Azarkeşə uçan top niyə geri qayıdır? -
Medianews.az bildirir ki, Beynəlxalq Futbol Federasiyasının (FİFA) qaydalarına görə, azarkeş tribunaya düşən topu özündə saxlaya bilməz. Ona görə də stadion əməkdaşları dərhal topun geri qaytarılması üçün hərəkətə keçirlər. Elə azarkeşlər də topu özlərində çox saxlamırlar. Bəziləri top əllərinə düşəndə onunla xatirə şəkli çəkdirir və az sonra meydançaya atır. Şübhəsiz, dünya çempionatını izləmək üçün xeyli yol qət etmiş və pul xərcləmiş insanlardan ötrü bu, qiymətli andır.
Londondan atası ilə birlikdə mundiala gələn ingiltərəli azarkeş Cek Qudvin ABŞ-ın “Assoşieyted Press” agentliyinə açıqlamasında topun meydana qaytarılması tələbini ədalətli saymadığını vurğulayıb: “Bu səfərə o qədər pul xərcləmişik ki... Tribunada tutduğum topu saxlamağa haqqım çatmalıdır. Ev almaq üçün yığdığımız pulun bir hissəsini bu səfərə sərf etmişik”.
“Assoşieyted Press” qeyd edir ki, ABŞ-da beysbol azarkeşləri tribunaya gələn topu ömürlük xatirə kimi saxlaya bilirlər. Futbolda isə belə ənənə yoxdur. Niyə? FİFA bunun niyəsini açıqlamayıb. Mütəxəssislər isə sözügedən qaydanın ənənə, iqtisadi amillər, oyunun fasiləsiz davam etməsi və topların mürəkkəb texnologiyası ilə əlaqəli olduğunu düşünürlər.
Futbol tarixçisi Çarlz Katton xatırladıb ki, əvvəllər matçlarda cəmi bir topdan istifadə olunurdu. Top tribunaya düşəndə oyun davam etsin deyə onu mütləq geri qaytarmaq lazım gəlirdi. İndi isə meydanın müxtəlif hissələrində ehtiyat toplar olsa da, tribunaya uçan topun geri qaytarılması ənənəsi dəyişməyib.
DÇ-2026-da istifadə olunan “Adidas Trionda” topu indiyədək hazırlanmış ən texnoloji futbol toplarından sayılır.
Əllə tikilən 32 panelli dəri toplar çoxdan tarixə qovuşub. Yeni top dörd panellidir və qaynaq olunmuş poliuretandan hazırlanıb. Bu material su çəkmədiyi üçün daha yüngüldür və işləndikcə sabitliyini daha yaxşı qoruya bilir.
DÇ-2026-da istifadə olunan topun ən mühüm xüsusiyyəti isə onun içində yerləşdirilmiş 500 hers tezlikli hərəkət sensorudur. 500 hers tezliyi saniyədə 500 tam rəqs (dövr) deməkdir. Topun içindəki sensor məlumatları video köməkçi hakim (VAR) sisteminə ötürür, ofsayd və digər mübahisəli epizodlara aydınlıq gətirilməsinə kömək edir.
Sistem topun qapı xəttini keçib-keçmədiyini də dəqiq müəyyən edir. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, sensor faktiki 99,99 faiz dəqiqliklə işləyir və stadiondakı kameralarla birlikdə futbolçunun ayaqqabısının ucuna qədər mövqeyi hesablaya bilir.
Bəs bu sistem “Adidas Trionda” topları stadiondan kənara çıxarılanda da işləyirmi?
Mütəxəssislər deyirlər ki, haqqında bəhs olunan elektron sistem yalnız dünya çempionatı matçlarının keçirildiyi stadionlarda quraşdırılmış xüsusi avadanlıqla əlaqəli şəkildə işləyə bilər. Yəni top stadiondan kənarda texnoloji imkanlarını demək olar ki, itirir.
