Şamaxıda WUF13 çərçivəsində
WUF13 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan xarici media nümayəndələri üçün Şamaxıya mediatur təşkil edilib
21 may 2026-cı il tarixində WUF13 çərçivəsində ölkəmizə səfər edən xarici media nümayəndələri üçün Medianın İnkişafı Agentliyi və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxıya mediatur təşkil edilib.
Mediatur çərçivəsində ilk olaraq Azərbaycan ərazisində, bütövlükdə Cənubi Qafqazda və Yaxın Şərqdə ən qədim müsəlman məbədlərindən olan Şamaxı Cümə məscidi ziyarət edilib. Qeyd olunub ki, 743-cü ildə inşa edilən məscid əsrlər boyu müxtəlif tarixi sınaqlardan və dağıdıcı zəlzələlərdən keçməsinə baxmayaraq öz tarixi-mədəni əhəmiyyətini qoruyub saxlayıb. Məlumat verilib ki, bərpa prosesi zamanı məscidin tarixi memarlıq üslubu və orijinal elementləri xüsusi həssaslıqla qorunub saxlanılıb.
Media nümayəndələri daha sonra ölkəmizin üzümçülük mədəniyyəti ilə tanış olmaq məqsədilə “Meysəri” şərabçılıq kompleksinə səfər ediblər. Diqqətə çatdırılıb ki, Şamaxının Meysəri kəndinin əlverişli təbii-iqlim şəraiti, illik yağıntı göstəriciləri, temperatur balansı, eləcə də ərazinin müxtəlif hissələrindən götürülən torpaq nümunələrinin analiz nəticələri burada yüksək keyfiyyətli və məhsuldar üzüm sortlarının yetişdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Xarici media nümayəndələri sonda çoxəsrlik dəmirçilik ənənələri ilə zəngin olan Dəmirçilər kəndini ziyarət edərək kəndin tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat alıblar. Vurğulanıb ki, Dəmirçi Şamaxının ən qədim kəndlərindən biridir və onun tarixi XV əsrə gedib çıxır, qədimdə Güneyçay adlanan kənddə dəmirçilik sənəti geniş yayıldığı üçün sonralar yaşayış məntəqəsi Dəmirçi adlandırılıb.

В Шамахы в рамках WUF13
В рамках WUF13 для иностранных представителей СМИ, находящихся с визитом в нашей стране, была организована медиатур по Шамахы.
21 мая 2026 года, в рамках WUF13, для иностранных представителей СМИ, посетивших нашу страну, при совместной организации Агентства развития медиа и Операционной компании WUF13 Азербайджан был организован медиатур по Шамахы.
В рамках медиатура впервые была посещена Джума-мечеть в Шамахы — одна из самых древних мусульманских святынь на территории Азербайджана, а также всего Южного Кавказа и Ближнего Востока. Было отмечено, что мечеть, построенная в 743 году, несмотря на множество исторических испытаний и разрушительных землетрясений, сохраняет свою историко-культурную значимость на протяжении веков. Сообщалось, что в процессе реставрации исторический архитектурный стиль и оригинальные элементы мечети были сохранены с особой заботой.
Далее представители СМИ посетили винодельческий комплекс «Мейсары» с целью ознакомиться с виноградарской культурой нашей страны. Было обращено внимание на то, что благоприятные природно-климатические условия села Мейсары в Шамахы, показатели годовых осадков, температурный баланс, а также результаты анализа образцов почв, взятых из различных частей территории, создают широкие возможности для выращивания высококачественных и продуктивных сортов винограда.
В завершение иностранные представители СМИ посетили село Дямирчи, богатое вековыми традициями кузнечного ремесла, где подробно ознакомились с историей села. Было подчеркнуто, что Дямирчи — одно из самых древних сел Шамахы, история которого восходит к XV веку, традиции кузнечного ремесла здесь велись широко, и поскольку в древности село называлось Гюнечай, а кузнечное ремесло было широко распространено, позже населенный пункт получил название Дямирчи.