda başa çatmayan tikililərin dəyərinin artmasına səbəb olub.
Layihənin icrası üçün sahənin ayrılmasına təqdim edilmiş sənədlərdə obyektin çoxsahəli xəstəxana olması və tikintinin qanunvericiliklə qonşu obyektlərin təyinatından asılılığı nəzərə alınmayıb. Nəticədə əlavə torpaq sahəsi ayrılıb və normativlərin gözlənilməsi üçün tikintinin yerləşmə planı dəyişdirilib. Bu da müvafiq işlərin dəyərinin əhəmiyyətli məbləğdə artması və layihəyə ayrılmış vəsaitin tərkibində 15% xüsusi çəkiyə malik olması ilə nəticələnib.
Şuşa rayon Mərkəzi Xəstəxanasının tikintisi zamanı dövlət ekspertizasından keçmiş layihədə müəyyənləşdirilən həcmdən artıq işlərin smeta sənədlərinə, eləcə də müqavilənin qiymət cədvəlinə daxil edilməsi obyektin müqavilə dəyərinin 392 min 962,45 manat artması ilə yanaşı podratçıya artıq vəsait ödənilməsinə gətirib çıxarıb. Eləcə də tikinti-quraşdırma işlərinin qış vaxtında yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar əlavə xərclərə tətbiq edilən normanın avadanlıqların dəyərinə şamil edilməsi, söküntü işlərinə aid olmayan xərclərin də əlavə edilməsi podratçıya 341 min 736,87 manat vəsaitin artıq ödənilməsinə səbəb olub.
Bundan əlavə obyektin smeta sənədlərində müəyyənləşdirilmiş həcmlərdən fərqli və faktiki icra edilməyən bəzi işlərin yerinə yetirilmiş işlərin qəbulu aktlarına daxil edilməsi tikinti normativlərinin tələblərinin gözlənilməməsi ilə yanaşı, işlərin həcminin və dəyərinin 113 min 294,16 manat artırıb.
Bəzi işlərin müqavilə və yerinə yetirilmiş işlərin qəbul aktına təkrar daxil edilməsi səbəbindən 2 milyon 538 min 878,95 manat dəyərində artım müəyyən edilib. Həmçinin smeta sənədlərində nəzərdə tutulmayan və Toplu smetaya daxil edilən avadanlıqlar alınıb. Həmin avadanlıqlara yerində baxış nəticəsində 7 milyon 898 min 198,52 manat dəyərində işlərin tam icra edilmədiyi məlum olub.
Aparılan maliyyə əməliyyatlarında alışların, işlərin və xidmətlərin yerinə yetirilməsini təsdiq edən sənədlər Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiqlənən normativ sənədə uyğun tərtib edilməyib. Alış sənədləri üzrə mühasibat yazılışının vaxtında verilməməsi isə şəffaflığına mənfi təsir göstərib.
Qeyd edək ki, 3,7 hektara yaxın sahədə inşa edilən xəstəxana binası 4-ü dördmərtəbəli, 2-si isə birmərtəbəli olmaqla 6 korpusdan ibarətdir. Əsas xəstəxana binası 50 çarpayılıq, Reabilitasiya Mərkəzi isə 40 çarpayılıqdır. (Publika.az)

The inclusion of excess work volumes and the non-compliance with the requirements of legal documents in the field of procurement legislation during the construction of the Shusha District Central Hospital (Phase I) resulted in an increase in the contract value of the facility.
Medianews.az reports that this was stated in the results of the audit conducted by the Chamber of Accounts on the construction of the Shusha District Central Hospital.
Although the construction of the 90-bed "Shusha Central Hospital (Phase I)" with a project value of 41,751,077.73 manat was completed in 2023, the failure to carry out the relevant documentation on time and the delay in commissioning caused an increase in the value of incomplete constructions for the relevant periods in accounting reports.
In the documents submitted for land allocation for the project execution, the facility's status as a multi-profile hospital and the dependence of the construction on the designation of neighboring objects according to legislation were not taken into account. As a result, additional land was allocated, and the placement plan of the construction was changed to comply with the regulations. This led to a significant increase in the cost of the respective works and resulted in a special weight of 15% within the allocated project funds.
During the construction of the Shusha District Central Hospital, the inclusion of works exceeding the volumes determined in the state expertise-approved project into the estimate documents and also into the contract price schedule caused an increase of 392,962.45 manat in the contract value of the facility and led to the contractor receiving overpayments. Additionally, the application of the norm related to additional costs for performing construction and installation works in winter time to the cost of equipment, as well as the addition of costs unrelated to demolition works, caused an excess payment of 341,736.87 manat to the contractor.
Furthermore, the inclusion in the acceptance reports of some works that differed from the volumes determined in the estimate documents and were not actually executed increased the volume and cost of works by 113,294.16 manat, along with non-compliance with construction normative requirements.
Due to the duplicate inclusion of some works in the contract and the acceptance reports of executed works, an increase amounting to 2,538,878.95 manat was identified. Equipment not foreseen in the estimate documents but included in the consolidated estimate was purchased. According to an on-site inspection of this equipment, it was found that works amounting to 7,898,198.52 manat were not fully completed.
The documents confirming the execution of purchases, works, and services in the financial transactions conducted were not prepared in accordance with the normative documents approved by the relevant decision of the Cabinet of Ministers. The failure to timely record accounting entries according to purchase documents negatively affected transparency.
It should be noted that the hospital building constructed on an area close to 3.7 hectares consists of 6 blocks, 4 of which are four-story and 2 are single-story. The main hospital building has 50 beds, while the Rehabilitation Center has 40 beds. (Publika.az)