Şeyxin qızı torpaq sahəsini əsl sahibinə qaytardı -
30 iyun 2026-cı ildə Bakı şəhərinin Bilgəh qəsəbəsində uzun illər davam edən mübahisəyə hüquqi baxımdan nöqtə qoyulub. Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qanuni qüvvəyə minmiş qərarı 7 ay gecikmə ilə də olsa, könüllü şəkildə icra edilib və Seymur Quliyevə məxsus 20 sot torpaq sahəsi onun istifadəsinə qaytarılıb.
Medianews.az bildirir ki, bu barədə torpaq sahəsinin sahibi Seymur Quliyev deyib.
Onun sözlərinə görə, məhkəmə qərarının icrası çərçivəsində torpaq sahəsinə aparan yol üzərində quraşdırılmış dəmir darvaza, şlaqbaum və digər fiziki maneələr cavabdeh Xatirə Allahşükür qızı Salahzadə tərəfindən sökülüb, ictimai avtomobil yolundan torpaq sahəsinə maneəsiz giriş təmin olunub.
Mübahisənin qarşı tərəfi keçmiş deputat Qalib Salahzadənin ailə üzvləridir. Cavabdeh Xatirə Allahşükür qızı Salahzadə Qalib Salahzadənin oğlu, sabiq deputat Əliabbas Salahzadənin həyat yoldaşıdır.
Mübahisənin predmeti Sabunçu rayonu, Bilgəh qəsəbəsində yerləşən 20 sot torpaq sahəsi idi. Həmin ərazi Seymur Quliyevin xüsusi mülkiyyəti olub və bu hüquq Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestrində rəsmi qeydiyyata alınıb. Torpaq sahəsinə dair çıxarış mövcuddur, mülkiyyət hüququ isə 7 fevral 2017-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb.
Lakin sonrakı illərdə torpaq sahəsinə gedən yol bağlanmış, giriş hissəsində darvaza, şlaqbaum və digər maneələr quraşdırılmışdı. Nəticədə mülkiyyətçi öz torpaq sahəsinə daxil olmaq və ondan istifadə etmək imkanından məhrum olmuşdu.
Uzun sürən məhkəmə proseslərindən, qalmaqallardan sonra, nəhayət, mülkiyyətçi öz əmlakına sahib olmaq hüququ əldə edib.
d2563b34-2965-4273-8a60-9840bd880a9b.jpeg (92 KB)
Seymur Quliyev bildirib ki, uzun illər davam edən hüquqi mübarizənin nəticəsində dövlət onun mülkiyyət hüququnu bərpa edib.
O deyib: "Mən bütün məhkəmə instansiyalarından keçmişəm. Dövlət mənim mülkiyyət hüququmu tanıyıb. Bu gün Azərbaycan məhkəməsi özbaşınalıq və qanunsuzluq üzərində zəfər çaldı. 7 ay gecikmə ilə olsa da, məhkəmə qərarı icra edildi və mən öz torpaq sahəmə sərbəst keçə bildim. Azərbaycan dövlətinə vətəndaş olaraq mülkiyyət hüququmu bərpa etdiyinə görə təşəkkür edirəm".//musavat.com

30 июня 2026 года в поселке Бильгях города Баку юридически был поставлен точка в длительном споре. Законно вступившее в силу решение Бакинского апелляционного суда, хоть и с задержкой в 7 месяцев, было добровольно исполнено, и земельный участок размером 20 соток, принадлежащий Сеймуру Гулиеву, возвращен в его пользование.
Об этом сообщил владелец земельного участка Сеймур Гулиев, передает Medianews.az.
По его словам, в рамках исполнения решения суда железные ворота, шлагбаум и другие физические препятствия, установленные на дороге, ведущей к земельному участку, были демонтированы ответчиком Хатирой Аллашюкуир кызы Салахзаде, обеспечив беспрепятственный въезд на территорию с общественной автомобильной дороги.
Противная сторона спора — члены семьи бывшего депутата Галиба Салахзаде. Ответчик Хатира Аллашюкуир кызы Салахзаде является супругой Алиаббаса Салахзаде, сына Галиба Салахзаде, бывшего депутата.
Предметом спора был земельный участок площадью 20 соток, расположенный в поселке Бильгях Сабунчинского района. Эта территория была частной собственностью Сеймура Гулиева, подтвержденной официальной регистрацией в Государственном реестре недвижимости. Существует соответствующий акт на земельный участок, а право собственности было зарегистрировано 7 февраля 2017 года.
Однако в последующие годы дорога, ведущая к земельному участку, была закрыта, на въезде установлены ворота, шлагбаум и другие препятствия. В результате собственник лишился возможности входа и пользования своим земельным участком.
После долгих судебных разбирательств и скандалов собственник наконец получил право владения своей собственностью.
d2563b34-2965-4273-8a60-9840bd880a9b.jpeg (92 KB)
Сеймуp Гулиев заявил, что в результате многолетней юридической борьбы государство восстановило его право собственности.
Он сказал: «Я прошел через все судебные инстанции. Государство признало мое право собственности. Сегодня суд Азербайджана воздал победу произволу и незаконности. Хоть и с задержкой в 7 месяцев, решение суда было исполнено, и я смог свободно пройти на свой земельный участок. Благодарю государство Азербайджана за восстановление моего права собственности как гражданина».//musavat.com