Sağalmaz hesab edilən Leigh sindromu üçün ümid:
Medianews.az xəbər verir ki, Cell jurnalında dərc olunan yeni araşdırmaya görə, sildenafil maddəsi uşaqlarda rast gəlinən bu ağır nevroloji xəstəliyin gedişini dayandıra bilər.
Tibbdə “yenidən məqsədləndirmə” adlanan yanaşma – yəni mövcud dərmanların başqa xəstəliklər üçün istifadəsi – nadir xəstəliklərin müalicəsində ümid yaradır. Düsseldorf Universitetindən Alessandro Prigionenin rəhbərlik etdiyi beynəlxalq tədqiqat qrupu Leigh sindromu üçün perspektivli müalicə variantı aşkar edib.
5 min 600 dərman maddəsi üzərində aparılan araşdırmada cinsi sağlamlıq və ağciyər hipertenziyasının müalicəsində istifadə olunan sildenafil ən güclü namizəd kimi seçilib.
Leigh sindromu nədir?
Leigh sindromu hüceyrələrin enerji mənbəyi olan mitoxondrilərin zədələnməsi nəticəsində yaranan genetik xəstəlikdir. Adətən həyatın ilk illərində başlayır və əzələ zəifliyi, tənəffüs çətinliyi və psixomotor inkişaf geriliyi ilə müşayiət olunur. Enerji istehsalı pozulduğu üçün sinir sistemi sürətlə zədələnir və indiyədək xəstəliyin gedişini dəyişdirən müalicə tapılmayıb.
Araşdırmada nə aşkarlandı?
Tədqiqatçılar xəstələrin dəri hüceyrələrindən əldə etdikləri kök hüceyrələri laboratoriyada sinir hüceyrələrinə çevirərək xəstəliyin modelini hazırlayıblar. Testlər göstərib ki, sildenafil hüceyrələrin enerji mübadiləsini yaxşılaşdırır, sinir sistemi inkişafını yenidən aktivləşdirir və mitoxondrial pozğunluqları qismən bərpa edir.
İlk klinik nəticələr
Araşdırma yalnız laboratoriya ilə məhdudlaşmayıb. “Şəfqətli istifadə” proqramı çərçivəsində dərman az sayda xəstə üzərində də sınaqdan keçirilib. Nəticələrə görə, dərman uşaqlar tərəfindən yaxşı qəbul edilib, motor funksiyalarda yaxşılaşma və metabolik böhranlara qarşı davamlılıq müşahidə olunub.
Mütəxəssislər hesab edir ki, insan və heyvan hüceyrə modellərinin birlikdə istifadəsi müalicə axtarışını xeyli sürətləndirə bilər və Leigh sindromu üçün ilk real ümidlərdən biri məhz bu araşdırmadır.

Надежда для синдрома Лей, который считается неизлечимым:
Сообщает Medianews.az, согласно новому исследованию, опубликованному в журнале Cell, вещество силденафил может остановить прогрессирование этого тяжелого неврологического заболевания, встречающегося у детей.
Подход, называемый в медицине «повторное назначение» — то есть использование существующих лекарств для лечения других заболеваний — вселяет надежду при лечении редких болезней. Международная исследовательская группа во главе с Алессандро Прионе из Университета Дюссельдорфа обнаружила перспективный вариант лечения синдрома Ли.
В исследовании, проведенном на 5600 лекарственных веществ, силденафил, применяемый для лечения сексуального здоровья и легочной гипертензии, был выбран самым сильным кандидатом.
Что такое синдром Ли?
Синдром Ли — это генетическое заболевание, возникающее в результате повреждения митохондрий, источника энергии клеток. Как правило, начинается в первые годы жизни и сопровождается мышечной слабостью, затруднением дыхания и задержкой психомоторного развития. Поскольку производство энергии нарушено, нервная система быстро повреждается, и до сих пор не найдено лечение, изменяющее течение заболевания.
Что выявило исследование?
Исследователи подготовили модель заболевания, превращая стволовые клетки, полученные из кожных клеток пациентов, в нервные клетки в лаборатории. Тесты показали, что силденафил улучшает энергообмен клеток, повторно активирует развитие нервной системы и частично восстанавливает митохондриальные нарушения.
Первые клинические результаты
Исследование не ограничивалось лабораторными условиями. В рамках программы «сострадательного использования» лекарство также протестировали на небольшом числе пациентов. По результатам, препарат хорошо переносился детьми, наблюдалось улучшение моторных функций и устойчивость к метаболическим кризисам.
Специалисты считают, что совместное использование моделей человеческих и животных клеток может значительно ускорить поиск лечения, и это исследование является одним из первых реальных надежд при синдроме Ли.