Şamaxıda WUF13 çərçivəsində
WUF13 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan xarici media nümayəndələri üçün Şamaxıya mediatur təşkil edilib
21 may 2026-cı il tarixində WUF13 çərçivəsində ölkəmizə səfər edən xarici media nümayəndələri üçün Medianın İnkişafı Agentliyi və WUF13 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Şamaxıya mediatur təşkil edilib.
Mediatur çərçivəsində ilk olaraq Azərbaycan ərazisində, bütövlükdə Cənubi Qafqazda və Yaxın Şərqdə ən qədim müsəlman məbədlərindən olan Şamaxı Cümə məscidi ziyarət edilib. Qeyd olunub ki, 743-cü ildə inşa edilən məscid əsrlər boyu müxtəlif tarixi sınaqlardan və dağıdıcı zəlzələlərdən keçməsinə baxmayaraq öz tarixi-mədəni əhəmiyyətini qoruyub saxlayıb. Məlumat verilib ki, bərpa prosesi zamanı məscidin tarixi memarlıq üslubu və orijinal elementləri xüsusi həssaslıqla qorunub saxlanılıb.
Media nümayəndələri daha sonra ölkəmizin üzümçülük mədəniyyəti ilə tanış olmaq məqsədilə “Meysəri” şərabçılıq kompleksinə səfər ediblər. Diqqətə çatdırılıb ki, Şamaxının Meysəri kəndinin əlverişli təbii-iqlim şəraiti, illik yağıntı göstəriciləri, temperatur balansı, eləcə də ərazinin müxtəlif hissələrindən götürülən torpaq nümunələrinin analiz nəticələri burada yüksək keyfiyyətli və məhsuldar üzüm sortlarının yetişdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Xarici media nümayəndələri sonda çoxəsrlik dəmirçilik ənənələri ilə zəngin olan Dəmirçilər kəndini ziyarət edərək kəndin tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat alıblar. Vurğulanıb ki, Dəmirçi Şamaxının ən qədim kəndlərindən biridir və onun tarixi XV əsrə gedib çıxır, qədimdə Güneyçay adlanan kənddə dəmirçilik sənəti geniş yayıldığı üçün sonralar yaşayış məntəqəsi Dəmirçi adlandırılıb.

Within the framework of WUF13 in Shamakhi
A media tour to Shamakhi was organized for foreign media representatives visiting our country within the framework of WUF13.
On May 21, 2026, within the framework of WUF13, a media tour to Shamakhi was jointly organized by the Media Development Agency and the WUF13 Azerbaijan Operating Company for foreign media representatives visiting our country.
Within the framework of the media tour, the Shamakhi Friday Mosque, one of the oldest Muslim temples in the territory of Azerbaijan, throughout the South Caucasus, and in the Near East, was visited first. It was noted that the mosque, built in 743, has preserved its historical and cultural significance despite enduring various historical trials and destructive earthquakes over the centuries. It was informed that during the restoration process, the historical architectural style and original elements of the mosque were preserved with special care.
Later, the media representatives visited the "Meysari" winemaking complex to get acquainted with our country's viticulture culture. Attention was drawn to the fact that the favorable natural and climatic conditions of the Meysari village of Shamakhi, annual precipitation indicators, temperature balance, as well as the analysis results of soil samples taken from various parts of the area provide broad opportunities for growing high-quality and productive grape varieties here.
Finally, the foreign media representatives visited Demirchi village, rich in centuries-old blacksmithing traditions, and received detailed information about the history of the village. It was emphasized that Demirchi is one of the oldest villages of Shamakhi, and its history dates back to the 15th century; in ancient times, the village was called Guneychay, and since blacksmithing was widespread there, the settlement was later named Demirchi.