Şirvanda evdə partlayış -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, hadisə şəhərin Elşad Əzimov küçəsində yerləşən fərdi evlərdən birində qeydə alınıb.
Partlayış zamanı Şirvan sakini, 1979-cu il təvəllüdlü Mehrəliyeva Aynurə Zakir qızı müxtəlif dərəcəli termik yanıq xəsarətləri və yanıq şoku diaqnozu ilə ağır vəziyyətdə Şirvan Şəhər Mərkəzi Xəstəxanasının reanimasiya şöbəsinə yerləşdirilib.
Daha sonra vəziyyəti ağır olduğu üçün paytaxtdakı Yanıq Mərkəzinə təxliyə olunub.
Fövqəladə Hallar Nazirliyindən bildirilib ki, “112” qaynar telefon xəttinə Şirvan şəhəri, Elşad Əzimov küçəsində fərdi yaşayış evində yanğınla müşaiyət olunmayan partlayış baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
Hadisə yerində əməliyyat şəraitinin qiymətləndirilməsi zamanı vətəndaşa məxsus ümumi sahəsi 120 kv.m olan birmərtəbəli dördotaqlı mənzildə, ilkin ehtimala görə, qaz sızması nəticəsində partlayışın baş verdiyi müəyyən edilib.

Explosion at home in Shirvan - There are seriously injured + VIDEO
Medianews.az reports, citing “Qafqazinfo,” that the incident was recorded in one of the private houses located on Elshad Azimov Street in the city.
During the explosion, Shirvan resident Aynura Zakir qizi Mehraliyeva, born in 1979, was admitted to the intensive care unit of Shirvan City Central Hospital in serious condition with various degrees of thermal burns and burn shock diagnosis.
Later, due to her critical condition, she was evacuated to the Burn Center in the capital.
The Ministry of Emergency Situations stated that information was received via the “112” hotline about an explosion accompanied by fire in a private house on Elshad Azimov Street in Shirvan city.
Immediately after the information was received, forces from the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations were deployed to the area.
During the assessment of the operational situation at the scene, it was determined that in a single-story four-room apartment with a total area of 120 square meters belonging to a citizen, the explosion was presumably caused by a gas leak.
As a result of the incident, the house became unusable and one person was injured.
Necessary safety measures were taken at the scene by the forces of the Ministry of Emergency Situations.