Siyasi partiyaların maliyyə hesabatları dərc olunub
Mərkəzi Seçki Komissiyası dövlət qeydiyyatında olan 26 siyasi partiyanın 2025-ci il üzrə maliyyə hesabatlarını açıqlayıb.
Siyasi partiyalar hər il aprel ayının 1-dən gec olmayaraq illik maliyyə hesabatını auditor rəyi ilə birlikdə Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim etməyə borcludur.
Medianews.az bildirir ki, Prezident İlham Əliyevin sədrlik etdiyi Yeni Azərbaycan Partiyasının maliyyə hesabatında gəlirlər 47,5 milyon manata yaxın, xərclər 28,1 milyon manatdan çox göstərilir.
Əsas müxalif qurumlardan sayılan Müsavat Partiyasının hesabatında 60 min 586 manat gəlir əldə olunduğu, 60 min 582 manata yaxın xərc çəkildiyi göstərilir.
Başqa bir aparıcı müxalif təşkilatın - Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının hesabatında gəlir və xərcin olmadığı yer alır.
Qanunvericilik siyasi partiyanın bu mənbələr hesabına maliyyələşməsini nəzərdə tutur: üzvlük haqqı; ianə; dövlət maliyyə yardımı; çap mediası nəşrindən, ictimai-siyasi nəşrlərin, digər təbliğat və təşviqat materialların hazırlanmasından əldə edilən gəlir; mülki hüquq müqavilələri üzrə, o cümlədən əmlakından istifadə və onun satılmasından, borcun (kreditin) alınmasından əldə edilən vəsait; hüquq varisliyi və vərəsəlik yolu ilə əldə edilən əmlak; qanunla qadağan olunmayan digər gəlirlər.

The Central Election Commission has disclosed the 2025 financial reports of 26 political parties registered with the state.
Political parties are obligated to submit their annual financial report along with an auditor's opinion to the Central Election Commission no later than April 1 each year.
Medianews.az reports that the financial report of the New Azerbaijan Party, chaired by President Ilham Aliyev, shows revenues close to 47.5 million manats, while expenses exceed 28.1 million manats.
The report of the Musavat Party, considered one of the main opposition organizations, shows income of 60,586 manats and expenses close to 60,582 manats.
The report of another leading opposition organization - the Azerbaijan Popular Front Party - shows no income or expenses.
Legislation envisions the financing of political parties from the following sources: membership fees; donations; state financial aid; income from printed media publications, socio-political publications, and other promotional and advertising materials; funds obtained from civil law contracts, including the use and sale of property, and the receipt of loans (credits); property obtained through legal succession and inheritance; other revenues not prohibited by law.