Saxta iş elanları: qurbana çevrilməmək üçün nəyi bilmək lazımdır?
Sosial şəbəkələrdə və müxtəlif virtual platformalarda iş elanlarına, vakansiyalara tez-tez rast gəlmək olur. Xüsusilə “təcrübə tələb olunmur”, “yüksək maaş”, “evdən işləmək imkanı” kimi vədlərlə paylaşılan bu elanları görüb iş tapmaq ümidi ilə müraciət edən vətəndaşlar bir sıra problemlərlə üzləşdiklərini də bildirirlər. Bəzən “qeydiyyat” və ya “təlim” adı ilə pul tələb olunduğu, kimlərinsə əmək müqaviləsi olmadan işlədildiyi deyilir. Uzun müddət maaş almadan “təcrübəçi” kimi çalışdığını, axırda isə heç bir işə qəbul edilmədiyini söyləyənlər də var.
Son dövrlərdə ən çox hansı tip saxta iş elanlarına rast gəlinir? Saxta vakansiyaları ilk baxışdan necə ayırd etmək olar? “İşə qəbul üçün ödəniş” tələb edilməsi qanunidirmi? Gənclər və tələbələr niyə daha çox belə elanların hədəfinə çevrilirlər? Əmək müqaviləsi olmadan işləməyin işçi üçün hansı riskləri var? “Təcrübəçi” adı ilə uzun müddət maaşsız işlətmək qanun pozuntusu sayılırmı?
Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri, hüquqşünas Sahib Məmmədov Medainaews.az-ın suallarına cavab olaraq bildirib ki, bu tip saxta iş elanları yeni deyil və uzun müddətdir mövcuddur: “Sadəcə internet-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı, süni intellektin və digər rəqəmsal alətlərin ortaya çıxması bu cür dələduzluq hallarının daha da genişlənməsi ilə nəticələnib”.
Bəzi şəxslərin dələduzların tora düşdüyünü, aldadıldığını və maddi zərərlə üzləşdiyini vurğulayan S.Məmmədov qeyd edib ki, burada ən təhlükəli məqamlardan biri xaricdə iş adı altında paylaşılan saxta elanlardır: “Bu tip elanlarda nə dil biliyi, nə də hər hansı ixtisas tələb olunur, əvəzində isə yüksək maaş vəd edilir. Təhlükə ondadır ki, belə elanları yayan dələduzlar kimlərisə insan alverinin və ya məcburi əməyin qurbanına çevirə bilərlər”.
S.Məmmədov bildirir ki, insanlar elanların doğru olub-olmadığını dəfələrlə yoxlamalıdırlar: “Bununla bağlı dönə-dönə xəbərdarlıq edilib, amma yenə aldananlar olur. Bəzən elan yayan dələduzlar nisbətən kiçik məbləğdə ödəniş tələb edir. Daha sonra isə yoxa çıxırlar. Məbləğ kiçik olduğuna görə zərərçəkənlərin çoxu şikayət etməyə maraq göstərmir. Dələduzlar da qazancını məhz buna hesablayır.
Hamı bilməlidir ki, normal vasitəçilər iş axtarandan deyil, işəgötürəndən ödəniş alırlar. Azərbaycan qanunvericiliyinə görə, yalnız hüquqi şəxslər işəgötürmə sahəsində vasitəçilik fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər. Ona görə də rəsmi internet səhifəsi, bəlli fəaliyyəti və peşəkar səriştəsi olmayan subyektlərlə əməkdaşlıq etmək düzgün deyil. Təəssüf ki, buna baxmayaraq, hələ də aldanan insanlar var”.
İqtisadçı Bella Bəşirova Medainaews.az-a deyib ki, hazırda saxta vakansiyaların ən çox “evdən işləmək”, “təcrübəsiz yüksək maaş”, onlayn satış, operator və sosial media işi təklifləri adı altında yayıldığı müşahidə olunur.
B.Bəşirovanın sözlərinə görə, bu cür elanların əksəriyyəti vətəndaşları aldatmağa yönəlib: “Əgər şirkət barədə rəsmi məlumatlar, ünvan, əlaqə nömrələri və əmək müqaviləsi ilə bağlı şərtlər göstərilmirsə, bu artıq ciddi risk əlamətidir. Eyni zamanda, əvvəlcədən ödəniş tələb olunması və real bazar şərtlərinə uyğun olmayan, həddindən artıq yüksək maaş vədləri də şübhə doğurmalıdır. Qanunvericiliyə əsasən, işə qəbul zamanı vətəndaşdan qeydiyyat, təlim və ya digər adlarla pul tələb edilməsi düzgün deyil.