Bundan əlavə, DÇ-2026-da istifadə olunan toplar matçdan əvvəl ağıllı saatlarda olduğu kimi naqilsiz enerji doldurma sistemi ilə xüsusi qaydada doldurulur.
Bütün bunları nəzərə alanda dünya futbol çempionatlarında topların ən azı yaxın gələcəkdə azarkeşlərdə qalmasına icazə veriləcəyi inandırıcı görünmür. Bununla belə, mütəxəssislər gələcəkdə qaydaların dəyişə biləcəyini də istisna etmirlər.

Это мы видели во многих футбольных матчах, и на проходящем около месяца 23-м чемпионате мира также наблюдаем: мяч с поля летит на трибуны, но у болельщиков он не остается, его возвращают обратно.
Согласно Medianews.az, по правилам Международной федерации футбола (ФИФА) болельщики не могут оставлять у себя мяч, упавший на трибуны. Поэтому сотрудники стадиона сразу же приступают к возвращению мяча обратно. И сами болельщики тоже не задерживают мяч у себя надолго. Некоторые, получив мяч в руки, делают с ним памятное фото, а вскоре выбрасывают его обратно на поле. Разумеется, для людей, которые проделали долгий путь и потратили деньги, чтобы посмотреть чемпионат мира, это ценный момент.
Английский болельщик Джек Гудвин, приехавший на мундиаль из Лондона вместе с отцом, в интервью американскому агентству "Associated Press" подчеркнул, что считает требование вернуть мяч на поле несправедливым: «На эту поездку мы потратили столько денег... Я имею право оставить мяч, который поймал на трибуне. Мы потратили часть денег, которые копили на покупку дома, на эту поездку».
"Associated Press" отмечает, что в США болельщики бейсбола могут оставлять мячи, прилетевшие на трибуны, как пожизненную память, тогда как в футболе такой традиции нет. Почему? ФИФА не объяснила причину. Эксперты считают, что данное правило связано с традициями, экономическими факторами, непрерывностью игры и сложной технологией мячей.
Историк футбола Чарлз Кэттон напомнил, что раньше в матчах использовался только один мяч. Когда мяч летел на трибуну, его обязательно нужно было вернуть, чтобы игра продолжалась. Сейчас запасы мячей есть в разных частях поля, но традиция возвращать мяч, улетевший на трибуну, не изменилась.
Мяч "Adidas Trionda", используемый на ЧМ-2026, считается одним из самых технологичных футбольных мячей, когда-либо созданных.
Ранее вручную сшитые 32-панельные кожаные мячи давно ушли в историю. Новый мяч состоит из четырех панелей и изготовлен из сваренного полиуретана. Этот материал легче и не впитывает воду, сохраняя стабильность по мере эксплуатации.
Самой важной особенностью мяча, используемого на ЧМ-2026, является встроенный датчик движения с частотой 500 герц. Частота 500 герц означает 500 полных циклов движения в секунду. Датчик внутри мяча передает данные системе видеопомощи арбитрам (VAR), что помогает прояснять офсайды и другие спорные эпизоды.
Система также точно определяет, пересек мяч линию ворот или нет. По словам специалистов, датчик работает с точностью 99,99% и вместе с камерами на стадионе способен вычислять позицию вплоть до носка бутсы футболиста.
А работает ли эта система, когда мячи "Adidas Trionda" выносят за пределы стадиона?
Эксперты говорят, что упомянутая электронная система функционирует только в связке с специальным оборудованием, установленным на стадионах, где проходят матчи чемпионата мира. То есть вне стадиона мяч практически теряет свои технологические возможности.
Кроме того, мячи, используемые на ЧМ-2026, перед матчами заряжаются специальным беспроводным способом, как умные часы.
Учитывая всё это, маловероятно, что на ближайшем будущем футбольных чемпионатов мира разрешат оставлять мячи у болельщиков. Тем не менее эксперты не исключают, что правила могут измениться позднее.