Gənclər, tələbələr daha tez iş tapmaq və gəlir əldə etmək istədikləri üçün bu cür elanlara daha həssas olurlar. Təcrübələrinin azlığı, əmək bazarı haqqında kifayət qədər məlumatlı olmamamları onların aldanacağı ehtimalını artırır.
Əmək müqaviləsi olmadan işləyəndə işçinin əmək hüquqlarını qorumaq çətinləşir, sosial sığorta hesablanmır və maaşla bağlı yarana biləcək problemlərdə hüquqi müdafiə zəifləyir. “Təcrübəçi” adı altında şəxsin uzun müddət maaşsız işlədilməsi isə əmək hüquqlarının pozulması kimi qiymətləndirilə bilər. Çünki şəxs davamlı şəkildə iş görürsə və faktiki əmək münasibəti yaranıbsa, bu halda mütləq əmək müqaviləsi bağlanmalı və maaş ödənməlidir”.

В социальных сетях и различных виртуальных платформах часто встречаются объявления о работе и вакансиях. Особенно часто с обещаниями «опыт не требуется», «высокая зарплата», «возможность работы на дому» публикуются такие объявления, и граждане, обращающиеся с надеждой найти работу, отмечают, что сталкиваются с рядом проблем. Иногда требуются деньги под видом «регистрации» или «обучения», говорится, что некоторых заставляют работать без трудового договора. Есть и те, кто рассказывает, что долго работал без зарплаты в качестве «стажёра», а в итоге вообще не был принят ни на какую работу.
С какими типами поддельных объявлений о работе сталкиваются чаще всего в последнее время? Как с первого взгляда распознать фальшивые вакансии? Законно ли требование «оплаты за приём на работу»? Почему молодежь и студенты чаще всего становятся объектом таких объявлений? Какие риски несёт работа без трудового договора для работника? Считается ли нарушением закона длительная работа без зарплаты под названием «стажёр»?
Председатель Лиги защиты трудовых прав граждан, юрист Сахиб Мамедов Medainaews.az в ответ на вопросы заявил, что такие поддельные объявления о работе не новы и существуют давно: «Просто развитие интернет-коммуникационных технологий, появление искусственного интеллекта и других цифровых инструментов привело к расширению таких мошеннических случаев».
С.Мамедов подчеркнул, что некоторые лица попадают в сети мошенников, обманываются и терпят материальные убытки, и указал, что одной из самых опасных проблем являются поддельные объявления о работе за рубежом: «В таких объявлениях не требуется ни знание языков, ни какие-либо квалификации, вместо этого обещается высокая зарплата. Опасность в том, что распространяющие такие объявления мошенники могут превратить кого-то в жертву торговли людьми или принудительного труда».
С.Мамедов отметил, что люди должны неоднократно проверять достоверность объявлений: «Об этом неоднократно предупреждали, но всё равно находятся обманутые. Иногда мошенники, публикующие объявления, требуют относительно небольшую плату. Потом исчезают. Поскольку сумма небольшая, многие пострадавшие не заинтересованы жаловаться. Именно на это и рассчитывают мошенники».
«Все должны знать, что нормальные посредники берут плату не с ищущих работу, а с работодателей. Согласно законодательству Азербайджана, заниматься посреднической деятельностью в области трудоустройства могут только юридические лица. Поэтому сотрудничество с субъектами, не имеющими официального сайта, определённой деятельности и профессиональной компетенции, неправильно. К сожалению, несмотря на это, люди всё ещё попадаются на уловки».
Экономист Белла Беширова Medainaews.az сообщила, что в настоящее время поддельные вакансии наиболее часто распространяются под названиями «работа на дому», «высокая зарплата без опыта», предложения по онлайн-продажам, операторской работе и работе в социальных медиа.
По словам Б.Бешировой, большинство таких объявлений направлены на обман граждан: «Если нет официальной информации о компании, адреса, контактных номеров и условий трудового договора, это уже серьёзный признак риска. Также предоплата и обещания зарплаты, не соответствующей реальным рыночным условиям и чрезмерно высокой, должны вызвать подозрения. Согласно законодательству, требовать у граждан оплаты за регистрацию, обучение или по другим поводам при приёме на работу неправильно».
Молодёжь и студенты становятся более чувствительными к таким объявлениям, поскольку хотят быстрее найти работу и получить доход. Малая опытность и недостаточная осведомлённость о рынке труда увеличивают вероятность обмана.
Работа без трудового договора затрудняет защиту трудовых прав работника, не начисляется социальное страхование, а при проблемах с зарплатой ослабляется юридическая защита. Длительная работа без выплаты зарплаты под названием «стажёр» может считаться нарушением трудовых прав, поскольку если человек постоянно выполняет работу и фактически возникают трудовые отношения, обязательно должен быть заключён трудовой договор и выплачиваться зарплата».